Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Кооперуються з партнерами та пропонують нові послуги: як туристична галузь адаптувалася до літа-2022

Наталія Найдюк

Власник чернігівської туристичної агенції «Зебра» Олексій Китович та директор львівського туроператора «Молодіжний туризм» Тарас Дорош розповіли, як їхні компанії призвичаїлися до літнього туристичного сезону-2022.

Багато українських підприємств змушені були переїхати до безпечніших регіонів. Аграрії в зоні бойових дій, де змогли, частково пристосувалися до ситуації. Частина фермерів скористалися підтримкою держави. 

Намагаються адаптувати бізнес і компанії, що продавали туристичні тури. Галузь ледь оговталася від пандемії коронавірусу. Стрімкі темпи вакцинації у світі мали б надолужити втрачені прибутки літа. Однак в Україні цього не сталося через війну. 

Держагентство розвитку туризму повідомило, що за чотири місяці 2022 року через вторгнення росії надходження до держбюджету від тургалузі скоротилися на 18 %. Та й кількість платників податків зі сфери туризму зменшилася на 10 %.

Проте турбізнес все ж працює, адаптуючись до нових умов. 

Внутрішній туризм: найпопулярніші тури до Львова, Карпат і Закарпаття

Львівський туроператор «Молодіжний туризм» на ринку вже понад 15 років, у його штаті 10 осіб. Компанія переважно організовує відпочинок на заході України. Найуспішнішими до повномасштабної війни були багатоденні тури в Карпати. Торішній фаворит – «В Карпати на тиждень – 26 екскурсій». 

«Якщо згадати пандемію, то вона нас мотивувала. Ми доробили справи, на які роками не вистачало часу, оптимізували багато процесів. А коли пандемія пішла на спад, то навіть почали формувати фонд оплати праці для подібних криз», – ділиться Тарас Дорош. 

А втім, до війни компанія не готувалася. Навпаки – планувала нові проєкти, розробляла два ексклюзивні тури. Все це мало розширити компанію.

24 лютого були заплановані знімання рекламного ролика й консультація з маркетингу. Зйомку довелося відкласти, а ось консультацію узяли. Ба більше – її результати втілили протягом двох місяців активної війни.

Тарас каже, що бізнес не припиняв працювати ні на мить. Хоча перші два місяці вони майже нічого не заробляли, але за цей час зробили багато чого на перспективу. А під кінець квітня, коли люди почали шукати способи вийти зі стресу, замовлення на тури всередині країни пішли. 

Найчастіше клієнти обирають подорожі до Львова, Карпат чи Закарпаття. Рідше – до туристичних об’єктів Тернопільщини й Волині.

Сьогодні на заході України більшість туристичних об’єктів працює, тому істотних обмежень тут немає. 

«Саме наш бізнес практично не змінився. Ми пропонуємо тури на заході України у відносно безпечних локаціях, тож охочих поїхати вистачає, адже люди втомилися від постійної напруги. Звісно, є якісь технічні деталі, але вони не впливають на формат чи концепцію поїздок. Ціни на тури зросли приблизно на 20 %. Цьогоріч підвищувати вартість довелося тричі. Вперше – через подорожчання проживання, вдруге – через транспортні послуги, втретє – харчування. Зазвичай щороку ціна на подорожі збільшується на 5–10 %», – пояснює Тарас Дорош.

Реально тури мали б зрости на 35 %, однак агентство йде назустріч клієнтам, жертвуючи частиною прибутку.

Для адаптації до поточної ситуації фірма співпрацює з іншими компаніями. Так, коли немає мінімуму для організації подорожі, замовників від кількох турагентів об’єднують в одну групу. 

А загалом пан Дорош називає цей туристичний сезон «підготовкою до наступного». 

«Головне – ми зберегли колектив. Офісні працівники, фрилансери, екскурсоводи – усі залишилися. У цьому головна цінність нашої компанії», – наголошує власник.

Міжнародний туризм: автобусні тури та клієнти-переселенці

Туристичній агенції «Зебра» цьогоріч виповнюється 11 років. До війни 10 працівників компанії обслуговували майже 5 тис. клієнтів на рік. «Зебра» переважно пропонувала закордонні тури. Популярним був відпочинок у Туреччині та Єгипті. Але взимку, перед вторгненням росії, на перший план вийшли екзотичні країни, як-от Домінікана чи Занзібар.

Війна стала для компанії несподіванкою. Після 24 лютого бізнес два місяці взагалі не працював, адже Чернігів потерпав від артилерійських та авіаобстрілів аж до початку квітня. 

«Ми відновили діяльність з того, що почали пропонувати квитки для евакуації в Болгарію. Самі лише квитки та страховки. Також комунікували з туристами, які «застрягли» у різних країнах, не встигли повернутися додому до початку широкомасштабного вторгнення», – розповідає директор компанії Олексій Китович.

Згодом з’явилися клієнти на повноцінний відпочинок. Найчастіше це мами з дітьми, які виїхали за кордон і хочуть змінити картинку, оздоровити дітей. Замість суто курортних Туреччини та Єгипту популярні стали тури Європою. А ось на подорожі Україною поки запитів немає.

Наразі компанія працює віддалено. Ходити в офіс немає сенсу, бо більшість звернень надходять з-за кордону. Під ситуацію в Україні підлаштувалися й партнери «Зебри».

«Сьогодні є багато автобусних турів з Києва та інших міст на море в Болгарію, Туреччину, Хорватію, Грецію, Албанію, Чорногорію тощо. Крім того, є авіатури з європейських міст, під які також є трансфери з України», – пояснює Олексій.

Через ускладнену логістику діставатися до місця відпочинку довше. Щодо цін, то й сьогодні можна знайти бюджетні варіанти. А якщо не брати до уваги місто вильоту, то вартість буде не більшою, ніж до війни.

Наразі компанія шукає виходи на нових партнерів в Європі. І надає нові послуги, що мають більший попит, наприклад квитки на автобуси. 

Дещо змінився й формат роботи. Сьогодні доводиться більше часу приділяти обробленню запиту клієнта, бо іноді треба переглядати варіанти 10 аеропортів для вильоту.

«Це літо важко назвати туристичним сезоном. Воно більше схоже на виживання. Однак у нас є розуміння, що війна закінчиться і попит буде. Впевнені, бо люди хочуть відпочивати навіть за теперішніх обставин», – каже пан Китович.

***

Безліч наших людей хотіли б цьогоріч поїхати на Чорне та Азовське море. Але все попереду. Віримо, що обов’язково настане той день, коли не тільки українці, а й іноземці купуватимуть тури в наші відбудовані Херсон, Маріуполь, Ялту, Запоріжжя, Донецьк. 

Нагадуємо, що в Ощадбанку діє програма підтримки підприємств малого та середнього бізнесу «Доступні кредити 5 - 7 - 9 %». Дізнатися подробиці та подати заявку можна за посиланням

АТ "Ощадбанк"