Порада від спеціаліста
Верховна Рада України ухвалила закон № 1539-IX, згідно з яким з 1 вересня цього року до 1 вересня наступного можна задекларувати власні активи за зниженою податковою ставкою. Кому реально скористатися такою нагодою і навіщо це потрібно, розказує незалежний експерт, кандидат економічних наук Олександр Хмелевський.
В українців та іноземців, які під час отримання активу були платниками податків в Україні чи податковими резидентами, з'явилася можливість задекларувати статки, отримані до 1 січня 2021 року, що з якихось причин не були оподатковані. І зробити це пропонується за досить низьким відсотком.
«Податкова амністія дає можливість громадянам, які не задекларували й не сплатили податків за отримані доходи за будь-який період до 1 січня 2021 року, добровільно задекларувати ці доходи й сплатити за них податок за пільговою ставкою», – пояснює Олександр Хмелевський.
Кому це потрібно й для чого
По-перше, завдяки такій процедурі держава очікує вивести капітал із тіні й виявити реальні обсяги активів громадян. По-друге, це додаткове поповнення бюджету України. Держава гарантує громадянам безпеку й законність, а також можливість почати бізнес з білого аркуша. Проте не все так просто.
«Влада вважає, – каже експерт, – що завдяки податковій амністії значну частину коштів, яка зараз перебуває в тіні, задекларують, з них сплатять податки, і надалі задекларовані кошти працюватимуть легально та з них сплачуватимуться податки вже у повному обсязі. Проте, на мою думку, ці сподівання марні, бо насправді скористатися податковою амністією зможе небагато людей. До того ж загал з упередженням ставиться до подібних перспектив».
На що поширюються пільгові ставки
Запропоновані урядом одноразові виплати до держбюджету за податковою амністією дійсно будуть значно меншими, ніж за звичайних обставин.
Так, за законодавством податок на доходи фізичних осіб становить 18 %, а під час податкової амністії цей показник значно нижчий, зокрема:
- для коштів, розміщених на рахунках в українських банках, нерухомості та інших активів на території України ставка оподаткування становить 5 %;
- для коштів на рахунках в іноземних банках та інших активів за кордоном – 9 %;
- для коштів, вкладених в українські облігації, – 2,5 %.
Одноразовий збір передбачено сплатити одним платежем протягом 30 календарних днів з моменту (дати) подання декларації. Є й опція сплати податків на виплат: протягом трьох років трьома рівними частками. Тут процент буде трохи вищим, проте суму можна розбити на кілька менших платежів (у цьому разі ставка дорівнюватиме 6 %, 11,5 % (9,5 %) і 3 % відповідно). В обох варіантах у випадку недотримання строків для вас можуть анулювати умови амністії та позбавити державних гарантій щодо звільнення від відповідальності.
Що декларувати
Отже, пропонується задекларувати:
- рухоме й нерухоме майно;
- валютні цінності (можуть бути корпоративні права).
«Задекларувати для податкової амністії можна будь-які активи як в Україні, так і закордоном, – зауважує експерт. – Кошти на банківських рахунках, вкладення в цінні папери, коштовності, антикваріат, нерухомість, автомобілі, літаки, яхти тощо. Не підлягають декларуванню готівкові кошти. Щоб готівка підлягала податковій амністії, її спочатку потрібно покласти на спеціалізовані банківські рахунки, а потім вже декларувати. Однак проблема в тому, що через фінансовий моніторинг банк може вимагати документального підтвердження походження цих коштів. Тож охочих задекларувати готівку буде обмаль».
Що не декларують
Під декларування для податкової амністії не потрапляють:
- активи вартістю до 400 тис. грн;
- квартири, розташовані на території України, загальною площею до 120 кв. м;
- житлові будинки до 240 кв. м;
- об'єкти нежитлової нерухомості до 60 кв. м;
- земельні ділянки площею до 2 га;
- один автомобіль з об’ємом двигуна до 3 тис. куб. см.
Отже, пересічні громадяни переважно не підпадають під податкову амністію. Також декларуванню не підлягають активи, отримані злочинним шляхом, активи, щодо яких розпочато кримінальне провадження, й готівка.
Хто має право скористатися податковою амністією
В основному це громадяни України й іноземці, які під час отримання свого активу були платниками податків в Україні чи податковими резидентами й відповідають умовам, наведеним вище.
Не можуть амністувати свої статки:
- громадяни України, які з 1 січня 2005 року перебували на державній службі, та члени їхніх сімей;
- неповнолітні та особи з обмеженою дієздатністю;
- особи, які перебувають під слідством або на яких відкрито кримінальне провадження;
- особи, чиї активи походять із Російської Федерації (спірними поки залишаються активи з Автономної Республіки Крим).
Державні гарантії
Офіційно держава обіцяє не порушувати кримінальних справ щодо неплатників податків, а також не вчиняти оперативно-розшукових дій, щоб з'ясувати джерело доходів таких громадян. Це стосується активів, отриманих у будь-який період до 1 січня 2021 року. Під час амністії до декларантів не застосовуватимуть навіть адміністративного покарання за порушення податкового законодавства.
Однак Олександр Хмелевський зауважує: «Хоча влада гарантує, що не притягатиме до відповідальності за несплату податків чи порушення валютного законодавства тих, хто візьме участь у податковій амністії, надалі податкова й правоохоронні органи можуть накинути на них оком. Правоохоронці можуть зажадати перевірити, чи не порушували ці громадяни інші закони, чи задекларували вони всі кошти, чи, може, частина залишилася прихованою».
Порада від спеціаліста