СЕО та головний бухгалтер аутсорсингової компанії «Ассетс» Анна Куровська розповіла «Будуй своє», яку форму реєстрації бізнесу обрати, які є відмінності та переваги.
«Я не розумію, що мені обрати, ФОП чи ТОВ?» — нерідко з таким запитанням до мене звертаються клієнти. В їхніх очах — цілковита розгубленість, визначення з формою реєстрації хвилює багатьох починаючих бізнесменів. Тому я детально розповім про переваги та недоліки ФОП і ТОВ. І надалі вам вже буде значно легше визначитись», — говорить пані Куровська.
Для розуміння, і ФОП, і ТОВ є формами юридичної особи, за допомого якої підприємці ведуть свою діяльність.
ФОП — фізична особа підприємець.
ТОВ — товариство з обмеженою відповідальністю.
Окрім них, також існують:
— Приватні підприємства (ПП). Форма, більше схожа на ТОВ.
— Акціонерні підприємства. Тут права на власність розподіляються акціями. До таких підприємств значно вищі вимоги щодо звітності та ведення бізнесу.
— Громадські та неприбуткові організації. Їхньою метою є більше соціальна діяльність, і взагалі вона не спрямована на отримання прибутку.
Найпростішими та найбільш розповсюдженими формами є ФОП та ТОВ, тому ми їх і розглядаємо.
Питання, на які потрібно відповісти перед тим, як обрати форму реєстрації:
1. Якою діяльністю ви будете займатись?
2. Чи є у вас партнери, з ким ви б хотіли офіційно задекларувати партнерство у вашому бізнесі?
3. Ким будуть ваші клієнти: підприємства або населення?
4. Чи є у вашій власності майно великої вартості?
5. Чи збираєтесь ви долучати інвесторів до свого бізнесу або продавати його?
Зазвичай ФОП обирають підприємці:
— діяльність яких пов’язана з послугами;
— відсоток офіційних витрат у них дуже незначний;
— які вперше починають вести підприємницьку діяльність;
— хто працює переважно з населенням та має обсяг доходів до 1-1,5 млн грн або до 5 млн грн.
— кому вигідно, що ФОП дешевий у обслуговуванні;
— кому вигідніше з огляду на сплату податків.
Переваги ФОП
Легкість у реєстрації та веденні бухгалтерії. Деякі ФОП самостійно ведуть свою бухгалтерію. Бухгалтерія ТОВ складніша — там потрібно долучати спеціаліста.
Легкість у отриманні прибутку на руки. Це важлива перевага, тому що всі кошти, які надходять на рахунок ФОП, він може знімати, і не потрібно за них звітувати. Головне — своєчасно сплачувати податки та подавати звітність.
Легкість у закритті ФОП. Зробити це набагато простіше, ніж з ТОВ.
З оборотом до 1 млн грн ФОП можна не використовувати касовий апарат. Тобто якщо діяльність ФОП підпадає під вимогу ставити касовий апарат, то до 1 млн грн він може його не використовувати.
Офіс необов’язковий, тому що ФОП реєструють за місцем реєстрації фізичної особи.
Недоліки ФОП
Ризик власним майном. Це основний недолік. Якщо виникають суперечні ситуації із заборгованостями або починається судовий процес, коли ФОП винен комусь кошти, ФОП несе відповідальність майном, яке на нього зареєстроване. Але якщо вести діяльність у правовому полі, на такі ситуації можна ніколи не натрапити.
Переваги ТОВ
Відповідальність перед боржниками тільки капіталом ТОВ. Тобто тими активами, які є у власності ТОВ.
Можливість будувати великий бізнес і залучати інвесторів та кредиторів. Для ТОВ це є можливим і значно легше, ніж у ФОП.
Можливість працювати з великим бізнесом.
Кожен із засновників має зробити внесок у статутний капітал. Ця сума заздалегідь обговорюється та прописується у статуті. Внески можливо робити грошами або майном. Потім ці кошти та майно можна використовувати у господарській діяльності підприємства.
Недоліки ТОВ у порівнянні з ФОП
Складніша й дорожча реєстрація. Потрібен статутний капітал, підготовка пакету документів: статуту, протоколу, наказу тощо. Дорожче в обслуговуванні бухгалтерії. Тому що ведення самої бухгалтерії потребує більше уваги і є складнішим, ніж у ФОП.
Обов’язково потрібна юридична адреса, за якою ТОВ буде значитись. Це також може бути адреса одного із засновників або потрібно орендувати офіс.
Коли ми з клієнтами проходимось по всім пунктам, стає зрозуміло, що вигідніше реєструвати. В останньому випадку я рекомендувала відкрити ФОП, оскільки клієнт надає послуги населенню. Але згодом йому все одно знадобиться оформити ТОВ, коли буде достатньо коштів для статутного капіталу.
Якщо ви наразі все ще не можете визначитись, що обрати, має сенс проконсультуватись із бухгалтером та колегами у своїй сфері, аби зробити правильний вибір. І пам’ятайте, що це — індивідуальне рішення. І головне, щоб воно було вигідним для вас.
Пройти курс навчання щодо відкриття власного підприємства можна тут.