Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Податки – плюс, гроші – мінус

 

Два тижні тому Верховна Рада ухвалила два важливих документи, які диктуватимуть податкову політику наступного року: зміни до Податкового кодексу України (ПКУ) та Державний бюджет на 2018 рік. Ми спробували розібратися, які ж новини вони принесуть та скільки податків сплачуватимуть підприємці наступного року.

 

Єдиний податок – плюс

У бюджеті на 2018 рік від 1 січня передбачено прожитковий мінімум для працездатних осіб на рівні 1762 грн, а мінімальна заробітна (МЗП) – 3723 грн. Ці показники важливі, оскільки саме на їхній основі розраховується сума єдиного податку.

Ставки єдиного податку, встановлені п. 293.1 ПКУ:
- для першої групи платників єдиного податку – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, – 1762 грн;

- для другої групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру МЗП, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, – 3723 грн;

- третьої групи – у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Тобто фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць (п. 293.2 ПКУ):

• для першої групи платників єдиного податку – у межах до 10% розміру прожиткового мінімуму (тобто ставка єдиного податку буде не більшою 176,20 грн – 1762 грн х 10%);

• для другої групи платників єдиного податку – у межах до 20% розміру МЗП (до 744,60 грн – 3723 х 20%).

Відсоткова ставка для третьої групи зберігається на рівні 3% від доходу для платників ПДВ та 5% для неплатників.

Ставки єдиного податку для четвертої групи встановлено:

- для ріллі, сіножатей і пасовищ розмір ставок податку з одного гектара – на рівні 0,95;

- для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,57;

- для багаторічних насаджень – 0,57;

- для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,19;

- для земель водного фонду ставка залишиться на рівні 2,43;

- для сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту, – 6,33.

 

Єдиний страховий внесок зросте

Розмір мінімального страхового внеску, як і раніше, залежатиме від розміру МЗП (на 2018 рік – 3723 грн).

Тобто мінімальний страховий внесок з початку 2018 року становитиме 819,06 грн (3723 х 22%). 

Якщо ви роботодавець-єдиноподатник, вам потрібно врахувати виплату єдиного соціального внеску (ЄСВ) у новому розмірі (819,06 грн) при нарахуванні зарплати та інших виплат для своїх працівників. Крім того, не забудьте перерахувати платню відповідно до нового розміру МЗП.

Збільшиться і навантаження на фізичних осіб – підприємців (ФОП), адже з наступного року мінімальна щомісячна сума ЄСВ для них зросте майже на 120 грн (у 2017-му вона становила 704 грн).

Тож можемо порахувати, що мінімальна сума ЄСВ, яку потрібно буде заплатити платникам єдиного податку 2018 року, становитиме 9828,72 грн (обов’язкова щомісячна сума ЄСВ 819,06 грн х на 12 місяців).

 

Правила переходу на єдиний податок

Усі чотири групи, а також критерії перебування на єдиному податку залишаються незмінними.

Платник податків не може бути платником єдиного податку першої-третьої груп, якщо на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку у нього є податковий борг. Виняток – безнадійний податковий борг, що виник внаслідок форс-мажорних обставин (пп. 291.5.8 ПКУ). Тобто в разі подання заяви про перехід на спрощену систему оподаткування з дати держреєстрації для новоствореного суб’єкта господарювання наявність податкового боргу з будь-якого іншого податку стане перешкодою для отримання статусу платника єдиного податку.

Не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім винятків, зазначених у пп. 291.51.2 ПКУ.

 

«Ні!» човникарству

Раніше в.о. голови ДФС Мирослав Продан збирався вирішити проблему так званої човникової контрабанди за допомогою законодавчих змін, які передбачають перебування особи за кордоном не менше доби під час перевезення через держкордон товарів на 500 євро.

Від нового року «безмитні» правила діятимуть тільки для тих, хто був відсутній в Україні понад 24 годин і в’їжджає до України не частіше одного разу протягом 72 годин. Грошові ліміти в такому випадку не змінюються – до 500 євро (в аеропортах – до 1000 євро). А ось ті, хто перетинає кордон частіше, зможуть ввозити без мита товар тільки на 50 євро.

 

Які підприємства належать до великих? 

Ще одне важливе нововведення – зміна критеріїв великих платників податків. Тепер такими вважатимуться платники з річним доходом в 50 млн євро або які сплатили податків на 500 тис. євро. Ця поправка пов’язана з економічними трендами, адже в останні роки кількість великих платників різко збільшилася, оскільки у підприємств зросли доходи через девальвацію гривні.
 

АТ "Ощадбанк"