Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Ментори в тилу: як отримати консультацію за донат на ЗСУ

Наталія Найдюк

Порада від спеціаліста

Наприкінці червня в Україні запрацювала платформа Ментори в тилу. Вона розв’язує одночасно кілька завдань і працює за принципом win-win. Людина купує консультацію потрібного фахівця, а той перераховує частину або весь гонорар благодійному фонду, який обрав замовник послуги. Так, консультант заробляє, а фонди отримують змогу закуповувати необхідні для військових речі. 

Ми поспілкувалися із засновником платформи Артуром Федоренком. Він розповів, як там усе працює, які знання реально отримати та хто і як може стати ментором.

Серія платформ «у тилу»

Броварчанин Артур Федоренко до широкомасштабного вторгнення 9 років працював в ІТ-компаніях рекрутером. А торік запустив власний онлайн-курс. У січні 2022-го йому спало на думку створити маркетплейс менторів, де можна знайти й отримати відповідь на конкретне питання. І важливо, щоб це міг зробити, як спеціаліст, так і власник бізнесу. 

«Платформа і менторство загалом – потужна альтернатива традиційним освітнім курсам. Я маю досвід їх створення й запуску, тому скажу так: жоден курс не може бути ідеальним, бо він не покриватиме персонального досвіду слухача. Людині потрібен не курс, а наставництво. Практик із досвідом, який пройшов свій шлях і може поділитися ним. Таке спілкування дає більше, ніж рік навчання», – вважає Артур Федоренко.

Однак почалася війна. Чоловік вивіз родину до Львова і став гадати, як бути корисним тут і зараз. У той час у соцмережах публікувалося багато запитів для військових і з’являлося безліч пропозицій від волонтерів, які одразу ж губилися, бо не було єдиного «вікна». Тож за 2–3 дні після російського вторгнення Артур вирішив створити його. Так з’явилася перша з «тилових» платформ – Робота в тилу. Потім були Виробники, Освіта й Ментори.

«Роботу в тилу» я створив сам – використав готове рішення й підлаштував його під наші завдання. Потім знайшов програмістів, які погодилися на волонтерських засадах вдосконалювати код. Так і працюємо досі», – ділиться Артур.

Як працюють «Ментори в тилу»

Людина замовляє консультацію ментора із пропонованої категорії. Наразі їх на сайті 12. Заповнює бриф, де, зокрема, викладає питання, яке треба розв’язати. Оплачує вартість годинної сесії. 20 % від суми спрямовують платформі. 

«У нас немає бенефіціарів проєкту. Усі гроші з цього соціального підприємництва йдуть на розвиток та утримання платформи», – пояснює засновник Менторів.

З решти гонорару ментор визначає, яку частину перерахувати до фонду, обраного замовником послуги. За словами пана Федоренка, найчастіше фахівці передають на потреби ЗСУ 50 % або й 100 % винагороди.

Серед менторів представники організацій, як-от Google, Amazon, Meta, MacPaw, Grammarly, Vimeo, Дія, Zalando тощо.

Як отримати консультацію

Людина, що потребує ментора, обирає категорію, у якій їй необхідні знання. Потім – вужчу гілку. Також можна відфільтрувати пропозиції платформи під власні запити. 

Далі з переліку менторів обираєте свого за досвідом, ім’ям, колом експертизи, вартістю консультації тощо. Детальна інформація про кожного консультанта є в його профілі. 

У графіку консультацій обраного ментора бронюйте зручний час. Після цього заповніть бриф із зазначенням свого досвіду та чого саме хочете досягти. Й оберіть організацію, куди ментор має перерахувати донат на ЗСУ. Платформа пропонує Фонд Сергія Притули, «КОЛО», Фонд Залужного чи будь-який інший.

«Коли ментор виходить на дзвінок, він уже знає про замовника все, що потрібно для роботи: що це за людина, який вона має досвід, чого їй бракує. На це не витрачається час сесії, консультація починається не зі знайомства, а з конкретних пропозицій», – акцентує засновник платформи.

За його словами, найчастіше користувачі замовляються менторство для запуску стартапів, пошуку інвестицій та менеджменту. Багато запитів щодо розвитку кар’єри, маркетингу, HR та дизайну.

За два місяці роботи консультацію отримали 250 замовників, а на ЗСУ платформа перерахувала понад 150 тис. грн.

Як стати ментором

Сьогодні платформа пропонує 350 менторів, кожного пан Федоренко обирає самостійно. 

«Ще до вторгнення я склав список 100 фахівців, яких вважаю суперпрофесіоналами, експертами у своїй справі. Багато з них непублічні особи, але я знав їх по роботі: з кимось вів співбесіду, когось наймав на роботу. Саме ці люди зрештою стали ядром платформи. А коли все закрутилося, почали надходити запити від інших фахівців», – розповідає Артур.

Щоб стати ментором, потрібно заповнити заявку на сайті. Залишити свої контактні дані й описати експертизу.

Засновник платформи особисто відбирає менторів і багатьом відмовляє. Найчастіші причини відмови: 

◉ недостатня експертність – у людини має бути досвід роботи понад 5 років у своїй спеціалізації;

◉ не було попередньої допомоги Україні – хоча б після 24 лютого людина мала якимось чином долучатися до благодійності: донатити, збирати гроші, щось закуповувати. Тільки така людина сприйматиме менторство, як ще один спосіб допомоги Україні;

◉ консультаційний досвід без практики, так звані «інфоцигани» – ментор повинен мати практичний досвід роботи в компаніях. 

«Є у нас і безплатне менторство, коли фахівці не виставляють гонорарів за свої послуги. Хтось робить так на постійній основі, а хтось час від часу. Це не допомога ЗСУ, але важлива справа для людей, які цього потребують», – каже пан Федоренко.

Благодійність еволюціонує. Все більше організацій не просто збирають донати на потреби армії, а щось дають замість – товар чи послугу. Така система виявляється ефективнішою. А у випадку проєкту «Ментори в тилу» ще й робить переможцями всіх її учасників.

До речі, наразі працівники Ощадбанку надають безоплатні консультації щодо можливості отримання державних грантів на розвиток бізнесу, а також кредитів в рамках проектів «5 - 7 - 9 %» – державної підтримки для малого бізнесу. 

Отримати консультацію по грантах можна за посиланням.

Порада від спеціаліста

АТ "Ощадбанк"