Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Секрети успіху краудфандингової кампанії в Україні

Катерина Спориш

Тематичний тиждень

Діма Віхров, співзасновник краудфандингової платформи RazomGo, провів майстер-клас по краудфандингу для підприємців в рамках Міжнародного ярмарку грантів, кредитів та інвестицій. «Будуй своє» занотував найцікавіші моменти його виступу, а саме, як в Україні провести вдалу краудфандингову кампанію.

Кому і навіщо?

Перед початком будь-якого проекту завжди раджу зробити тестування. Воно полягає у наступному:

По-перше, поставте власній ідеї запитання:

— Чи моя ідея — інноваційна, незвичайна, соціально важлива?
— Як автор проекту чи маю я досвід від 1 року у цій або схожій сфері?
— Чи є спільнота людей, готових підтримати мене або ідею проекту?
— Сума у $500-5000 здатна дати хороший поштовх до зростання проекту?

Чим більше у вас позитивних відповідей, тим краще ідея або бізнес підходять для краудфандингу.

Рухаємося далі. І друге, що ми робимо — зважуємо, чим може бути корисний для нас краудфандинг. Вигоди такі:

— тестування ідеї та отримання зворотного зв’язку;
— гроші на реалізацію у розмірі до $5 тис.;
— нові однодумці та майбутні клієнти;
— потужна спільнота.

Знову ж таки, чим більше позитивних пунктів підходить до вашого проекту, тим більші можливості проект має на краудфандингу. А якщо ні — не витрачайте час і шукайте інші способи фінансування.

Від листування — до успіху

Насамперед авторові або керівникові варто, не зволікаючи, написати листа команді RazomGo. Далі — перетворення ідеї на успішний проект, яке відбуватиметься завдяки підтримці куратора та злагодженим системним діям команди проекту.

Зі своєї сторони ми консультуємо автора — 8 годин зустрічей, дзвінків та допомоги в підготовці проекту від засновників краудфандингової платформи. Під час консультацій ми надаємо навчальні матеріали — успішні кейси та чек-листи, що треба зробити перед запуском. А ще — працюємо з авторами проектів не тільки в організаційних питаннях, а й з їхніми побоюваннями, як-от з відсутністю або невдалим досвідом краудфандингу в минулому.

Все, що залишається авторові та його команді — виконувати рекомендації. Адже краудфандинг як мандри: ми — досвідчені провідники, а автор проекту — мандрівник. Ми вказуємо шлях. Завдання автора — цим шляхом пройти, не звертаючи з дороги.

Домашня робота перед стартом

У процесі консультування автор отримує матеріали та домашнє завдання. Воно складається з наступного:

Етап створення команди

Мається на увазі, що у проекту може бути один автор або ціла команда. Тож при підготовці визначається, хто значитиметься автором, а хто — буде у команді.

Також встановлюється, хто відповідатиме за процеси — мікропроекти, як-от підготовка тексту, фото, відео, соціальних мереж, стратегії просування тощо.

Етап підготовки проекту

1. Оформлення ідеї та її цінностей

2. Визначення своєї цільової аудиторії

3. Опрацювання винагород
Цей важливий аспект вимагає деталізації та правильних розрахунків. З однієї сторони, подарунки мають бути різними — чим більша сума інвестування, тим краща винагорода. З іншої — недорогими, тому що подекуди левова частка отриманих коштів витрачається не на втілення проекту в життя, а на виконання обіцянок та виготовлення/вироблення і відправку подарунків поштою.

4. Складання бюджету і вибір терміну кампанії
Моя порада авторам: до кошторису слід поставитись відповідально. Адже подекуди внаслідок поспіху виникають дірки в бюджеті, через що проект складніше реалізувати, або ж левова частка коштів буде витрачена на подарунки.

5. Складання опису
У описі проекту має бути жива та емоційна історія зі структурою: що було до проекту, чому автор вирішив втілювати саме цей проект. І безперечно, зазначається кінцева мета у короткотривалому та довготривалому проміжках часу.

6. Сценарій і знімання відео
Раджу поставитися до процесу знімання відео відповідально. Маю на увазі написання сценарію до відео, яке потрібно зробити цікавим і коротким — на кілька хвилин.

7. Фото
Мова про якісні емоційні світлини, які передають настрій проекту.

8. Підготовка соцмереж
Підготуйте сторінки проекту в соціальних мережах. А разом з ними — і контент. До запуску проекту — що планується таким проектом, що вже зроблено командою тощо. На етапі збирання коштів потрібно регулярно нагадувати про себе та проект на цих сторінках та у своїх особистих акаунтах.
До речі, у питанні соцмереж не забувайте про рекламу, і додайте її до кошторису.

9. Домовленості з виданнями та лідерами думок
Перед стартом продумайте, яким ЗМІ буде цікавий проект. Для цього пошукайте спеціалізовані видання, що пишуть про бізнес та краудфандинг. Потім зробіть перелік видань та журналістів проектів. До них після старту можна написати листи, розповісти про проект. Це все заради збільшення уваги до проекту та пришвидшення збирання коштів.

10. Домовленості з потенційними спонсорами
У період підготовки кампанії складіть список людей, хто зможе інвестувати в проект. Зустрічайтеся з ними особисто, пишіть листи.
Адже в реаліях України лише 8-10% коштів надходять від незнайомців, все інше перераховується завдяки саме вашим контактам та домовленостям з людьми.

Після запуску виконуйте все, що заплановано, і втілюйте ідеї та плани в життя!

Тематичний тиждень

АТ "Ощадбанк"