Порада від спеціаліста
На початку квітня в Україні запрацювала волонтерська платформа Підтримка.Online, де кожен може безкоштовно отримати психологічну допомогу. Співзасновниця проєкту Марія Режило розповіла, як отримати консультацію. А психологи платформи дали рекомендації підприємцям, як знайти мотивацію розвивати бізнес в умовах кризи й невизначеності.
Зараз не менше ніж 60 % українців потребують психологічної підтримки, адже нам довелося прийняти те, що в ХХІ столітті здавалося неможливим, – повномасштабну жорстоку війну. Багато людей на власні очі побачили смерть, каліцтва, вибухи снарядів, руйнування. Хтось залишив дім, бізнес, місто і почав усе спочатку. Комусь довелося тікати в іншу країну і не з власної волі вчитися жити серед чужої мови, правил, звичаїв. А хтось оплакує втрату рідних чи знайомих.
Як отримати психологічну допомогу
Волонтерський проєкт Підтримка.Online створили українці, що мешкають у США, – Данило Новіков та Марія Режило. Вони ж і фінансують платформу. Іноді до розвитку долучаються поодинокі донори. Наразі Марія й Данило працюють над тим, щоб залучити до донатів приватний сектор США.
Отримати консультацію просто. Надішліть запит на сайті через форму: вкажіть ім’я, контактний телефон та коротко опишіть проблему. Психологи платформи отримають запит і впродовж кількох годин зв’яжуться з людиною за вказаним номером.
«Консультація на платформі – це така собі швидка допомога в кризовій ситуації. За нашими правилами психолог індивідуально вирішує, скільки безкоштовних консультацій надати. Ми пропонуємо від 3 до 7. В команді є й психіатри, яких залучаємо за потреби. Надалі клієнт може продовжити роботу з психологом платно. Ми це підтримуємо. Платформа дає можливість спробувати, що це – консультація психолога. А ще дає гарний шанс знайти свого фахівця», – пояснює Марія Режило.
Найпоширеніші психологічні стани підприємців
Підприємці мають ті самі психологічні стани та розлади, що й люди поза бізнесу. Вони проходять усі стадії реакції на ситуацію: шок, злість, агресію, депресію, відчуття «я роблю недостатньо» та адаптацію.
«Але є особливість: у бізнесі завжди є виклики. І війна – один з них. Тому досвідчені підприємці ще більше розвивають навички резистентності. Наприклад, раніше форс-мажор із постачальниками міг вивести з рівноваги. А зараз люди вже організовують релокацію, освоюють нові навички зосереджуватися та планувати навіть під час повітряних тривог», – каже Марія Режило.
Звісно, бізнес як живий організм: стадії й процеси, що він проходить, залежить від власників, управлінців, кризових менеджерів. І щоб ухвалювати раціональні стратегічні рішення, треба мати стабільний психологічний стан.
Експертка наводить різні приклади, як поводяться підприємці під час війни: «Є бізнесмени, що виїхали з Маріуполя й почали все з початку. Або була родина з Херсону, яка покинула стабільний офлайновий бізнес, емігрувала за кордон і там розпочала справу онлайн, продовжуючи сплачувати податки й допомагати Україні. А є випадки, коли війна травмувала настільки, що людині потрібен час зібрати себе докупи і вже потім думати про бізнес. Ми всі дуже різні».
Як мотивувати себе жити й працювати в умовах кризи
Головна мантра всіх психологів зараз: це нормальна реакція на ненормальну ситуацію!
«Якщо не вистачає мотивації, звертайтеся за психологічною підтримкою, – радить засновниця платформи. – Навіть одна консультація чи розмова з психологом буде корисною. Коли клієнт отримує підтримку, він знову починає вірити в себе, у свої сили, бізнес».
Головна супервізорка проєкту Вікторія Назаревич (психологиня, що проводить супервізії для психологів-волонтерів платформи) надала рекомендації, як знайти сили на ефективну роботу:
◉ кожна хвилина цінна. Не чекайте, коли завершиться війна, почніть вже щось робити. Чекати кращого періоду є пасткою, він може й не настати. Робіть щось для свого нового майбутнього зараз. Якщо немає можливості діяти на повну силу, робіть хоча б частково, хоча б 10 хвилин на добу. Так фокус свідомості буде утримувати головне для вас;
◉ тримайтеся своїх. У війнах перемагають армії, колективи, а не одна людина. Повірте, якщо ви разом з іншими робите одну справу, то це і є ваш фронт. Але не забувайте відпочивати: робіть тайм-аути, перезавантаження, відчувайте свій стан, дбайте про себе. Лише в зграї птахи знають куди летіти, так само і люди в складні часи трансформацій тримаються разом;
◉ опирайтеся на реальність, якою б вона не була. Є конкретне завдання, то вирішуйте його! Не накопичуйте справи, які потім будуть тиснути на вас додатковим навантаженням. Не оплатив, не поїхав, не подзвонив, не зробив – усе це стає тягарем і ще більше провокує стрес і внутрішнє напруження;
◉ ресурси життя невичерпані, якщо вам чогось бракує. Шукайте, рухайтесь, питайте, пробуйте, помиляйтеся, розробляйте нові сфери життя – і ви точно знайдете шлях до того ресурсу, який вам потрібен. Ресурсів немає лише в того, хто чекає їх від інших.
А взагалі, не шукайте універсальних порад. Кожна людина – індивідуальність, всесвіт зі своєю валізою досвіду. Тож якщо відчуваєте постійну втому, панічні атаки, дратівливість, перепади настрою й інші не властиві вам стани, зверніться до психолога. Тим більше, що зараз є чимало можливостей спробувати це безкоштовно.
Порада від спеціаліста