Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Де гроші, Лебовські: джерело фінансування Friends, Family, Fools (FFF/3F)

У рубриці “Де гроші, Лебовські” ми розбираємося з різними форматами інвестування бізнесу. У першому випадку це FFF — Friends, Family, Fools. Родина та друзі – це люди, які найкраще вас знають, розуміють вашу особистість, бізнес-схильність, тобто у вас вже є кредит їхньої довіри, під який ви й отримаєте інвестиції.

Що таке 3F (FFF)?

FFF (Friends, Family, Fools) — це первинний етап фінансування вашої ідеї, в якому ви отримуєте гроші від родини, друзів або «дурнів». «Fools» у цьому випадку — люди, що не мають досвіду в інвестуванні та можуть не розуміти ризиків, пов’язаних з інвестиціями. На отримані гроші ви створюєте MVP (мінімально робочий продукт) та тестуєте бізнес-модель.

FFF — стартове, але не єдине джерело фінансування. Окрім нього є гранти, інвестиції від бізнес-ангелів, стартап-акселератори, банківські кредити тощо. Так, власник стартапу SportsTradex, Бен Ліпсон (Ben Lipson) в інтерв’ю Forbes зазначив, що отримання грошей через FFF допомогло його бізнесу привернути увагу інших інвесторів завдяки грошам на початковий розвиток. Проте він не вважає, що на інвесторів якось вплинуло наявність інвестицій від друзів та родини засновника.

Переваги FFF

1. Інвестори FFF більш лояльні на початку. У вас може бути лише ідея: без досвіду, обладнання та ресурсів. Та ці люди вас вже знають, і не потребують прописувати KPI, робити детальні презентації чи звіти.
2. Через FFF можна легше та швидше отримати інвестиції, ніж від бізнес-ангелів або через акселератори.
3. Довіра від родини та друзів дозволяють засновнику контролювати всі рішення, що безпосередньо пов’язані з бізнесом. Це особливо цінне на ранніх етапах існування бізнесу, коли ви тільки формуєте обличчя проєкту, його принципи та бізнес-модель.

Недоліки FFF

1. При залученні Fools до інвестування є ризик отримати в особі співвласника людину, що далека від ваших цінностей або яка не розуміє ризики венчурних інвестицій. До того ж, навряд чи у такої людини буде досвід у сфері вашого бізнесу.
2. Є ризик зіпсувати відносини з близькими людьми, якщо ваш проєкт провалиться. Уявіть, що станеться, коли ви скажете друзям та рідним, що гроші закінчилися, а проєкт не вдалося запустити. Чи впевнені ви у тому, що не буде скандалів, образ та обіцянок віддати гроші через декілька років? Очікування людей, що не є професійними інвесторами, часто не відповідають дійсності.
3. Частина підприємців не здатна сприймати такі гроші як «повноцінні». Наприклад, деякі підприємці можуть розслабитися, будуть більше ризикувати та менш відповідально ставитися до видатків. А деякі навпаки будуть нервувати й відмовлятимуться від найменших ризиків, щоб не втратити гроші від близьких людей.
4. Fools можуть сприймати інвестовані гроші як позику. Відповідно, якщо ваш стартап провалиться, ви можете отримати ворога на все життя. Fool захоче повернути свої гроші назад, та у нього немає таких зв’язків із вами, як у рідних чи друзів.

4 поради з використання Friends, Family, Fools для отримання інвестицій

1. Реально оцініть свої інвестиційні потреби. Можливо, для створення MVP вам знадобиться значно менше грошей, ніж ви думаєте, а значить — буде менше ризиків зіпсувати відносини з родиною та друзями у випадку провалу проекту.
2. Обов’язково укладіть договір з кожним учасником FFF. Просто запам’ятайте правило: «Якщо це не написано — цього не існує». Юрист Діма Гадомський вважає, що в разі укладення письмового договору ви як мінімум завжди будете пам’ятати, на яких умовах отримали гроші. У договорі Гадомський радить прописувати наступне: суть ідеї або бізнесу, умови внесення грошей та обов’язки обох сторін, умови виходу з проєкту, порядок розподілення майна на випадок банкрутства та відповідальність сторін у разі невиконання умов договору.
3. До підписання договору розкажіть якомога детальніше, що ви плануєте зробити на отримані гроші та які існують сценарії розвитку подій. Так, навіть якщо це ваша мама або старший брат.
4. Визначте, наскільки активно FFF-інвестори мають брати участь в обговореннях та прийнятті рішень щодо проєкту. Якщо у людини немає досвіду або вона не зацікавлена у активній участі, краще домовитися про повну неучасть в роботі бізнесу.

АТ "Ощадбанк"