Підбірка контенту
У межах Forensic Week, що організовував український підрозділ міжнародної аудиторської компанії KPMG, фахівець із розвитку бізнесу Валерій Недбай розповів про перспективи для українських підприємців щодо грантування від Європейського союзу і на що варто звернути увагу бізнесу, який хоче отримати грантові кошти на розвиток.
Першого вересня 2017 року набрав чинності Договір про асоціацію України з ЄС. Це означає, що всі українські підприємства отримали можливість подавати заявки на отримання дофінансування від фондів ЄС.
Важливо відзначити, що в Європі працюють за семирічним бюджетним циклом, а чинний бюджет розрахований на 2014-2020 роки, тому і виділення коштів на грантові проекти відбувається співвідносно з цим бюджетом.
Усі фонди ЄС розподіляються за двома напрямами. Перший – це структурне фінансування, яке адмініструється та направляється через державні органи, міністерства, спеціально створені регіональні структури розвитку тощо. Другий напрям – це виділення коштів тим організаціям, науково-дослідним інститутам та консорціумам, які подають заявки на отримання дофінансування безпосередньо до штаб-квартири ЄС.
Розподілення фінансів відбувається навпіл: по 50 відсотків від загального грантового бюджету на кожний напрям.
Польський досвід
Найуспішніші приклади отримання і розподілу фінансування від ЄС – це низка проектів, реалізованих у Польщі. Вона приєдналася до ЄС у 2004 році, а до цього користувалася коштами з так званих pre-exception funds.
Один з найцікавіших прикладів – регіональний проект, який нещодавно реалізували у польському містечку Унеюв, населення якого складає 3 тис. людей. Багато років тому там знайшли термальні джерела із водою, температура якої завжди незмінна – 34 градуси за Цельсієм. Ці джерела тривалий час не використовувалися, але вісім років тому представники муніципалітету створили проект термального комплексу та подали заявку на отримання безповоротного дофінансування від фондів ЄС для його відкриття.
Загальна вартість будівництва термального комплексу – 45 млн злотих, з них квота дофінансування від ЄС складала 31 млн злотих. Згодом термальний комплекс став частиною великого туристичного комплексу, до будівництва якого теж долучився Євросоюз. Зі 105 млн злотих загальної вартості європейські фонди надали 90 млн злотих.
Комплекс, який складається з термальних джерел і чотирьох п’ятизіркових готелів, належить муніципалітету, який отримує 1,5 млн євро прибутку щомісяця.
Ще 10 років тому Лодзинське воєводство було одним з найдепресивніших регіонів у Польщі. Тепер в Унеюв приїжджають працювати із Варшави, Лодзя і Вроцлава. До всього, там запрацювала когенераційна установка, яка забезпечує опаленням усе місто, та будують великий гірськолижний комплекс.
Окрім Унеюва додаткові кошти на інфраструктурні проекти отримав і Лодзь – там повністю перебудували будівлю вокзалу та прилеглу територію.
Натепер за один бюджетний семирічний період Польща отримує 8-10 млрд євро. Для порівняння, Україна претендує на 1 млрд на всі програми.
Як отримати фінансування?
Проекти українського МСБ, які можуть отримати повне або часткове фінансування від ЄС, поділяються на два напрями: науково-дослідні та інноваційні.
Для ЄС у пріоритеті розвиток інноваційних проектів, регіональний розвиток (для запобігання нерівномірному розвитку регіонів), а також екологічні програми (питання зміни клімату).
Існує низка європейських проектних програм, що дозволяють отримати до 100% покриття витрат на науково-дослідні роботи, серед них Horizon 2020. Її бюджет, майже 80 млрд євро, розрахований на семирічний термін. Програма передбачає грантову допомогу для стартапів, малих і великих підприємств, які розробляють інноваційні рішення для дослідницьких, фінансових, консалтингових, громадських організацій і навіть для держустанов. Головна умова – вони мають працювати у галузі науки та інновацій. Деякі українські підприємства вже отримали фінансування своїх проектів у межах Horizon 2020. Наприклад, фармакологічна компанія «Фармак» та Інститут органічної хімії Академії наук приєдналися до консорціуму, якому ЄС виділив 900 тис. євро на розробку наноструктур для лікування раку. Консорціуми особливо заохочуються ЄС, адже за партнерства компанії активно обмінюються досвідом та створюють унікальний продукт.
Щоб претендувати на фінансування, підприємство має подати проект, який:
• відповідає стратегічним діям підприємства;
• оформлений належним чином – містить бізнес-план, фінансову модель, стратегію;
• відповідає всім критеріям обраної програми фінансування;
• поданий у належний термін (існують весняні і осінні цикли подання заявок).
Варто наголосити, що в українських реаліях поняття «малий та середній бізнес» дещо відрізняється від європейських стандартів, і підприємці мають враховувати це під час обрання грантової програми. В Європі підприємства МСБ мають річний оборот приблизно 50 млн євро (1,5 млрд грн), а в Україні – 5-10 млн грн.
Тому за європейськими стандартами більше половини всіх українських підприємств підпадають під категорію «малий та середній бізнес», що відкриває неабиякі можливості для розвитку.
Підбірка контенту