Влітку 2022 року уряд запустив державну програму «єРобота», щоб підтримати бізнес. За нею вже тисячі українських підприємців через Ощадбанк отримали гранти на створення та розвиток власної справи. Їхні історії публікуємо в циклі матеріалів «Як бізнесу отримати грант».
Цього разу розповімо про ТОВ «СТ-ПРОЗОРО». У жовтні компанія отримала 8 млн грн на купівлю обладнання для виробництва гранульованих пелет з відходів деревини. Як усе було, розповів директор «СТ-ПРОЗОРО» Володимир Тригуба.
Збитки на мільйон
Компанію заснували в Борисполі у 2017 році. Вона продавала акумуляторні батареї для автомобілів, моторні оливи й трактори. Деякі товари були українського виробництва, але більшість – імпортні. Основний прибуток давав продаж акумуляторних батарей. Продукцію реалізовували напряму споживачам та через партнерські магазини.
У 2021-му в «СТ-ПРОЗОРО» працювало 25 осіб. У Борисполі розташовувалися центральний офіс і склад, у Львові та Харкові – філії. Компанія розвивалася й планувала 2022-му масштабувати бізнес. Але почалася війна, тому довелося пристосовуватися до нових умов.
«Ми не готувалися до повномасштабного вторгнення, воно застало нас зненацька. Але попри все, ми ні на мить не зупиняли діяльність, бо наша продукція потрібна аграріям, підприємствам, військовим, цивільним. Вивозити найцінніший товар на склади на захід України ми почали в березні, коли бойові дії наблизилися впритул до Борисполя», – ділиться директор товариства Володимир Тригуба.
Проте в Борисполі майно компанії вціліло. А ось у Харкові склади постраждали через війну, товар був знищений або просто зник. Через це компанія зазнала збитків на 1 млн грн. Відтак харківську філію довелося закрити.
Попри всі труднощі, компанія не згорнула бізнес, а навпаки, розширила його.
«У нас значно збільшився термін доставлення з-за кордону. Раніше ми привозили акумулятори з Казахстану за 10 днів через територію Росії. Зараз робимо це в об’їзд, тому дорога забирає 30 днів. Транспортні витрати відповідно зросли у 6 разів. Разом з тим ми знайшли нових європейських постачальників, зокрема в Австрії та Болгарії», – повідомляє пан Тригуба.
Нова ідея
Влітку 2022-го підприємець вирішив відкрити новий напрям бізнесу – встановити лінію з виробництва гранульованих пелет.
«Ми розуміли, що зима буде складною. Можуть виникнути проблеми з електроенергією та газопостачанням. Причому не тільки в нас, а й в Європі. Отже, попит на альтернативні котли та печі щороку зростатиме. Тож буде потрібно й паливо для них. І ми вирішили відкрити власне виробництво дерев’яних пелет», – каже директор.
У компанії почали опрацьовувати ідею: шукати обладнання, місце, де розмістити новий цех, постачальників сировини тощо. Зрештою зупинилися на українському підприємстві, що виготовляє лінії з виробництва пелет. А для розміщення майбутнього цеху обрали Житомирщину.
«Цей регіон нам підходить якнайкраще. У Поліссі багато постачальників сировини. Також ми знайшли тут відкриту місцевість – для цеху нам потрібне приміщення щонайменше на 500 квадратних метрів і один гектар землі для зберігання сировини. Її запасу має вистачати на 2–3 місяці роботи. Також місцевість має логістичні переваги, адже виробництво розташоване поблизу двох основних трас, які ведуть в Європу», – каже Володимир.
Відкриття нового напряму бізнесу коштує 18–20 млн грн. З них найдорожче – це купівля обладнання для виробництва гранульованих пелет з дерева. Його вартість – 12,5 млн грн. Саме на придбання виробничої лінії компанія отримала грант від держави.
Як отримати грант: досвід «СТ-ПРОЗОРО»
«Випадково з реклами ми дізналися про державну програму «єРобота». Поїхали у місцеве відділення Ощадбанку в Борисполі, де нам розповіли всі деталі подання заявки. До цього ми не подавалися на жоден грант чи допомогу. Та вирішили спробувати, й у нас усе вийшло», – радіє пан Тригуба.
Купівля обладнання для розширення бізнесу підпадала під напрям «Новий рівень». За ним можна отримати гроші, щоб створити нове переробне підприємство або збільшити потужності наявного виробництва.
Для отримання коштів на придбання обладнання компанії треба було пройти такі кроки:
Підготовку документів, яка тривала 10 днів. Команда підготувала бізнес-план відповідно до вимог програми, отримала різноманітні дозволи, уклала договори оренди землі та приміщення на Житомирщині, а також контракт з виробником лінії. Протягом цього етапу компанія постійно тримала зв’язок із представниками банку, отримувала консультації.
Завантаження пакета документів через застосунок «Дія».
Очікування на верифікацію документів у Дії, на що пішло два дні.
Отримання повідомлення про результат. Час, поки банк ухвалював рішення, чи надавати компанії грант, тривав майже 2 місяці.
Отримання фінансування. Гроші на рахунок компанії надійшли за два місяці після позитивного рішення.
«Ми в будь-якому разі планували відкривати цю лінію. Але без гранту вона була б не такою потужною. Нам дали 8 млн грн на придбання лінії. Решту ми оплатили з обігових коштів. Зараз монтуємо обладнання. Це тривалий процес, особливо з урахуванням перебоїв електропостачання. А втім, уже наприкінці лютого лінія має запрацювати», – упевнений Володимир Тригуба.
У межах зазначеної програми компанія працевлаштує 25 робітників упродовж 6 місяців. Є графік, коли і скільки людей потрібно взяти на роботу. Частина працівників уже працює.
За умовами надання гранту протягом трьох років компанія має повернути у вигляді податків отримані 8 млн грн. Ця сума еквівалентна відрахуванням з мінімальної заробітної плати цих 25 працівників.
Як бачимо, від програми підтримки бізнесу «єРобота» виграло підприємство та економіка України загалом. Адже 25 людей матимуть роботу і заробітну плату, держава – податки, а клієнти – паливо для альтернативних котлів. Та й сам грант пішов на оплату замовлення українського виробника, отже, гроші залишилися всередині країни.
Єдине, що хвилює зараз підприємця, – перебої з електропостачанням. Але Володимир Тригуба сподівається, що енергокриза мине й лінія зможе працювати на повну потужність.
«Звісно, відкривати новий напрям роботи зараз – це ризик. Але ми впевнені, що все буде добре. Зупинятися не можна. Треба працювати, адже це точно краще, ніж просто тримати гроші на розрахунковому рахунку. До того ж ми створюємо нові робочі місця, що надважливо за нинішніх умов», – вважає керівник компанії.
Мікрогранти від «єРобота»: новий сезон
З 1 лютого розпочалася нова хвиля подання заяв на участь у державній програмі мікрогрантів. Подати заявку можна через портал «Дія». Рішення про те, чи надавати грант, ухвалює Державна служба зайнятості.
Отже, подавайте документи, якщо ваша компанія відповідає умовам отримання коштів. Щоб дізнатися більше, переходьте за посиланням.
Також з листопада запрацював офіційний сайт проєкту «єРобота» на базі порталу «Дія». Там можна отримати повну інформацію про умови надання грантів для старту або розвитку власної справи.