Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Де взяти гроші?Краудфандинг – зручний і сучасний інструмент залучення капіталу

Однією з найбільш серйозних проблем, що перешкоджають початку бізнесу, є відсутність стартового капіталу. Десять років тому в Мережі з'явився новий інструмент залучення капіталу – краудфандинг. Слово англійське і ділиться на «crowd» («натовп») і «funding» («фінансування»), що можна перевести як «народне фінансування».

Краудфандинг – це вид залучення коштів з метою фінансування певного проекту від будь-якого охочого. Ті, хто збирають гроші, називаються реципієнтами, а тих, хто жертвує – донори, спонсори або інвестори.

Реципієнт повинен запропонувати бізнес-ідею, визначити необхідну грошову суму і термін її збору, провести калькуляцію всіх витрат, оголосити умови для донорів (безоплатне фінансування, фінансування в обмін на нематеріальну подяку, фінансування в обмін на частку у майбутньому прибутку) і виставити свою пропозицію на краудфандинговій платформі. Бізнес-ідея не повинна суперечити законам держави. Інформація щодо ходу збору коштів повинна бути відкрита для всіх, а зібрані гроші можна використовувати тільки для заявлених цілей.

Для реципієнтів (стартаперів) краудфандингова кампанія – не тільки спосіб отримати фінансування, але і привернути увагу до бізнес-ідеї, що підвищує шанси стартаперів потрапити в сферу інтересів бізнес-ангелів, великих інвесторів, бізнес-інкубаторів та акселераторів. Основні складові успішної краудфандингової кампанії – маркетинг і PR.

Комерційні проекти, фінансування під які збирається шляхом краудфандингу для донорів в більшості своїй мають характер венчурних інвестицій (для некомерційних проектів повернення донорам вкладень не передбачено в принципі). Тобто, немає ніяких гарантій того, що бізнес-проект виявиться успішним, і донор буде брати участь у розподілі прибутку. Іноді реципієнти можуть запропонувати донорам комерційних проектів нематеріальну винагороду (найчастіше публічне висвітлення імені донора), спрямоване на збільшення репутаційного капіталу, який стає все більш значущим чинником бізнес-успіху.

Існує кілька способів фінансування в краудфандингу:

1) Все або нічого

Проект публікується на краудфандинг-платформі. Встановлюється певний строк, протягом якого можливий збір коштів. Якщо за цей період часу не вийшло зібрати потрібної суми, то всі гроші, що були залучені, повертаються їх власникам.

2) Залишити все

Навіть якщо була зібрана не вся сума, вона все одно перераховується реципієнту за мінусом комісії сайту на реалізацію бізнес-ідеї.

3) Вічне фінансування

Реципієнт отримує необмежений часовий ресурс для збору необхідної суми. Інвестиції можуть надходити до тих пір, поки проект не буде здійснено.

4) Переломний момент

Гроші надходять після проходження контрольної точки. Наприклад, якщо зібрана половина від необхідної суми, то гроші передаються реципієнту.

5) Угода з вільною ціною

Реципієнт виставляє на продаж свій продукт, а інвестори пропонують за нього ціну. Таким чином можна зібрати кошти на реалізацію нової ідеї.

У 2008-2009 роках були створені краудфандинговые платформи Kickstarter і IndieGoGo, через які почалося фінансування творчих ініціатив. На сьогоднішній день Kickstarter і IndieGoGo – найбільш відомі краудфандинговые платформи в світі. Щорічно через них проходять сотні мільйонів доларів і фінансуються десятки тисяч проектів. Бізнес-модель даних платформ полягає в тому, що з кожної успішної краудфандингової кампанії майданчик бере 5% від сум пожертв.

Найбільш популярні краудфандингові платформи в Україні – «Спільнокошт» і Na-starte. «Спільнокошт» був заснований в 2012 році і спрямований на збір коштів для проектів соціальної спрямованості. Більшість ідей мають на меті допомогу людству, покращення станунавколишнього середовищаі у вирішенні інших проблем. У свою чергу Na-starte робить більший акцент на комерційні, ніж на соціальні проекти.Комісія за успішний збір коштів у платформи «Спільнокошт» становить 10%, у Na-starte - 8%.

За останні роки серед найбільш успішних українських стартапів, які зібрали сотні тисячі доларів на зарубіжних краудфандингових майданчиках, стали Feel VR ($500 тис. на проект ігрових гаджетів), LaMetric ($369 тис. на проект розумних годинників), Petcube ($251 тис. на проект гаджетів для домашніх тварин).

Для початкової підготовки проекту до публічної презентації та подальшого залучення коштів, потрібно здійснити підготовку:

1. Складання бізнес-плану

Структура плану буде цілком залежати від типу вашого проекту. Але важливо розуміти кожному, хто хоче спробувати вдачу в краудфандінгу, що бізнес-план необхідно прописувати детально, з урахуванням кожних дрібниць проекту: від кампанії по залученню фінансування до реалізації самого проекту.

При складанні плану важливо звернути увагу, щоб в ньому були вказані доступно і чітко сформульовані думки, цілі проекту, правильно визначені часові та бюджетні кордону. Зазначені терміни дадуть можливість потенційним інвесторам краще розуміти специфіку проекту і ознайомитися з термінами, завдяки яким вони побачать результат.

2. Відео-презентація

Відео - це наочна презентація, де автор і всі учасники проекту можуть розповісти про її основній ідеї. Для багатьох спонсорів перегляд ролика краще від читання довгого тексту. Тому проекти з відео отримують набагато більше шансів на успіх.

3. Сторінка на платформі

Сторінка проекту повинна обов'язково містити ємний і зрозумілий опис. Як і в презентації проекту, на сторінці краудфандінговой платформи важливо дати необхідну інформацію. Інвестори звертають увагу на наповнення сторінки проекту, на зміст, на те, як він оформлен, скільки інформації присутньо, наскільки вона зрозуміла і детальна, щоб заручитися позитивним ставленням у інвесторів важливо постійно розповідати про новини проекту.

4. Пошук промоутерів

Промоутерами повинні бути люди, які вклали власні кошти в ваш проект і розраховують на його успіх.

Зручно буде залучити друзів і рідних, за допомогою яких ви зможете розповісти про проект в соціальних мережах. Ще до запуску проекту необхідно зібрати команду, налагодити контакти з експертами, журналістами та блогерами. Це перші прості, але важливі кроки в популяризації вашого проекту.

В Україні краудфандинг поки ще не став вагомим інструментом залучення фінансування під різні бізнес-проекти.  Однак зі зростанням української економіки та підвищенням фінансової грамотності населення популярність краудфандинга буде набирати оберти.

АТ "Ощадбанк"