Порада від спеціаліста
Швидкий темп розвитку технологій диктує нові правила, до яких треба адаптуватися, щоб жити повноцінним життям. І сфера підприємництва не виняток. Щоб спростити й автоматизувати процес реєстрації бізнесу в Україні, створено інноваційний проєкт. Він дає змогу зареєструвати власний бізнес на порталі «ДІЯ» у форматі ФОП чи ТОВ лише за 10–15 хвилин – без черг і держреєстратора. Як це зробити, розповідають СЕО й співзасновник ІТ-компанії Neurotrack.tech Віталій Міняйло та Lead researcher at Make it in Ukraine Денис Якушенко.
Завдяки інноваційному проєкту, запровадження якого Кабмін ухвалив ще весною 2020 року, понад 120 тисяч бізнесменів відкрили ФОП онлайн, а 320 тисяч – скористалися послугами для ФОПа за допомогою застосунку «ДІЯ».
«Однією з головних переваг автоматичної реєстрації бізнесу є зменшення навантаження на фізичні відділення органів реєстрації та скорочення часу на саму процедуру її проведення, – каже Віталій Міняйло. – Ця послуга повністю виключає явище корупції в органах держуправління, бо всі дії відбуваються автоматизовано, без втручання людини».
Алгоритм відкриття ФОПа на порталі «ДІЯ»:
- Зайдіть на сайт diia.gov.ua. Зазначимо, що застосунок працює і на мобільному пристрої, проте у мобільній версії лише зберігаються електронні документи, які ви можете пред’явити у потрібний час. Реєстрація ж послуг відбувається тільки на сайті.
- Увійдіть в особистий кабінет: скористатися послугою можна, лише якщо ви зареєстрований користувач.
- У «Меню» виберіть категорію «Послуги – Відкриття ФОП».
- Перевірте, підтвердьте чи змініть персональні дані вашого облікового запису для реєстрації.
- Оберіть вид(и) запланованої економічної діяльності (коди видів економічної діяльності за національним класифікатором наведені на сайті Державної податкової служби України). Ваш перший обраний КВЕД вважатиметься основним видом діяльності. Описи та характеристики КВЕДів є на сайті.
- У двох наступних кроках потрібно відповісти на запитання: «Чи вели ви підприємницьку діяльність останні 12 місяців» та відповідно вибрати тип оподаткування. Пам’ятаймо, що є загальна система оподаткування й спрощена, яка поділяється на три групи. Якщо ваш КВЕД за якоюсь причиною не підходить до вибраної групи оподаткування, система буде вам підказувати й не дасть зробити помилку.
- Уведіть контактні дані: номер телефону й адресу електронної пошти.
- Останній крок: прочитайте й підтвердьте зазначену інформацію у сформованих системою заявах. Якщо ви впевнені в її правильності, то підпишіть заяву за допомогою електронного цифрового підпису.
Електронний підпис можна отримати у вигляді файлу-сертифіката у центрах сертифікації ключів, перелік таких центрів дивіться на сайті.
Після оформлення ФОПу необхідно зареєструвати книгу обліку доходів у податковій за місцем вашої реєстрації.
Аналогічна система реєстрації і для ТОВ.
Фактичний час реєстрації підприємницької діяльності у ДІЇ (мається на увазі розгляд заявки) – 24 години, тобто вона може тривати до двох днів. Коли все буде готове, у ваш кабінет у ДІЇ та на вказану електронну пошту надійде повідомлення.
«Процедура максимально прозора, швидка й абсолютно безпечна, – каже Віталій Міняйло. – Крім того, сьогодні це найшвидша у світі реєстрація бізнесу, і в планах уряду разом із Мін’юстом зробити всі послуги для ведення бізнесу автоматизованими вже до 2024 року».
Для порівняння. Найнезручнішим моментом реєстрації офлайн залишається не тільки написання й роздрукування заяви, а й довжелезні черги в ЦНАПі, куди вам обов’язково потрібно завітати, щоб отримати статус підприємця. А після цього вам доведеться ще раз прийти до центру надання послуг за випискою про реєстрацію.
Загалом, оформити підприємницьку діяльність безплатно можна як онлайн, так і офлайн. Різниця лише в кількості витраченого часу та зусиллях.
Альтернативна думка
«Ми завжди вітаємо правильні цифрові ініціативи, особливо якщо вони допомагають полегшити життя українцям, отримати віддалену роботу в найкращих компаніях світу, а бізнесу – простіше й прозоро вести справи, – каже Денис Якушенко. – Взірцем для нас є система e-Residence (електронне громадянство в Естонії). Ми як стартап дотримуємось підходу: зробив MVP (мінімально життєздатний продукт, що показує, чи варто розвивати конкретну бізнес-ідею далі та вливати в неї ще більші кошти) – і вперед, тестувати гіпотези. Але державні послуги потребують зовсім іншого підходу. У першу чергу, з погляду безпеки й захисту даних. Як рекрутери, ми часто спілкуємося з клієнтами з IT-сектора та IT-спеціалістами. Точка зору обох сторін – не дуже висока довіра».
На думку Дениса Якушенка, чимало розробників переконані: відповідальні за розроблення сервісу мають бути уважнішими до питань CyberSecurity, криптографічних алгоритмів і захисту персональних даних. Така робота ведеться, але наразі цього недостатньо. Запустити масовий процес «цифровізації» бізнесу допоможе лише 100-відсоткова довіра до того, що цифрові копії первинних реєстраційних документів фізичних або юридичних осіб надійно захищені, а зламати доступ до облікового запису майже нереально. У конкретному ж випадку злами інколи трапляються. Хоча й реагують на них досить оперативно.
«Проте ми не налаштовані песимістично, – запевняє експерт. – Реєстрація ФОПів та юридичних осіб через сервіси Міністерства юстиції працюють вже декілька років. Незабаром і застосунок «ДІЯ» стане звичним і дієвим інструментом кожного українця та кожної української компанії. І це чудово, адже спрощує більшість процесів, які раніше вимагали щонайменше витрати часу на велетенські черги».
Порада від спеціаліста