Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Як релокувати підприємство за допомогою держави та Ощадбанку: історія виробника соусів з Миколаєва

Наталія Найдюк

Керівник компанії «Аргон» Андрій Беков розповів, як держава допомагає йому з релокацією бізнесу й чому такі програми уряду важливі для підприємців. 

Через постійні обстріли Миколаєва власник ТОВ «Аргон» вирішив перевезти підприємство на Київщину. Релокація – процес, який вимагає планування та значних ресурсів. Раніше ми писали, як підготувати бізнес до переїзду. Фінансову підтримку таким підприємствам надають міжнародні організації. Також можна отримати гроші від Ощадбанку. Так, Андрій Беков узяв позику за програмою «Доступні кредити 5–7–9%». А наприкінці січня планує подавати документи на отримання державного гранту «єРобота». 

Зі 100 працівників залишилося 24

Виробництво кетчупів, майонезів та гірчиці в Миколаєві діє з 1997 року. Сьогодні «Аргон» випускає соуси під брендами «ВІКІ» та «DERBI». Також на підприємстві роблять кетчупи, майонези та гірчицю під private label для багатьох мереж супермаркетів. Ще один напрям бізнесу – консервування солінь. 

До повномасштабної війни на підприємстві працювало 100 осіб. А на сьогодні з персоналу залишилося лише 24 людини: чоловіків мобілізували, а жінки виїхали за кордон. Тож робітники змушені виконувати обов’язки одразу кількох фахівців. 

«Ми до останнього не вірили, що буде війна, хоча вона висіла в повітрі. Не можу сказати, що мали якийсь план дій. А втім, за місяць до початку активних бойових дій орендували земельну ділянку з недобудованим приміщенням на Київщині. Планували там облаштувати цех для виробництва солінь. Але ситуація змінилася, наразі ми плануємо перевезти туди основні виробничі потужності для виготовлення соусів», – пояснює Андрій Беков. 

Через перебої у водопостачанні працювали 1–2 дні на тиждень

24 лютого підприємець зустрів у Києві, там живе його родина. З перших днів він постійно їздив до Миколаєва, Харкова та Тернополя – там і в столиці були орендовані склади з продукцією. Їх відкрили з перших днів російського вторгнення, аби роздати продукцію для потреб військових.

Попри постійні обстріли Миколаєва, безпосередніх прильотів на підприємство не було. Однак загарбники влучали в будівлі неподалік, тому вибуховою хвилею у цехах вибивало вікна та підірвало дах. 

З цими пошкодженнями на підприємстві впоралися самостійно. Та найскладнішим викликом стало праця в умовах дефіциту води. У місті зупинилося водопостачання, коли росіяни навесні підійшли до Вознесенська. 

«Наше підприємство не може без води, тому ми купували її зі свердловин, привозили на виробництво, готували все до роботи. Через це реальний процес виробництва скоротився з 6 до 1–2 днів на тиждень», – згадує власник «Аргону». 

Взяли кредит і придбали котельню 

Зараз більшість адміністративних працівників перебувають у Києві. У Миколаєві залишилося 5–6 людей, які працюють безпосередньо на виробництві.

Влітку пан Андрій хотів повністю перевезти виробництво на Київщину. Але порахувавши цей варіант, зрозумів: за початкових умов на новому місці неможливо забезпечити нормальний виробничий цикл. Крім того, площі приміщення було замало для розміщення виробничих ліній. На Київщині цех був лише 700 кв. м цеху, тоді як у Миколаєві – 5,5 тис. кв. м.

Аби готувати соуси, в цеху потрібен пар. Його виробляє спеціальна котельня, яка коштує 2,95 млн грн. Власних коштів на таку покупку в компанії не було. Тож підприємець звернувся до Ощадбанку, щоб отримати позику за програмою «Доступні кредити 5–7–9%». У липні банк видав кредит на 1,917 млн грн під 0% на 5 років. Решту суми бізнесмен профінансував самостійно. 

Уже в жовтні потрібну модульну котельню на Київщині встановили, тим самим пристосувавши приміщення до виробничого процесу.

Чим корисні державні програми підтримки бізнесу 

Питання з малою площею цехів планують розв’язати через будівництво додаткових ангарів. Влітку вже заклали для них фундамент. Зведення нових приміщень за попередніми розрахунками стане компанії у 5,5 млн грн. Окремо потрібно кошти на проведення комунікацій: вентиляції, паропроводів, системи електропостачання тощо.

«Сьогодні ми завершуємо розроблення проєкту. Наприкінці січня маємо отримати всі дозвільні документи. І після цього подаватимемося на грант держави «єРобота», щоб збудувати цех. Якщо не отримаємо його, спробуємо інші програми співфінансування. Подивимося, які на той час будуть пропозиції. Взагалі, ці програми держави важко переоцінити: вони важливі з погляду фінансової та моральної підтримки бізнесу. Адже це питання впевненості в майбутньому», – резюмує підприємець. 

Після звільнення Херсона, Миколаїв обстрілюють рідше. Отже, плани компанії залежатимуть від термінів перемоги України. Люди поступово повертаються до рідного міста, і це дає надію на повне відновлення роботи миколаївського підприємства. Але, за словами пана Андрія, за будь-яких умов виробництво запускатимуть і на Київщині. 

Сьогодні в межах державної програми «Доступні кредити 5–7–9%» підприємства можуть отримати в Ощадбанку різні антикризові позики: на розвиток, енергозабезпечення, релокацію бізнесу, поповнення обігових коштів, подолання наслідків війни, допомогу ФОПам. Обирайте свою і подавайте документи!

АТ "Ощадбанк"