Рівень заробітної плати, зокрема мінімальний і середній, є важливим економічним показником. Від одного залежить, скільки ви сплачуватимете внесків і податків. А другий слугує орієнтиром в економіці галузі чи регіону. Про все це докладно розповість бухгалтерка Тетяна Щирба.
Розмір мінімалки часто обговорюють у ЗМІ, а ось середню зарплату розглядають переважно в розрізі добробуту регіонів чи привабливості галузі промисловості або сфери діяльності. Розглянемо спочатку, як впливатиме зміна мінімальної зарплати на витрати бізнесмена, а далі – як залежить рівень оплати працівника від нашого другого показника.
Мінімум, встановлений державою
Мінімальна заробітна плата – це державна соціальна гарантія, той мінімум оплати праці, який повинен отримати працівник за повний місяць роботи.
Підприємства й організації усіх форм власності не можуть платити людині, яка відпрацювала місяць, менше цього показника – так визначено Кодексом законів про працю й законом України «Про оплату праці».
Пропозицію щодо розміру мінімальної зарплати формує Кабмін і подає до Верховної Ради України. На її основі ВРУ й ухвалює державний бюджет на відповідний рік. Зазвичай мінімалка зростає щоразу з 1 січня. Втім, вона може збільшуватися й упродовж року – це передбачає закон про держбюджет чи визначають відповідні законодавчі акти.
Торік у ЗМІ було багато нарікань з боку бізнесу й експертів-економістів на суттєве підвищення мінімальної зарплати. 1 січня 2020-го вона становила 4 723 грн, а цьогоріч сягнула позначки 6 тисяч. З 1 грудня 2021-го має ще зрости – на 500 грн.
Фахівці Київської школи економіки підрахували, як вплине на економіку таке зростання та які наслідки відчує на собі бізнес.
Навіщо підприємцю треба знати розмір мінімалки
- Для того, щоб правильно нарахувати зарплату найманим працівникам: вона повинна бути не меншою, ніж мінімалка.
- Для визначення суми єдиного соціального внеску (ЄСВ). Він становить 22 % від розміру мінімальної зарплати: з 1 січня це 1 320 грн, наступне підвищення відбудеться з 1 грудня 2021-го.
- Єдиний податок. Якщо підприємець обрав спрощену систему оподаткування, то суму єдиного податку для першої та другої групи ФОП теж визначають як частину мінімалки.
- Обмеження річного доходу для ФОП на спрощеній системі оподаткування. Ліміт визначають залежно від групи ФОП кількістю мінімальних заробітних плат.
- Штрафи. За порушення трудового законодавства на підприємця очікують штрафні санкції, їхня сума теж залежить від мінімальної зарплати. Наприклад, за допуск працівника до роботи без оформлення контракту підприємство оштрафують на 10 мінімальних заробітних плат, тобто на 60 тис. грн.
Чи можна платити менше
Коли робітник працює неповний робочий день, то й платять йому менше. Однак тут є нюанси щодо ЄСВ:
- якщо для працівника це основне місце роботи, то єдиний соціальний внесок все одно розраховується від розміру мінімалки;
- якщо людина працює за сумісництвом, то ЄСВ нараховують на фактичну заробітну плату.
Середня зарплата
Цей економічний показник є середньоарифметичним значенням. Дуже спрощено він розраховується таким чином: додають усі зарплати й ділять на кількість людей. Середню зарплату визначають за регіонами, сферами діяльності, галузями, підприємствами тощо.
«Державні статистичні дані базуються на звітах офіційно нарахованої й виплаченої зарплати, які подають підприємства й організації», – пояснює Тетяна Щирба.
Це означає, що статистичні дані можуть не відповідати дійсності, оскільки в Україні й досі не вирішена проблема зарплат у конвертах.
Свої розрахунки середньої зарплати роблять і сайти з пошуку роботи. Так, на Work.ua цей показник для різних галузей розраховують, ґрунтуючись на відкритих даних по гонорарах, які пропонують роботодавці, та на побажаннях у резюме шукачів роботи.
В Україні на кінець року середня зарплата загалом становила 14 179 грн. Рівень добробуту в регіонах дивіться у таблиці нижче.
Середня місячна зарплата у грудні 2020 року по регіонах України (за даними Мінфіну)
Навіщо підприємцю знати розмір середньої зарплати
Цей показник не використовують для розрахунків податків, штрафів тощо, проте він дає розуміння, скільки платити працівникам.
Наприклад, у регіонах зарплата менша, ніж у Києві, тому деякі бізнесмени відкривають підприємства в економічно депресивних обласних чи районних центрах, а то й у селах, щоб менше витрачати на оплату праці.
Чи можна платити менше
Середня зарплата – це статистичний показник, закон не забороняє платити менше за нього. Проте вам буде складно знайти гідного спеціаліста, якщо пропонуєте зарплату, нижчу за середній рівень у регіоні чи галузі.
Є ще один нюанс, про який треба пам’ятати. «Якщо в штаті працює певна кількість працівників різної кваліфікації, а заробітна плата в них усіх мінімальна, це збуджує підозри контролюючих органів і може спонукати до прискіпливого й детального вивчення діяльності підприємця та трудових взаємовідносин із працівниками», – зауважує експертка.
Корисні посилання
Тетяна Щирба рекомендує ресурси, на яких зручно відстежувати рівень мінімальної й середньої зарплати, а також зміни у законодавстві:
- Мінфін;
- Ліга 360 Бізнес;
- бухгалтерський сервіс Дебет–Кредит;
- сайт Приватний підприємець