Ми живемо в часи, коли будь-яку сферу діяльності неможливо уявити без гаджетів чи комп'ютерів. Технології допомагають нам і в приватному житті, і на роботі. Сьогодні навіть з'явилося поняття інтернету речей. Що це й навіщо він бізнесу, дізнавайтеся у статті.
Інтернет речей (Internet of Things, ІоТ) є мережею цифрових пристроїв, комп'ютерів та сенсорів, які можуть обмінюватися даними через інтернет. Це дає змогу управляти й автоматизувати процеси в різних сферах життя, забезпечуючи їх ефективність, надійність і безпеку. Фактично всі пристрої, якими ми користуємося у повсякденні: телефони, електронні помічники, роботи-пилосмоки, подекуди холодильники з функцією під’єднання до інтернету, є частиною загального інтернету речей.
Згідно з даними американського інвестиційного банку Goldman Sachs, у 2016 році світ ІоТ складався з 12 млрд під’єднаних пристроїв. А за прогнозами IoT Analytics, ця цифра у 2025 році зросте до 27 млрд. У 2021-му індустрія інтернету речей оцінювалася приблизно у $300 млрд.
Сфери застосування
ІоТ стане у пригоді будь-якого бізнесу. Ось кілька сфер застосування:
туризм – для автоматизації бронювання та оптимізації руху туристів;
освіта – для створення розумних класних кімнат й управління освітніми процесами;
промислове виробництво – для контролю й відстеження через датчики й сенсори стану обладнання, прогнозування потреби у відновленні, оптимізації виробничих процесів;
торгівля – використання розумних пристроїв, як-от розумні каси чи розумні полиці для зручнішого та швидшого процесу купівлі.
Як залучити ІоТ у бізнес
Інтеграція інтернету речей у бізнес потребує певних зусиль та витрат, тому компанія має ретельно розглянути свої потреби й можливості, щоб правильно обрати й налаштувати інтегровані ІоТ-рішення. Слід уважно розглянути питання безпеки й конфіденційності, оскільки інтернет речей може передавати велику кількість даних, цінних для хакерів чи шахраїв.
Потрібно прорахувати кошти, які потребує інтеграція ІоТ у бізнес. На розмір косту впливає кілька чинників:
розмір компанії;
складність та обсяги завдань, що мають вирішуватися за допомогою технологій;
інфраструктура тощо.
Щоб обрати найефективніше й відповідне до потреб вашого бізнесу рішення, розгляньте різні варіанти та зверніться до спеціалізованих компаній, які надають ІоТ-рішення та послуги.
Є можливість скористатися спеціальними пакетами та пропозиціями для середнього бізнесу, які надаються різними провайдерами. Тут все залежить від складності та обсягу проєкту. Існують опції й для малого бізнесу за передплатою, так малі компанії можуть отримати доступ до інноваційних технологій за доступнішою ціною. Центральним чинником, що впливає на ціну впровадження рішень з інтернету речей, є складність та розмах їх застосування.
Дієві приклади
Є різні передплати на рішення інтернету речей, вони залежать від галузі, в якій працює малий бізнес, та його потреб. Наприклад:
компанія «Ecoisme» надає сервіс, що забезпечує моніторинг споживання енергії в офісі та його оптимізацію. Це допоможе знизити рахунки за енергоспоживання;
сервіс «Fleetster» відстежує рух та споживання палива в автомобілях парку;
«Cognitix» пропонує стежити за переміщенням та складуванням товарів на складах та заводах, що підвищує ефективність роботи й знижує втрати.
Вартість сервісів може становити від 100 до 1 000 доларів щомісяця.
Українські інновації
Про успішні приклади українських розробок і використання технології ІоТ йшлося на ХХ промисловому форумі «Кращі українські кейси індустрії 4.0», який відбувся 16 листопада 2022 року. Так, підприємство IT-Enterprise презентувало на цьому заході інноваційне low-end рішення KOEEBOX щодо дистанційного моніторингу та контролю виробничого обладнання, зокрема для виконання завдань обслуговування. Встановити такий пристрій й отримувати дані щодо ефективності обладнання можна за 15 хвилин. KOEEBOX вже встигли оцінити десятки користувачів в Україні.
На форумі розробник Микола Коваленко презентував нову версію пристрою – KOEEBOX Pro, що вимірює не тільки електричні параметри, а й вібрацію, температуру, тиск. Це дає змогу компанії застосовувати розвинуті алгоритми машинного навчання, цінні саме в сфері предиктивного обслуговування.
Фахівці, які глибоко вивчають природу та можливості штучного інтелекту, не завжди однозначно сприймають активний розвиток такої технології. Одак це вже не стільки про бізнес, скільки про філософію.
«Ми впритул наблизилися до точки, після проходження якої можемо опинитися в одному з двох цілком протилежних станів. Цивілізація або перетвориться на суспільство тотального контролю, в якому окремі особи, озброєні засобами систем штучного інтелекту, отримають змогу на кожному кроці регулювати життя більшості інших людей. Або ми станемо суспільством творців, де системи штучного інтелекту допоможуть людям звільнитися від рутини, відчути солідарність та спрямувати свій вільний час на творчу діяльність», – наголошує Георгій Вишня, управлінець у сфері IT, фахівець систем штучного інтелекту.