Реєстрація торговельної марки (ТМ) – це головне під час створення бренда, щоб захиститися від крадіїв ідей. Якими мають бути перші кроки?
Спочатку обираємо назву та логотип. Реєструвати загальновживані назви або герби країн не можна. Детальніше про це – у статті 6 закону України про охорону прав на знаки для товарів і послуг за посиланням.
Перший етап
Коли ви обрали назву і логотип, потрібно перевірити, чи, бува, не зареєстровані такі самі іншою особою або в іншій країні. Це можна зробити, пройшовши за посиланням.
Крім того, можна заздалегідь замовити експертизу і отримати документи про те, що торговельну марку, яку ви реєструєте, ніхто раніше не використовував. Це пришвидшить процес експертизи в установі інтелектуальної власності, тож і патент ви отримаєте раніше.
Другий етап
Треба подати пакет документів до Державної служби інтелектуальної власності, розташованої у Києві за адресою вул. Василя Липківського, 45. Слід пам`ятати, що торік уряд вирішив ліквідувати цю службу. Реформа має відбутися до кінця 2017 року, тому уважно слідкуйте за інформацією на сайті відомства.
Спочатку треба визначитися, ви самостійно подаватимете заяву чи через посередника (юриста). Якщо ви оберете другий спосіб, вам не доведеться самотужки стояти в чергах і витрачати час на надсилання необхідних листів. Треба лише оформити довіреність на фахівця про те, що він може подавати заяву замість вас. Але ж і послуги спеціаліста не безкоштовні, у Києві така послуга вартує від 3до 5 тис. грн, у регіонах дешевше.
Пакет документів містить:
- заяву про реєстрацію торговельної марки, заповнюється лише на одну ТМ;
- перелік товарів і послуг, що включає марка, за міжнародною класифікацією товарів та послуг;
- логотип;
- сплачений фінансовий збір за реєстрацію (ціна залежить від кількості класів, на які зареєструється марка).
Існує міжнародна класифікація товарів і послуг, яка ділить торговельні марки на класи. Тому ціна реєстраціїзалежатиме від того, скільки класів ви обрали для торговельної марки та чи реєструєте логотип.
Ціна питання
Реєстрація ТМ обійдеться у 2000-3000 грн, видають її на 10 років. Подовження терміну дії на 10 років коштуватиме 3000 грн.
Що входить у цю вартість:
- перевірка торговельної марки спеціалістом – 300 грн;
- державне мито за подання заяви – 1000 грн;
- за кожен додатковий клас товарів чи послуг – 1000 грн;
- свідоцтво – 85 грн;
- публікація торговельної марки – 150 грн за кожен клас;
- публікація у кольорі – 100 грн.
Третій етап
Після подання заяви і сплати збору Укрпатент видає повідомлення про підтвердження реєстрації торговельної марки і публікує інформацію в онлайн-базі. Після отримання повідомлення заяву обробляють упродовж року.
Після шести місяців від подання заяви можна подати клопотання про пришвидшену експертизу, яка триватиме 6-8 тижнів.
Четвертий етап
Після проведення експертизи Укрпатент ухвалює рішення про реєстрацію торговельної марки. Тоді треба сплатити мито за свідоцтво, яке видадуть за 2-3 місяці. Коли свідоцтво у вас на руках, можна друкувати на упаковках позначку R, тобто торговельна марка зареєстрована.
Період отримання патенту триває від 9 до 16 місяців. Усе залежіть від організованості заявника, вчасної сплати за реєстрацію заяви і мита, залучення фахівців, подання клопотання про пришвидшення експертизи тощо. Крім того, зареєстрована ТМ дає право на реєстрацію домена vasha-marka.ua.