Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Фінансова грамотність: топ золотих правил для підприємця

Олена Залєвська

Порада від спеціаліста

У стабільній економіці бізнесменам прощають деякі грішки. Але щоб втримати й розвивати власну справу сьогодні, треба вміти правильно розпоряджатися грошима. Аби вистачало на поточну діяльність, форс-мажори, розвиток і ще залишилось на донати для ЗСУ. Як бути фінансово грамотним та чим це допоможе бізнесу, розказала фінансова консультантка, маштабуючий коуч Людмила Пододворна.

Слід розуміти, що фінансова грамотність – це не тільки про фінансові результати, а й про управління ризиками, планування та досягнення довгострокових цілей. Важливо не попадати в пастку «хочеться більше, ніж можна», а планувати свої фінансові ресурси так, щоб їх вистачало на поточну діяльність, форс-мажори й розвиток бізнесу. Не переоцінювати власні можливості та бути готовим до компромісів. Тож регулярно аналізуйте свої фінансові результати й своєчасно вносьте зміни у плани, якщо це необхідно.

Наприклад, компанія відкриває новий магазин. Підприємець витрачає купу грошей на його ремонт та обладнання, але не залишає достатньо коштів на рекламу та маркетинг. Це свідчить про фінансову неграмотність бізнесмена, бо в результаті магазин не може залучити достатньо клієнтів. Отже, ви маєте розподіляти фінансові ресурси між різними напрямами та не переоцінювати власні можливості.

Щоб управляти бізнесом ефективно й досягти успіху, необхідно дотримуватися правил фінансової грамотності.

Поради експерта

Фінансова консультантка Людмила Пододворна дає такі рекомендації для підприємців: 

  • передусім напишіть ту цифру, яку хочете заробити. Розділіть цю суму на конкретні проміжки часу (кількість місяців, тиждень, день);

  • визначте фінансову мету бізнесу;

  • проаналізуйте конкурентів;

  • визначтеся з аудиторією продукту або послуги;

  • складіть фінансовий план бізнесу. Це ваша карта з нанесеною на ній цільовою точкою й прокресленим шляхом до мети й успіху;

  • розрахуйте бюджет проєкту. До нього входять такі витрати: на закупівлю матеріалів, виплату заробітної плати, послуги сторонніх організацій, амортизацію будівель, техніки;

  • визначтесь з інвестиціями. Проводьте облік вкладень, враховуйте все, що витратили, – так зможете розуміти ситуацію і що робити, аби покращити її;

  • послуговуйтесь сарафанним радіо, щоб повідомити про свій продукт або послуги. Обов'язково використовуйте соцмережі та рекламу в медіа, просування через блоги тощо;

  • оберіть раціональну для вашого бізнесу систему оподаткування. Ретельно дослідіть юридичні аспекти бізнесу та загалом ринку, на якому працюєте, щоб розуміти, які дії вам потрібно робити щодня, аби досягти кінцевої мети отримання прибутку за рік.

Правила успіху

Щоб стати фінансово грамотним й успішним у бізнесі, експертка радить дотримуватися певних правил.

Обережно з кредитами. Розумно користуйтеся кредитами й кредитними лініями. Розробіть план їх погашення та стежте за термінами погашення.

Фінансова дисципліна дасть стабільність і прогнозованість результатів:

  • розробіть план на випадок кризи, щоб бути готовим до несподіваних зовнішніх викликів і забезпечити стійкість бізнесу;

  • розберіться в податках і регулярно сплачуйте їх, щоб не мати проблем з податковою службою;

  • розробіть бюджет і стежте за витратами, щоб контролювати доходи й витрати, зберігайте кеш-резерв для протидії форс-мажорам;

  • звертайтеся за допомогою до фінансових фахівців, якщо вам потрібна консультація.

Інвестуйте грамотно. Отже, вкладайте:

  • у власний професіоналізм і розвиток навичок у фінансовому менеджменті, щоб краще розуміти й контролювати бізнес. Паралельно розвивайте ділові контакти та постійно шукайте нові можливості для росту бізнесу;

  • у розвиток своєї справи, наприклад в нові технології та обладнання;

  • в людей – розробляйте стратегію для управління персоналом та виплачуйте працівникам винагороди, щоб залучити та втримати талановитих і цінних співробітників.

Конкуренція й етика. Стежте за ринком і конкурентами, щоб знати, які тенденції й зміни відбуваються у вашій галузі, та використовувати це для розвитку бізнесу. Практикуйте етику бізнесу й дотримуйтеся законів та нормативних актів, аби зберегти добру репутацію свого бізнесу.

Нестандартний підхід

Не зовсім типові поради, до яких варто дослухатись. Правила успішного мільярдера Девіда Рокфеллера: 

  • Думайте про те, як заробити мінімум $50 тис. на місяць. Можна більше, але не менше! Ця цифра рекомендована Рокфеллером не просто так: річ у тому, що найбагатші люди у світі щомісяця витрачають не більше ніж $50 тис.

  • Гроші приходять до вас через інших людей. Спілкуйтеся! Нетовариські люди вкрай рідко стають багатими.

  • Мрії – це головне у вашому житті. Вони професійно перетворюються на бізнес-програми. Кожна професійно розроблена програма повинна містити весь розрахунок до повного бажаного результату. Тільки так збуваються мрії.

  • Допомагайте людям безкорисливо, від чистого серця. Але тільки тим, кому хочете. Віддавайте 10% прибутку на благодійність.

Пам'ятайте, що фінансова грамотність – це постійний процес, тому ви повинні постійно навчатися й удосконалюватися. Лише так зможете досягти успіху.

Порада від спеціаліста

АТ "Ощадбанк"