Платформа приватних позик P2P (Peer-to-Peer) кредитування - це один з інструментів, який дозволяє отримати фінансування проектів. Згідно зі світовим досвідом, особливо ефективним цей вид кредитування є для малого і середнього бізнесу. У новому випуску «Де взяти гроші?» піднімемо питання про актуальність і специфіку Р2Р кредитування в реаліях України.
P2P КРЕДИТ - ІННОВАЦІЙНИЙ ІНСТРУМЕНТ ПОЗИКИ
Р2Р розшифровується як «peer-to-peer» або «person-to-person», що в перекладі означає «від рівного до рівного» або «від людини до людини». Тобто, P2P кредит - це рівноправна позика, яка працює в форматі "від людини до людини".
P2P платформи є альтернативою фінансовим компаніям і інвесторам. Р2Р кредитування — це механізм запозичення грошей між фізичними особами в рамках спеціальних онлайн-майданчиків. Онлайн-платформи акумулюють всіляких кредиторів і позичальників, надаючи їм можливість познайомитися і запропонувати взаємовигідні умови. Так, майбутні кредитори і позичальники реєструються на Р2Р-платформах - інтернет-ресурсах або програмах, які встановлюються на смартфони, і укладають там кредитні договори, узгоджують їх умови, обговорюють суму боргу і терміни погашення.
Перша компанія-посередник, що працює в рамках концепції, з'явилася у Великобританії в 2005 році. Zopa з моменту початку своєї діяльності надала кредитів на суму понад 278 млн євро і виступила найбільшим P2P-оператором в Великобританії з півмільйонною клієнтською базою.
У США даний інструмент також стає популярним ресурсом для бізнеса. В Штатах Р2Р-платформи працюють з 2006 року. Американські компанії Prosper і LendingClub з того часу видали кредитів більш ніж на 2 млрд дол. Даний вид позик, на думку міжнародних експертів, стрімко розвивається і до 2020 роцу експерти прогнозують його зростання.
ІНТЕРНЕТ-ПЛАТФОРМИ ПРИВАТНИХ ПОЗИК
Онлайн-платформи - найбільш популярний інструмент для малого і середнього бізнесу. Їх переваги в:
- вигідних відсоткових ставках;
- кредитна історія позичальника не береться до уваги;
- можливості отримати кошти від кількох фізосіб.
Для того щоб отримати Р2Р-кредит, власник бізнесу повинен зареєструватися на майданчику, вказавши інформацію про себе і надавши паспортні дані, оскільки отримувати кредит він буде як фізособа. Дані обробляються, перевіряються, після чого відкривається доступ. Далі необхідно розмістити заяву, в якій вказується необхідна сума, термін і бажана ставка відсотка.
Аналогічний доступ до бази є і у потенційного інвестора. Він бачить тільки заявку, а персональні дані залишаються прихованими. Аналізуючи заяву, він спирається лише на свій досвід і своє бачення. І якщо приймає рішення про надання своїх коштів під проект, то укладає договір анонімно. В результаті гроші перераховуються з рахунку кредитора, відкритого на платформі, на аналогічний рахунок позичальника, а онлайн майданчик заробляє на комісії при поверненні коштів.
ХТО В УКРАЇНІ НАДАЄ Р2Р-КРЕДИТУВАННЯ?
У нашій країні існують успішні, як онлайн, так і офлайн компанії, які надають Р2Р-кредити.
Сьогодні в Україні працюють:
- Компанія AFA - спеціалізується на кредитах для бізнесу. Видає їх під заставу, середня відсоткова ставка становить 15%;
- Finhub - це онлайн платформа, що спеціалізується як на споживчих кредитах, так і для бізнесу зі ставкою від 20% річних;
- Finstream - це кредити для бізнесу, під заставу, а термін кредитування визначає інвестор;
- MOCash - видає кредити для бізнесу під найвищу ставку на ринку - до 35% з можливістю страхування ризиків.
Звичайно, виставляючи свій проект на платформі або в базі компанії, власник не отримує ніяких гарантій, що його ідея отримає фінансування. Але шанс залишається шансом, адже фінансування може бути отримане від декількох осіб. Це прекрасний варіант для інноваційних ідей або початку бізнесу. Також це хороша можливість для осіб, які не мають кредитної історії. Крім самого фінансування, власник отримує репутаційну історію, що істотно збільшує шанси повторного кредитування.
Експерти по всьому світу прогнозують розвиток цього ринку для всіх країн, як Європи, так і Азії, з можливістю фінансування проектів в будь-якій точці світу.