Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Повільніше означає успішніше

Любов Петрушко

Підбірка контенту

Термін «майндфулнес» багатозначний, але суть можна передати словом «усвідомленість» – практика усвідомленої медитації, усвідомлена присутність. Завдяки їм людина має дійти до того, щоб постійно спостерігати за реакціями тіла і психіки, які зазвичай протікають несвідомо, на автопілоті.

Здавалося б, що спільного між медитацією та бізнесом? Чому великі компанії – Google, Intel, Facebook – наймають тренерів із майндфулнес для своїх співробітників? І навіщо це малому бізнесу?

Щоб відповісти на ці запитання, варто з’ясувати причини стресу у найманих працівників і керівників компаній. Ненормований робочий день, висока конкуренція і відповідальність, надмірний обсяг інформації, зростальна багатозадачність, постійна присутність у робочих процесах онлайн – усе це типові умови для будь-якої працюючої людини.

Постійне перемикання уваги між завданнями, готовність долучитися до робочого процесу під час відпочинку збільшує ймовірність помилок, призводить до падіння концентрації, креативності, а в довгостроковій перспективі негативно позначається на загальній ефективності та результативності роботи бізнесу. До того ж постійний стрес негативно впливає на здоров'я і підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Техніки усвідомленості покликані скоротити виникнення цих ризиків, повернути радість від простих речей і дій, знизити опірність всьому новому, розділяти відпочинок і роботу. Умовно кажучи, сповільнитися без зниження загальної продуктивності.

Хто користується майндфулнес?

У 2007 році компанія Google запровадила курс із майндфулнес Search Inside You. Співробітники відзначили появу більшого задоволення від виконання своєї роботи, досягнення високих результатів, а деякі вирішили змінити роботу. Один із керівників напрямів наголосив, що практика допомогла глибше зрозуміти проблеми відділу, краще ухвалювати рішення і приділяти більше часу якісному відпочинку.

В Intel після програми із майндфулнес Awake@Intel співробітники відчули сплеск креативності. Це виявлялося в появі нових ідей, проясненні свідомості і поліпшенні здатності концентруватися. Підвищилася якість відносин і рівень залученості. Співробітники активніше проявляли себе на нарадах, у проектах, командній роботі.

Кому стане у пригоді?

Впровадження майндфулнес-технік не позначиться на показниках прибутку, але створить механізм, що запобігає вигорянню працівників, навчить їх правильно пріоритезувати завдання і утримувати фокус на поточному завданні. Люди припинять відчувати тривогу від того, що не встигають виконувати дрібні дії, адже пам'ятатимуть про головне завдання. У них з'явиться час пропонувати інноваційні ідеї, які допоможуть подивитися на рішення робочих завдань під іншим кутом, оптимізувати процеси або здійснити прорив. Також майндфулнес зменшує витрати на медичне обслуговування, допомагає людям залишатися зосередженими на справі і зменшує рівень стресу.

Керівникам майндфулнес корисний, щоб голова була ясною,щоб краще бачити і передбачати можливі ризики, вигадувати новаторські рішення і стратегії, легше комунікувати зі співробітниками і не перебувати у стані постійного браку часу і дратівливості. Співробітникам ця техніка допомагає вибудовувати баланс між роботою та особистим життям, не жертвуючи одним заради іншого, не втрачати ефективність, вільніше пропонувати креативні рішення для розвитку компанії, самостійно вибудовувати пріоритети під час виконання завдань.

6 кроків до спокою

Основні кроки для того, щоб почати практикувати майндфулнес:

1. Перебувати у теперішньому моменті усвідомлено. Спочатку це може потребувати певних зусиль. Але намагайтеся звертати увагу на те, що ви робите саме зараз. Якщо ви друкуєте звіт, робіть тільки це. Спочатку ваші думки блукатимуть, але однаково намагайтеся фокусуватися на виконанні завдання.

2. Виконуйте короткі вправи з розвитку усвідомленості на робочому місці. Якщо у вас завантажений графік, то виділіть хоча б хвилину на тренування усвідомленості. Це дозволить вам вийти зі стану дедлайну і увімкнути зважений і спокійний підхід до виконання завдання.

3. Не виконуйте кілька завдань одночасно. Насправді ніхто не може робити кілька справ разом. Ваш мозок у паніці перемикається від одного завдання до іншого і зазвичай втрачає частину інформації. Заведіть собі щоденник із завданнями, де фіксуватиме виконання одного завдання у певний проміжок часу.

4. Використовуйте нагадування. Навіть люди, які практикують майндфулнес протягом кількох років, піддаються спокусі повернутися до автоматичного виконання завдань. Намагайтеся використовувати нагадування, щоб повертати свої думки на шлях усвідомленості. Звук будильника або стикер на робочому столі нагадуватимуть вам про необхідність усвідомлено ставитися до здійснюваних дій.

5. Намагайтеся сповільнюватися. Панічний поспіх призводить до ухвалення неправильних рішень. Додайте повітря і пауз у швидкісне життя. Це дає не тільки необхідний відпочинок, але й надихає на нові ідеї.

6. Прийміть те, що ви не можете змінити. Бути усвідомленим означає приймати теперішній момент таким, яким він є. Тобто прийняти себе таким, яким ви є. Це не означає, що вам потрібно все кинути і здатися. Але треба прийняти істину про те, як йдуть справи у цей момент, перш ніж намагатися що-небудь змінити.

Основний ефект, який досягається завдяки тренуванням майндфулнес – зниження тривожності, уміння концентруватися, усвідомлено здійснювати дії заради досягнення стратегічної мети. Це підвищує включення і уважність, що в результаті позитивно вплине на рівень працездатності та ефективності зі збереженням загального гарного самопочуття.

Підбірка контенту

АТ "Ощадбанк"