Синдром емоційного вигорання (СЕВ) застає чи не кожного з нас у певні періоди життя. Ця проблема не виникає за хвилину, вона накопичується роками. Причому найбільше її впливу піддаються підприємці та керівники – люди, які все своє життя віддають роботі. Звідки виникає цей синдром та як від нього захиститися, розповідає Катерина Золотарьова, психолог, інтернет-маркетолог та співвласниця студії Site24.
Інтенсивне інтелектуальне навантаження може призвести до розумового виснаження і хронічної втоми. На додаток малорухливий спосіб життя, швидка їжа – і ознаки СЕВ виявляються у всій своїй красі.
Більше ніж утома
Щоб відстежити розвиток емоційного вигорання (незалежно від причин його виникнення), можна умовно виділити п’ять маячків, які засвідчують, що процес уже запустився у вашому організмі:
1-й етап. Майже все добре, але періодично виникає незрозуміла втома.
2-й етап. Безсоння, зниження концентрації, певна апатія до обов’язків.
3-й етап. Часте відволікання від робочого процесу через неможливість сконцентруватися.
4-й етап. Погіршення здоров’я, зниження імунітету, часті застуди без причини. Постійне роздратування та прискіпливість до дрібниць.
5-й етап. Хронічна втома переростає у виснаження, раптові сплески гніву, образи, почуття провини.
Ці симптоми дехто розуміє як зниження інтересу до роботи. Але емоційне вигорання не є показником професійного вигорання. Це – його причина.
Неявні ознаки професійного вигорання
Підсвідомість неможливо обдурити. Якщо тіло виснажене, воно відпочиватиме. Звісно, ви можете імітувати бурхливу діяльність – проглядати соцмережі, читати новини, але розум однаково відпочиватиме. Не побачите цього сигналу, почнете засинати на ходу, у вас плутатимуться думки, з’являться помилки в роботі, продуктивність зведеться нанівець. Ви почнете обманювати самі себе – робитимете неважливі справи, удаючи активну діяльність, а бажаного результату не досягнете. Та й не відпочинете як слід.
Якщо так довго триватиме, у вас знизяться доходи, і ось тоді вам забезпечене не лише емоційне, а й професійне вигорання.
Поради психолога
Емоційному та професійному вигоранню краще запобігти, ніж потім розбиратися з їхніми наслідками. Тож зробіть декілька простих речей і захистіть себе та свій бізнес від можливих проблем.
По-перше, уникайте сприйняття «я – це мій бізнес». У вас є життя, окрім роботи, тож насолоджуйтеся ним.
По-друге, навчіться врешті делегувати повноваження. Надайте співробітникам можливість самостійно вирішувати проблеми та помилятися.
І, по-третє, відпочивайте! Восьмигодинний сон, двогодинні прогулянки, повноцінний відпочинок у вихідні та під час відпустки (без електронної пошти та відповідей на постійні дзвінки з «важливих» питань) дозволять організму відновитися та накопичити енергію для подальшої активної діяльності.
Катерина Золотарьова на власному досвіді переконалася, як добре спланований відпочинок полегшує життя. Вона радить не кидати одразу усі справи заради негайного відпочинку, а виділити кілька днів на підготовку до паузи: розподілити обов’язки, написати інструкції для форс-мажорних ситуацій, домовитися про те, що вам телефонуватимуть лише за критичних обставин.
Більше заробляє не той, хто більше працює, а той, хто працює ефективніше. Дозвольте своєму організму добре відпочивати, і він винагородить вас активною працею та продуктивною розумовою діяльністю.