Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Де гроші, Лебовські? Що таке бізнес-акселератори й навіщо вони потрібні

Минулого разу ми розповіли про FFF (Friends, Family, Fools) — метод, який допомагає отримати первинне фінансування проекту. Але що робити, коли потрібні не просто гроші, але і консультація, допомога у бізнесі? Спробуйте попрацювати з бізнес-акселераторами! 

Що таке акселератори й навіщо вони потрібні?

Акселератор — це інтенсивна програма розвитку стартапу за участі досвідчених менторів. За короткий, визначений акселераційною програмою час, ментори навчають вашу команду, допомагають удосконалити продукт та вивести його на якісно новий рівень. Окремі акселератори також передбачають початкове інвестування. Бізнес-акселератор завершується демо-днем — публічною презентацією стартапів для інвесторів.<

СЕО компанії PromoRepublic, Макс Печерський, вважає, що брати участь в бізнес-акселераторах потрібно, якщо:

  • ви не знаєте, як будувати стартапи;

  • у вас немає грошей;

  • ви не інтегровані у ринок;

  • >ви хочете потрапити на американський ринок.

Акселерація буде корисною вже сформованим командам, які мають готовий прототип. Вони мають змогу відразу перевірити на життєздатність як ідею (цінність), так і сам продукт (сервіс). 

Якщо у вас немає команди, а є лише ідея — цілком можливо, що ви також зможете знайти бізнес-акселератор, адже скільки акселераторів, стільки й форматів. Наприклад, британський акселератор Zinc не набирає готові команди. Zinc обирає 50 людей зі всього світу, які потім об’єднуються в команди для вирішення конкретних соціальних проблем. 

В Україні також діють бізнес-акселератори: Sector X, IoT Hub, Radar Tech тощо. Одними з найкращих у світі вважаються акселератори Y Combinator, 500 Startups та Techstars. 

Подати свій проєкт до кожного з них може кожен українець. Радимо також звернути увагу на EastLabs, Startup Wise Guys, Start-Up Chile, Startup Sauna та SaaStr CoSelling Space. 

Хочете дізнатися більше про українські акселератори? Почніть розвідку з гайду по tech-індустрії України TECH ECOSYSTEM GUIDE TO UKRAINE від Unit.City, в якому, зокрема, є перелік перспективних українських акселераторів.   

Переваги акселераторів

  1. Ви отримуєте багато підтримки від менторів, зацікавлених інвесторів та потенційних партнерів.

  2. Ви отримуєте цінний досвід. За словами СЕО Petcube, Ярослава Ажнюка, навіть якщо вас і не візьмуть, сам процес заповнення заявки може багато чому навчити. 

  3. Після роботи з бізнес-акселераторами у вас буде продукт та база корисних контактів.

  4. На ранніх стадіях існування стартапу середовище акселератора може стати бізнес-спільнотою однодумців. Спілкування з іншими стартапами та випускниками акселератора — гарна можливість знайти друзів, отримати нові знання та дізнатися про історії успіхів. 

  5. Акселератор  —  це швидка відправна точка в індустрію та можливість отримати погляд з висоти пташиного польоту на те, як там усе працює.

  6. Більшість акселераторів включають у себе освітні програми: лекції, нетворкінг-години та демо-дні. Вони допомагають навчитися правильно вести бізнес, спілкуватися з інвесторами й партнерами, створювати пітчі, презентувати себе і свій продукт на сцені. 

  7. Участь у відомому акселераторі — гарний інфопривід для спеціалізованих медіа. Тож якщо вас обрали до популярного акселератора, ви отримаєте додатковий піар власного проекту. 

Недоліки акселераторів

  1. Серйозний відбір учасників. За словами Діани Полівко, яка працювала Marketing Associate у акселераторі Techstars, конкурс до акселератору Techstars інколи сягає 1000 заявок на одне місце, відбирають менше 1% від поданих заявок.

  2. Для участі у більшості акселераторів потрібна вже сформована команда. Якщо вам не вистачає однодумців, краще звернути увагу на бізнес-інкубатори.

  3. Акселератори майже ніколи не дають великі суми грошей. В основному, фінансування вистачає на час проходження програми, перевірки декількох бізнес-гіпотез, створення MVP та пошук перших клієнтів. 

АТ "Ощадбанк"