21 червня уряд України анонсував нові програми для підтримання бізнесу – «єРобота». Гранти надаватимуть через Ощадбанк, який вже приймає заявки від підприємців. Також починають діяти програми навчання українців інформаційним технологіям та підтримання ІТ-стартапів.
Що таке «єРобота»
«єРобота» – це урядова програма з надання грантів аграрним, переробним підприємствам та іншому мікро- й малому бізнесу. Обов’язкова умова: засновники мають бути громадянами України та створювати нові робочі місця.
Є 4 види гранти за програмою:
- на створення або розвиток власного бізнесу
- для садівництва, ягідництва, виноградарства;
- для тепличних господарств;
- для переробних підприємств.
Загальний бюджет програми – 16 млрд грн.
Подати заявку можливо через портал «Дія».
До 250 тис. грн на будь-який мікро- чи малий бізнес
Цей грант підходить для українців, які хочуть відкрити або розвинути власну справу і мають бізнес-план встановленої форми. Його потрібно прикріпити до заявки на порталі «Дія».
Кошти надають зареєстрованим ФОПам чи юридичним особам, засновниками яких є громадяни України. Учасником може бути й фізична-особа, яка лише має намір розпочати підприємницьку діяльність.
На рік планують видати понад 20 тисяч грантів. Галузь – будь-яка: це і компанії, що надають послуги СТО, і салони краси, і пекарні, і магазини.
Бюджет програми становить 5 млрд грн.
Розмір гранту залежить від бізнес-плану та від кількості нових робочих місць, які створить підприємець:
- від 50 до 150 тис. грн з умовою створення одного робочого місця;
- до 250 тис. грн.з умовою створення 2 робочих місць
Рішення про надання гранту ухвалюють експерти Державної служби зайнятості протягом 15 робочих днів.
«Держава надає грант не готівкою, а перераховує кошти на окремий банківський рахунок, відкритий в Ощадбанку. Ними можна оплатити обладнання, сировину, матеріали, частково сплатити оренду. Але витратити їх за нецільовим призначенням не вийде – банк контролюватиме відповідність платежів затвердженому бізнес-плану», – повідомив Денис Шмигаль під час засідання уряду 21 червня.
З 1 липня Ощадбанк почав консультувати клієнтів щодо участі у цій програмі.
Підтримання садівництва, ягідництва та виноградарства
На 1 га саду держава надаватиме до 400 тис. грн. Тут діє принцип співфінансування.
Очікується, що за підсумками програми в Україні з’явиться 10 тис. га нових садів. Загальний бюджет – 4 млрд грн. Отримувачі допомоги повинні володіти землею або орендувати хоча б на 7 років. Одне підприємство може планувати сад розміром від 1 до 25 га.
«Кошти надаватимуться не готівкою, а на банківський рахунок для прозорої закупівлі саджанців, обладнання, систем поливу, добрив тощо», – зауважив Шмигаль.
Людина, яка отримує грант, має створити нові постійні та сезонні робочі місця у садовому господарстві, і продовжувати діяльність хоча б 5 років після висаджування саду.
Часткова компенсація вартості створення теплиць
За цією програмою перша тисяча учасників може отримати до 7 млн грн, решта – до 5 млн грн.
На рік планують видати 3 тис. грантів. Гроші можна витратити на створення однієї модульної теплиці, площа якої в межах 1,6–2,4 га. А також на купівлю обладнання для роботи, посівного матеріалу, добрив.
Взяти участь у програмі дозволено приватним підприємцям, аграрним компаніям, фермерським господарствам. Земля має бути у власності або довгостроковій оренді (мінімум на 7 років).
Програма працює за принципом співфінансування. Для першої тисячі заявок 70 % вартості проєкту оплачує держава, решту – підприємець. Для наступних заявників співфінансування відбуватиметься в пропорції 50 на 50 %.
«Ми вивчили потреби та можливості наших аграріїв і вбачаємо, що програма буде дійсно успішною. Створення нових тепличних комплексів для вирощування овочів і фруктів сприятиме збільшенню нашого експорту та насиченню українського ринку якісними продуктами», – вважає прем’єр-міністр.
Рішення про надання гранту ухвалюють в Міністерстві агрополітики. Підприємець має створити мінімум 40 нових робочих місць у тепличному господарстві. А також працювати та сплачувати податки після закінчення будівництва щонайменше 3 роки.
До 8 млн грн для переробних підприємств
Грант призначений для створення чи розвитку переробного підприємства. Тут усе працює за принципом співфінансування.
Для першої тисячі заявників держава надає 70 % від вартості проєкту, решту оплачує отримувач. Для наступних заяв уряд фінансує 50 % проєкту.
Ощадбанк оцінює учасника з огляду його ділової репутації, бізнес-плану. Рішення про надання гранту ухвалює Мінекономіки на підставі переліку висновків банку.
Підприємці, що отримали кошти, зобов’язані протягом 3 років сплачувати податки та створити щонайменше 25 робочих місць.
Так само кошти зараховують на спеціальний рахунок в Ощадбанку. Їх можна використати на придбання, доставлення та введення в експлуатацію обладнання, верстатів, програмного забезпечення.
Поспішайте подати заявки на отримання гранту, щоб скористатися найвигіднішими умовами співфінансування. Якщо потрібна консультація, в Ощадбанку працює лінія контакт-центру: 0 800 219 800. Детальніше про умови та механізм отримання кожного з грантів можна подивитися на сайті Ощадбанку та на порталі «Дія».