Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Безготівковий розрахунок: чому перемога за cashless

Олена Залєвська

Валізи з готівкою були символом успішних бізнесменів у фільмах 90-х років. Зараз в інфополі подекуди з'являються такі персонажі, але переважно в кримінальних новинах. Цивілізований бізнес та пересічні громадяни дедалі більше переходять на безготівкові розрахунки. Цьому сприяє зручність оплати, безпека, легальність і навіть гігієнічність. У часи пандемії COVID-19 та в умовах воєнного стану останній чинник набув суттєвого значення. 

Чому готівка відходить у минуле, а безготівкові розрахунки стають панівними, розказує експертка фінансового ринку Марина Красовська.

«Існують різні теорії та підходи, але те, що у світі останнім часом перемагає cashless (безготівковий) світогляд, є очевидним, – починає розмову фахівчиня. – Ми чітко спостерігаємо ці тенденції і в Україні. В магазинах з'являється все більше терміналів самообслуговування, де можна розрахуватися лише карткою. Купівля через інтернет в онлайн-магазинах та на маркетплейсах також cashless. Комунальні й державні платежі давно зручніше робити в онлайн-застосунках, ніж стояти у чергах в каси. Отже, частка готівкових розрахунків в країні невпинно зменшується. Про це свідчить і статистика Нацбанку».

Цифри та факти

Торік стрімко зростали обсяги cashless-операцій. За даними Нацбанку – на рівні 35,1 %. Загалом у 2021 році було проведено понад 7 млн безготівкових операцій з використанням платіжних карток, а їхня сума збільшилася у порівнянні з 2020-м на понад 40 % й зросла до 3,1 млрд грн. 

9 із 10 операцій з платіжними картками були безготівковими, тобто готівку знімали з картки лише раз на 10 випадків.

Найчастіше, понад 52 % від загальної кількості, за допомогою карток розраховувалися у торговельних мережах. Ще 25 % – в інтернеті, коли оплачували товари чи послуги. 

Цікаво, що більшість безготівкових оплат вже безконтактні – через смартфон або інші гаджети. Тільки 25 % операцій здійснювалися за допомогою фізичної картки. 

Кількість терміналів та загалом платіжна інфраструктура торік рекордно збільшилася – на 13,7%. На кінець 2021 року в 426,5 тис. пунктів продажу вже можна було розрахуватися не готівкою, і в багатьох місцях – шляхом безконтактної оплати.

Хоча треба зазначити, що в цьому плані Україна все ж відстає від передових економік – показник обороту готівки в нас і досі високий. А ось найменше готівкою послуговуються у Швеції, США, Канаді й Китаю. 

Причини та наслідки

Чому громадяни переходять на cashless-розрахунки? Бо це зручно! З'являється дедалі більше швидких і безпечних сервісів для розрахунків без готівки, де гарантується надійний захист від втрати коштів.

«Безготівкові розрахунки – це підтвердження ваших статків, що важливо для банків. А також ваша маркетингова історія, отже, можливість здійснювати онлайн-аналіз ваших уподобань, щоб пропонувати кращі товари. Зрештою, це можливість аналізувати власні доходи й витрати в автоматизованому режимі, щоб раціонально планувати сімейний бюджет», – пояснює Марина Красовська.

Експертка фінансових ринків наголошує, що готівка втрачає свої позиції. Більшість товарів і послуг доступні для сплати в безготівковій формі – так купувати набагато швидше й зручніше. А активного розвитку безготівкові платежі набули під час пандемії коронавірусу.

Переваги для бізнесу

Можна навести чимало плюсів:

  • задоволення потреб клієнтів (як зазначає Нацбанк, 90 % покупців воліють оплатити товар чи послугу карткою, бо це полегшує й прискорює розрахунки);
  • не витрачається час і ресурси на роботу з готівкою;
  • безпека бізнесу та гарантія отримання коштів на рахунок, особливо за часів воєнного стану;
  • безготівкова робота дає можливість перевести бізнес у дистанційну форму;
  • прозорий документообіг і відсутність подальших претензій від органів контролю;
  • можливість використання звичайного смартфону (на Android від версії 8.0) із NFC та мобільним застосунком ОщадPAY від Ощадбанку як повноцінна заміна класичного POS-терміналу для проведення безготівкових операцій.

З 01.05.2022 Ощадбанк пропонує новий тариф еквайрингу – 0,6 % по продукту ОщадPAY у разі оплати картками VISA.

Нагадаємо, що еквайринг (торговий еквайринг) – це послуга банку, яка дає змогу оплачувати платіжними картками за товари, роботи й послуги через POS-термінали або смартфон із додатком ОщадPAY. А POS-термінал (платіжний термінал) є електронним пристроєм для оплати шляхом безготівкового розрахунку.

Користь для держави

Для економіки країни переваги безготівкових розрахунків теж очевидні: 

  • скорочуються величезні витрати на друк паперових грошей і виробництво металевих монет;
  • економіка стає більш прозорою (тіньова економіка базується саме на готівкових розрахунках, отже, чим менше готівки, тим менше підприємств працює за нелегальними схемами;
  • легше обліковуються податки й легше робити соціальні виплати.

На час війни банківська система України довела свою надійність. Всі послуги та онлайн-платежі й надалі доступні клієнтам, і це додає довіри до безготівкових розрахунків.

АТ "Ощадбанк"