Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Як під час кризи лишитися на плаву

Ринок ніколи не розвивається рівномірно. Кризи несуть з собою нові можливості, але багато компаній не витримують і закриваються. Які головні небезпеки приховує криза та які методи допоможуть пережити її без втрат, розповідав на SUP DAY FORUM Андрій Здесенко, засновник CHARISMA Fashion Group, президент корпорації «Біосфера». 

На компанію, що потрапила у кризу, чатують дві небезпеки. Якщо ми порівняємо компанію з кораблем, що пливе морем, то небезпечний і шторм, і, як не дивно, штиль. В останньому випадку падіння споживчого інтересу відбувається поступово і не одразу можна оцінити розмір біди. 

Як організувати роботу компанії, щоб пройти випробування кризою? У мене є декілька практичних порад для підприємців. 

1. Шторм – час для ревізії та уваги до внутрішніх процесів. Компанія і так переживає нелегкі часи, тому не варто розвивати додаткові напрями. Слушною буде оптимізація того, що є: інвестуйте час у внутрішні поліпшення, налагоджуйте процеси, шукайте, що можна покращити без вкладення значних ресурсів. 

2. Аби компанія продовжувала розвиватися за кризи, вам необхідна стратегія та сильна команда. Довіряйте своїм людям та формуйте атмосферу у колективі. Важливо не економити на святах – спільне святкування зближує команду.  

3. Тримайте фокус! Коли ресурси обмежені, важливо зрозуміти, який напрям діяльності принесе вашій компанії найбільше коштів і зосередьтеся на ньому. Не розпорошуйте зусилля, намагаючись охопити усе.

4. Сформуйте подушку безпеки. Відкладайте певну суму (хоча б 10 % з обігу компанії), яку ви зможете використати у кризовій ситуації. Цей стабілізаційний фонд допоможе вам не збанкрутувати, якщо вам терміново будуть потрібні гроші на виконання ділових зобов’язань.

5. Пам’ятайте, що бізнес – це завжди ризик, але під час кризи не зголошуйтеся на авантюри, обмізковуйте важливі рішення дуже детально. 

6. Репутація компанії – це рятівний круг, що допоможе вам не потонути. Покупці зазвичай не схильні ризикувати, коли у них і так мало грошей, тому куплятимуть ті товари, в якості яких вони упевнені. Саме тому ідея знижувати якість товару, щоб зменшити його вартість, не надто виграшна, бо ви втратите постійних покупців.

7. Якщо ситуація все-таки змушує вас  здешевити товар, створіть новий бренд з назвою, не схожою на вашу. Не знижуйте якість уже наявних продуктів.

8. Криза не розпочинається раптово, завжди є «дзвіночки». І ваше завдання – не проґавити перші ознаки кризи та почати діяти одразу. Стежте, наприклад, щоб у вас не було баласту – продуктів, що лише займають місце та не продаються. Важливо уважно вислуховувати не лише топ-менеджерів. Слухайте усіх – рядових співробітників, дистриб’юторів, покупців: інформація з різних джерел допоможе отримати повну картину. 

9. Не забувайте про експорт. За кризи ми активно ним займалися і тепер майже 50 % товарів ми продаємо за кордон. Експорт дасть вам змогу не залежити від локальних криз.

10. Використовуйте будь-які шанси! Будьте гнучкими та відкритими до нових можливостей. Залучайте партнерів, шукайте тихі гавані – місця за кордоном, де ви зможете реалізувати товар.

Не варто боятися кризи: якщо ви знаєте, що робити, ваша компанія має усі шанси пережити складні часи та продовжувати розвиватися та зростати. 

Це слушний час, щоб звернути увагу на оптимізацію внутрішніх процесів та виробити нову стратегію розвитку, що враховує поточну ситуацію. Зосередитеся на тому напрямі, який є найприбутковішим для вашої кампанії та не допускайте авантюр, що можуть погіршити репутацію компанії. І використовуйте усі можливості, щоб утримати компанію на плаву та не забувайте про необхідність стабілізаційного фонду під час кризових ситуацій.

АТ "Ощадбанк"