Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Підприємці змалечку

Наймолодший бізнесмен в історії, про якого писали ЗМІ, – канадієць Райан Рос, який у три роки влаштував у дворі курячу ферму і заробляв на ній більше за батьків. Сьогодні Райану 16 років, у нього чималі статки, які інвестує у нерухомість. Марк Цукерберг заробив свій перший мільйон у 23 роки, засновник SnapChat Еван Шпігель – у 24, а юний шотландець Фрезер Доерті, який постачає джеми в усі супермаркети Великої Британії, став мільйонером у 16.

Бажання розвивати власну справу і підприємницький талант поза віком. Сотні підлітків у всьому світі відкривають інтернет-магазини, розробляють мобільні додатки, вигадують нові механізми та технології. Сучасний юний підприємець – це мікс із знань, неймовірної енергії та креативності. Українські юні генії не відстають – створюють новаторські рішення для 3D-технологій, довкілля та енергетики. Познайомитися з деякими можна на конференції «Завтра__2037», що відбудеться 7 жовтня.

Дмитро Лопушанський (15 років, Львів)

Ідея стартапа UnderControl (додатка, який не дозволяє користувачу прокрастинувати) виникла у школяра Дмитра Лопушанського, коли він зрозумів, що надто багато часу проводить онлайн. Навчаючись у GoITeens, інноваційній освітній платформі для підлітків, він почав працювати над цим ґрунтовніше і згодом представив розробку на пітчингу серед інших учасників GoITeens.

Поки що основна мета хлопця – втілити свій проект у життя та запустити додаток. Він досліджує мобільні платформи, вчиться працювати з відео, збирається запускати свою соцмережу. Дмитро планує навчатися у Німеччині, а потім працювати в одній із найпрестижніших IT-компаній у світі.

Михайло Литовченко, (19 років, Дніпро)

Студент Київського політехнічного інституту створив та запатентував проект морської модульної електростанції, яка перетворює енергію хвиль на електричну і до того ж опріснює морську воду. Цей механізм може слугувати за хвилеріз. Нині на заводі у Дніпрі юний винахідник працює над створенням промислового зразка станції, який планує завершити у жовтні 2016 року.

Михайло має детальний бізнес-план, він збирається представляти свій проект на інвестиційних конкурсах, на яких можна отримати гроші на розробку в галузі «хвильової» енергетики.

Олександр Бузін (17 років, Київ)

Старшокласник із Києва захоплюється 3D-візуалізацією. Він розробив WhitestormJS 3D web framework – технологічне рішення, яке дозволяє легко створювати 3D-сайти та додатки, що працюють у браузері. Свій проект Олександр представив на міжнародному конкурсі молодих вчених Intel ISEF, де посів третє місце у категорії «Програмне забезпечення». Торік проект також переміг на конкурсі стартап-проектів Sikorsky Challenge. Розробка Олександра дозволить у майбутньому значно розширити можливості веб-дизайну.

Єлизавета Годовикова (15 років, Київ)

Єлизавета цікавиться програмуванням та інноваційними технологіями, вивчає мову програмування python. Один з її проектів – розробка чат-бота FunFood, своєрідного помічника для кухні, який контролюватиме наявність інгредієнтів для страви та процес приготування їжі. Окрім того, Єлизавета – автор проекту Waste Manager. Це пристрій, який встановлюється на сміттєві баки, контролює рівень їхнього наповнення та надсилає інформацію про це у комунальні служби, які прибирають сміття. Також система прокладає маршрут для автомобілів цих служб, що дозволяє оптимізувати їхню роботу та витрачати менше пального. Waste Manager вже вразив журі на конкурсі інноваційних проектів «Чисті вулиці».

Підприємець розвиває бізнес і генерує ідеї. Виробник результатів створює основу, на якій ці ідеї реалізуються. Адміністратор налагоджує гармонійне функціонування всіх внутрішніх процесів у компанії, а інтегратор відповідає за стабільність бізнесу. Він адаптує ідеї підприємця та забезпечує найкраще їх розуміння командою.  

Підприємець-початківець поєднує всі чотири функції, і Олександр – яскравий приклад такої синергії. Проте згодом цей пул обов’язків треба гармонійно розподілити між співробітниками, тому що засновник має розвиватися як підприємець і відкривати для себе нові сторони бізнесу, залишаючи вже налагоджені процеси колегам.  

Аби чітко зрозуміти, яка людина потрібна компанії на ту чи іншу роль, Ваче порадив Олександру скласти декілька портретів – свій, своєї компанії та умовного ідеального співробітника, який потрібен команді. Окрім чітко визначених цілей це дасть додаткове розуміння цінностей та місії компанії, які повинні розділяти потенційні співробітники.  

Олександр – засновник та ідейний натхненник стартапа, тому, безперечно, роль підприємця він має залишити собі.    

Освітні проекти – це зазвичай невелика команда, тому до його ролі підприємця можна додати дотичну за якостями роль виробника результатів.  

Таким чином, шукати треба інтегратора та адміністратора. Ці дві функції теж може поєднувати одна людина, якщо вона має відповідні здібності та психотип. Основне завдання, яка стоятиме перед цим фахівцем, – вибудовувати та контролювати бізнес-процеси. Окрім того, він має чути і розуміти потреби підприємця та правильно співвідносити їх із потребами клієнтів та партнерів. Це має бути людина із системним мисленням, гнучка до змін та близька за системою цінностей до компанії.  

Насправді стартапу не потрібен управлінець із колосальним досвідом, ліпше обрати претендента з мотивацією і бажанням рости разом із компанією. Тут багато залежить від випадку, проте і від засновника також – саме він має надихнути людину своїми ідеями, переконати в тому, що цей бізнес – велике поле для розвитку.  

Оскільки Олександр за час роботи Академії уже створив велику мережу контактів, то шукати необхідного фахівця можна серед випускників АП або серед спікерів та партнерів.  

Усе це Ваче порадив Олександру врахувати під час складання портретів компанії та потенційних співробітників. Це має стати корисним підґрунтям для роботи оновленої Академії підприємництва.  

АТ "Ощадбанк"