Підприємець з історії
ЗРАЗКОВИЙ ЛІДЕР
Один із найбільших підприємців в історії, як на батьківщині, так і за її межами, що став прообразом ідеального бізнес-лідера, засновник однієї з провідних компаній із виробництва побутової та електронної техніки в світі Panasonic, Коносуке Мацусіта був одним із перших бізнесменів, який почав впроваджувати принципи соціальної корпоративної відповідальності. Почни з першого кроку. Що б ми не робили, ми завжди робимо це крок за кроком. Коносуке Мацусіта Коносуке Мацусіта, один із найвідоміших техно-бізнесменів світу, народився 27 листопада 1894 року в невеликому японському селі Васамура у родині рисового фермера. Коносуке був молодшою дитиною в родині, у якій також росли п’ять сестер і троє братів. Спокійне й забезпечене життя сім’ї Мацусіта різко змінилось виживанням. Приводом стала економічна криза, якій сприяло післявоєнне положення Японії, коли в країні стали масово з'являтися біржі, на спекуляціях яких батько Коносуке, не помітивши падіння ринку, до 1899 року розорився. Це змусило всю сім'ю переїхати з великої та просторої ферми в маленьку квартиру.
КАР’ЄРНИЙ ПОЧАТОК
Через важке фінансове становище сім’ї дев’ятирічний Коносуке Мацусіту лишає школу і переїжджає у велике портове місто Японії Осаку, де протягом шести років працював підмайстром у велосипедній майстерні. В цей час по всій Японії почали встановлювати перші електричні лампи замість газових, а по головних магістралях пустили перші електричні трамваї, які відкрили в хлопці бажання вивчати сучасні технології. У 16 років Коносуке влаштувався в компанію Osaka Light, яка займалася електропостачанням усієї Осаки, і всього за п’ять років роботи юнак просунувся від техніка з монтажу проводки до бажаної посади інспектора. У вільний від роботи час Коносуке був захоплений вдосконаленням невеликих схем та доповнень для електронних приладів. І в 22 роки Коносуке, розробивши свій варіант поліпшеної версії електричного патрона, запропонував його керівництву компанії. Однак спроба виявилася невдалою. Відмова підштовхує молодого винахідника піти з компанії і почати власну справу зі 100 йенами (23 грн) в кишені. Компанія Matsushita Electric Appliance Factory побачила світ 7 березня 1918 року. Першим напрямком роботи були ті самі електричні патрони.
Перший рік існування компанії був настільки поганий, що практично межував із провалом. Головна причина крилася в недовірі оптовиків до маленької і молодої фірмі, продукція якої складалася всього з одного продукту. Вирішивши ризикнути, Мацусіта з дружиною заклали все майно для того, щоб інвестувати гроші в розширення виробництва. Удосконалення продукту тривало кілька місяців і дало свої плоди: одного оптовика зацікавили розробки Мацусіти і той зробив винахідникові досить велике, якщо брати до уваги команду Мацусіти, замовлення. Незважаючи на перешкоди в обсязі замовлення і у стислі терміни, молодому підприємцю вдалося здати роботу вчасно, отримати заслужені 80 йен (18,60 грн) і нове, більш велике замовлення.
На дворі 1922 рік. Коносуке надихнувся новою ідеєю, яка потребувала вдосконалення, – подовжити роботу акумуляторів велосипедних ламп зі стандартних трьох годин до сорока годин! Отримавши гроші від успішної співпраці з першим замовником, Мацусіта інвестує все в нову ідею.
Як і з патронами, ідея велосипедних ламп з акумуляторами, які працюють 40 годин, не знаходить відгуку у свідомості споживачів. Це спонукає Коносуке піти на ризикований крок: послати в усі найближчі магазини техніки своїх контрагентів, які дадуть ці лампи магазинам на реалізацію з можливістю оплати за них постфактум.
Нові можливості й наполегливість контрагентів зробили свою справу – про компанію Matsushita Electric заговорили, і її продукцію стали тестувати і купувати. Саме цей успіх дав напрямок компанії Коносуке у сторону вдосконалення вже існуючих на ринку продуктів електроніки, що згодом стане головним принципом Matsushita Electric: проникаючи на вже сформований ринок, потрібно робити все на 30% краще і на 30% дешевше!
Завдання компанії була таким: визначити товари, які мають високий попит на ринку, виявити їх недоліки, – і запропонувати свої, кращі варіанти продукту, до того ж за нижчою ціною. Така схема роботи отримала відгук не тільки в оптовиків, а й у роздрібних покупців. Швидкий успіх посприяв тому, що щомісяця під брендом Matsushita Electric успішно випускалися нові продукти (один або два).
УРІЗАЄМО ВСЕ, ТІЛЬКИ НЕ КАДРИ
Головні зміни всередині компанії, що вплинули на формування образу самого Коносуке Мацусіти, відбулися в 1929 році. Крах бірж у Нью-Йорку спровокував початок Великої депресії, масштаби якої вийшли за межі США. Торкнувшись Японії та її національних компаній, Депресія стала винуватицею масових звільнень.
Усвідомлюючи масштаби японської економічної рецесії, Коносуке Мацусіта приймає несподіване рішення, виступивши із заявою перед робітниками: «Ми не звільнимо нікого! Ми нікому не зменшимо зарплату!» Він вважав, що при скороченні робочих місць постраждають не тільки сімейні відносини в компанії, але й робочий темп, який формувався протягом 12-ти років.
Рішення проблеми Мацусіта бачив в урізанні виробництва наполовину, що означало скорочення робочого тижня і ніяких вихідних у свята. Головною метою в той період для нього було розпродати вже існуючу на складі техніку. Цим Мацусіта попросив зайнятися робочих самостійно. Головний страх співробітників компанії Matsushita Electric не здійснився: вони не тільки залишилися на своїх місцях, а й зберегли за собою колишні зарплати. Таке ставлення мотивувало персонал – і за короткий термін уся продукція, яка зберігалася на складах компанії, була розпродана! Не тільки компанії вдалося вистояти в період Депресії, а й сам Коносуке Мацусіта здобув популярність як приклад ідеального керівника для інших підприємців. Після утримання міцних позицій компанії в період Депресії справи Matsushita Electric пішли в гору. У 1951 році Matsushita Electric оголошує про співпрацю з концерном Philips, у рамках якого були виготовлені теле- і радіоапарати високої якості. Це співробітництво посприяло відкриттю нового бренду Matsushita Electric – Panasonic. Через 10 років на щорічній зустрічі глав компанії Коносуке Мацусіта повідомив про свою відставку. На той момент на рахунку японця було більш 240 млрд ієн (майже 57 млрд грн).
ПРИНЦИПИ КОНОСУКЕ МАЦУСІТИ
Після того, як Коносуке Макцусіта відійшов від справ компанії, з-під його пера вийшло кілька книг, у яких він поділився зі світом принципами і філософією того, як він вів бізнес, яких дотримується правил для себе, своїх співробітників і партнерів.
БІЗНЕС- ЦЕ ЛЮДИ
Взявши за основу японський принцип "національної єдності", Коносуке використав його для побудови більш тісних відносин зі співробітниками компанії. До цього він додав принцип, згідно з яким процвітання фірми пов'язано з розвитком кожного співробітника. Наприклад, перед початком кожного робочого дня всі працівники компанії співали гімн фірми, мета якого була надихнути їх на повну віддачу в роботі. Коносуке вважав важливим розуміти особливості кожного співробітника компанії, адже без цього розуміння успішне ведення бізнесу неможливе.
НЕВДАЧІ, ЯК НЕОБХІДНІСТЬ
«Хороші часи – це добре, а погані – ще краще». Коносуке Мацусіта вважав, що коли наступає період невдач – не привід опускати руки і зупинятися на досягненні мети. Навпаки, такі моменти життя дають можливість подумати про речі, що не спадали на думку в часи процвітання, але які можуть відкрити нові шляхи та перспективи.
КОЛЕКТИВНА МУДРІСТЬ - ОСНОВА МЕНЕДЖМЕНТУ
Коносуке Мацусіта відзначав, що бізнес – це командна гра. Краще, навіть в рішенні маленької проблеми, попросити допомоги у колег, ніж намагатись бути одиноким новатором. Також бізнесмен виокремлював важливість щирого спілкування з людьми, незважаючи на те, хто є вашим співрозмовником.
ПОСТІЙНИЙ РОЗВИТОК
Компанія Matsushita Electric, а згодом Panasonic, ніколи не намагалася бути технологічним новатором, однак займала і продовжує займати лідируючі позиції в сфері технологічних розробок. Чому так? Коносуке Мацусіта з початку заснування вважав, що бізнес повинен йти пліч-о-пліч із суспільством в одному напрямку, із його потребами та трендами. Важливо швидко і якісно визначати та виправляти помилки, прагнути розвиватися як компанія і як особистість.
"Працівник, який віддав своїй роботі на годину більше інших, гідний похвали і заслуговує репутації серйозного і працьовитого. Але той, хто трудиться на годину менше, ніж раніше, але при цьому його результативність підвищилася, заслуговує таких саме похвал, а різниця між першим і другим і є прогрес у методах виробництва. Справа не в ухилянні або несерйозності ставлення. Ми завжди повинні прагнути знаходити більш легкі способи виконати роботу, якщо при цьому підвищується продуктивність. Інновації ведуть до процвітання суспільства", - Коносуке Мацусіта
Підприємець з історії