Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Уряд тимчасово скасував аукціони Prozorro: як надавати послуги державі в нових умовах

Наталія Найдюк

Порада від спеціаліста

З третього січня Кабмін на шість місяців скасував проведення усіх аукціонів на сайті публічних закупівель Prozorro. Через це в суспільстві виникли суперечки щодо доцільності такого кроку та питання, як усе працюватиме тепер.

Пояснюємо, що саме і чому скасували та як тепер постачальникам продавати товари й надавати послуги державі. А експерт публічних закупівель Євгеній Сільверстов дає кілька рекомендацій замовникам і продавцям. 

Переможця обиратиме система за ціною у тендерній пропозиції

12 жовтня 2022 року Кабмін ухвалив постанову №1178, яка регулює особливості проведення публічних закупівель під час війни. Тоді скоротили терміни всіх етапів у проведенні закупівель. А ще скасували деякі вимоги до продавців енергоресурсів. Загалом внесли низку змін, які, серед іншого, мали пришвидшити процес закупівлі й при цьому залишити його прозорим. 

Проте через перебої з електропостачанням внаслідок енергетичного тероризму росії не всі постачальники товарів і послуг могли брати участь в онлайн-аукціонах. Щоб виправити це, Кабмін вніс зміни до вищезгаданої постанови й скасував проведення аукціонів на 6 місяців. Це прописано в постанові №1495 від 30 грудня 2022 року. Зміни набули чинності 3 січня 2023 року.

«Як відповідь на блекаути ми тимчасово скасували електронні аукціони. Від сьогодні (з 3 січня. – Авт.) всі торги, що будуть оголошені в Prozorro, проводитимуться без аукціону. Тобто тендерна пропозиція учасника є остаточною. В умовах вимкнення живлення та інтернету не всі учасники мали можливість торгуватися в аукціоні. Тоді як рівний доступ є ключовим принципом публічних закупівель. Ми повернемо аукціони, тільки-но ситуація стабілізується», – заявила очільниця Міністерства економіки України Юлія Свириденко. 

Важливо розуміти: скасування аукціонів на Prozorro тимчасове й не означає скасування самої системи публічних закупівель. Вона працює так само, як і раніше. Того, хто запропонував у своїй пропозиції найнижчу ціну, визначатиме система.

«Навіть за відсутності аукціонів у системі Prozorro й надалі проводитимуться конкурентні закупівлі, що дадуть змогу заощаджувати кошти. Система автоматично визначатиме найбільш економічно вигідну пропозицію на основі цін, які надали постачальники при поданні своєї тендерної пропозиції», – пояснила в.о. генерального директора ДП «Прозорро» Наталя Шимко.

Як провести тендер: поради замовникам

Експерт публічних закупівель Євгеній Сільверстов пояснив, що для замовника скасування аукціону на пониження нічого не змінить. 

«Система визначить переможця з мінімальною пропозицією, і треба буде або прийняти її, або відхилити, якщо є порушення», – зазначив фахівець.

Аби цей товар за найнижчою ціною був належної якості, замовнику заздалегідь потрібно прописати вимоги до нього в умовах тендерної документації.

На сайті Prozorro наведені й інші рекомендації замовникам на час тимчасового проведення закупівель без аукціонів:

  • перевіряйте, щоб у тендерній документації не було інформації про етап проведення аукціону при закупівлі; 

  • під час планування закупівель враховуйте нові строки їх проведення. Через відмову від аукціону вони трохи скоротилися;

  • зважайте на строк подання пропозицій. Він має бути таким, щоб учасники встигли підготувати документи. Якщо товари прості, можна вказати мінімальний строк подання. Якщо складні – дати більше часу. Це потрібно для того, щоб якомога більше продавців могли підготувати пропозиції і за необхідності отримати відповідні довідки, сертифікати тощо.

Як скласти виграшну пропозицію: поради постачальникам

Ось, що Прозорро рекомендує тим, хто планує надавати послуги чи продавати товари державі:

  • ретельно прораховуйте суму, за яку готові продати товар, якщо торги оголошені з 3 січня;  

  • завчасно подавайте пропозицію. В останні терміни може раптово зникнути світло чи інтернет;

  • усі документи, які вимагає замовник у тендерній документації, завантажуйте на етапі подання пропозиції. Не покладайтеся на допустимий час для виправлення помилок через імовірні перебої з електропостачанням.

Звісно, ваша пропозиція має повністю відповідати вимогам замовника, зазначеним у тендерній документації. Усе, що змінилося через ухвалення постанови, – це питання ціни, адже у вас не буде шансу її знизити.

Саме тому Євгеній Сільверстов рекомендує ставити мінімальну вартість. Тоді у вас буде більше шансів перемогти. Разом з тим гра на мінімальній ціні не дасть змогу заробити. Тож треба завчасно аналізувати можливості конкурентів та силу своєї пропозиції. Якщо остання має перевагу на ринку перед конкурентами, ставте середню або високу ціну. 

«Якщо ж конкурент запропонував нижчу ціну, спробуйте «збити» його пропозицію. Перевірте його документи на наявність формальних помилок, недотримання вимог замовника, невідповідність кваліфікаційним критеріям тощо. Якщо помилки та порушення є, повідомте про це замовника та вимагайте відхилити його пропозицію. В разі ігнорування звертайтеся до Антимонопольного комітету», – рекомендує пан Сільверстов. 

Банківська гарантія 

Ощадбанк надає послугу банківської гарантії. Нею можуть скористатися як замовники, так і постачальники товарів і послуг. 

Для постачальника банк пропонує гарантію платежу – покриває ризики, що з ним не розрахуються або розрахуються невчасно. А для замовників – тендерну та гарантію виконання. Це запобігає тому, що підприємство-переможець не підпише угоду, відкличе або змінить свою заявку. А також забезпечує факт постачання товарів чи надання послуг.

Більше про банківські гарантії від Ощадбанку можна дізнатися на сайті

Порада від спеціаліста

АТ "Ощадбанк"