Цей місяць був багатим на новини щодо дерегуляції економіки. В липні В. Зеленський підписав закон про податкову амністію, Рада ухвалила закони про спрощений порядок приєднання до газових мереж та страхування сільгосппродукції, а фермери отримали право брати кредити на купівлю землі. А ось порушників очікують погані новини: за незаконний видобуток природних ресурсів відтепер можна потрапити за ґрати.
1. НБУ скасував обмеження на купівлю валюти для бізнесу
Національний банк ухвалив рішення про скасування зобов’язань на купівлю валюти для бізнесу.
До 20 липня юридичні особи та фізичні особи-підприємці (ФОП) могли купувати валюту тільки за наявності підстав або зобов'язань. Наприклад, на закупівлю сировини, обладнання за кордоном чи виплати по валютних кредитах. Тепер надсилати такі зобов'язання не потрібно. Однак ліміт становитиме 100 тис. євро на день.
НБУ планує скасовувати валютні обмеження поступово, в межах дорожньої карти. Рішення про валютні послаблення ухвалюватимуться з огляду на ситуацію на валютному ринку.
2. Приєднання до газових мереж та новий порядок агрострахування
До закону «Про ринок природного газу» внесли зміни, які скасували обов’язковий поділ на різні типи споживачів під час приєднання до газових мереж. Спростився й порядок визначення плати за приєднання.
Ухвалено також закон, що змінює порядок страхування сільгосппродукції з держпідтриманням. Ставка зросте на 0,5 %, однак ці гроші спрямовуватимуться на підтримання агрострахування. Розмір часткового відшкодування встановлено на рівні до 60 %. Закон визначає й об'єкти страхування, страхові продукти, ризики та випадки страхування з державною підтримкою.
3. В. Зеленський підписав податкову амністію
Президент підписав закон про одноразове добровільне декларування фізичними особами їхніх активів та сплату одноразового збору до бюджету. Закон визначає особливості проведення одноразового добровільного декларування, що відбуватиметься з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року. У цій декларації не потрібно зазначати інформацію про джерела походження активів, але за них необхідно разово сплатити збір. Якщо ви вирішили задекларувати валюту, її доведеться внести на рахунок в український банк і сплатити 5 % від її вартості. Так кошти будуть легалізовані, і ви зможете ними вільно користуватися для купівлі товарів, послуг або створення бізнесу.
4. Державні гарантії для кредитів під купівлю землі
На сайті Міністерства фінансів повідомляється, що 14 липня Кабмін ухвалив проєкт постанови щодо надання кредитів під держгарантії малим фермерам на придбання сільськогосподарської землі. Уряд встановлює вимоги до банків, які матимуть право на отримання державних гарантій за такими позиками, а також до самих позичальників.
5. Іноземний IT-сектор тепер зможе стати українським е-резидентом
Іноземні підприємці, що працюють в IT, отримуватимуть резидентство України. Відповідний законопроєкт ухвалила Верховна Рада, про що написав у Telegram-каналі міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Згідно з його постом, цей статус дасть можливість підприємствам у будь-якому місці на планеті відкривати бізнес в Україні й платити податки онлайн без фізичної присутності в нашій країні.
6. За незаконний видобуток корисних копалин – за ґрати
Верховна Рада внесла зміни до статті 240 Кримінального кодексу, які посилюють кримінальну відповідальність за незаконний видобуток корисних копалин у великих масштабах. За злочин порушнику загрожуватимуть реальні строки ув’язнення залежно від розміру завданих збитків.
Також законом збільшені штрафи. Посилена відповідальність розповсюджується як на фізичних, так і на юридичних осіб.
7. Інстаграм навчився перекладати тексти в сторіс
Підприємці, що продають товари чи послуги через свої магазини в інстаграмі, матимуть більше можливостей для спілкування з іноземними користувачами, що не знають української чи російської. Соцмережа запустила функцію «Подивитися переклад в історіях» (сторіс). Сервіс підтримує понад 90 мов, але поки доступний лише для користувачів застосунку на iOS.
8. Ощадбанк більше ніж удвічі наростив портфель бізнес-кредитів
Ощадбанк стрімко нарощує кредитний портфель мікро-, малого й середнього бізнесу (ММСБ). Обсяг нових бізнес-кредитів із початку року зріс на 69 % і перевищив 2 млрд грн. На 1 липня цей портфель банку збільшився до 7,7 млрд грн.
Таких успіхів банк досяг завдяки дружній політиці стосовно підприємців незалежно від розміру їхнього бізнесу. Ощадбанк пропонує не лише стандартну лінійку кредитів, а й спеціальні програми мікрокредитування та державні програми підтримання бізнесу, що дає змогу клієнтам заощадити на відсотках і заставі. Особлива увага приділяється співпраці з аграріями, яким пропонують кредити на поповнення обігових коштів, придбання транспорту й обладнання та на його ремонт.