Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Міжнародні торгові майданчики: де торгувати зі всім світом

Олена Залєвська

Порада від спеціаліста

Щоб вистояти проти рашиської навали, економіка країни має працювати. Розуміють це й наші міжнародні партнери, тож представники малого й середнього бізнесу отримують подекуди неочікувані, але дуже приємні бонуси. Знижки, безкоштовні промоції, звільнення від сплати абонентських платежів на міжнародних торговельних е-майданчиках.

Своїм досвідом продажу на маркетплейсах у воєнний час ділиться підприємець з Вишгорода (Київська обл.) Максим Мельник.

Електронна торгівля вже набрала значних обертів. Недарма засновник маркетплейсу Amazon Джефф Безос є найбагатшою людиною у світі. Вважається, що за 10–15 років понад 95 % продаж здійснюватиметься саме через інтернет.

E-commerce у дії

Наша держава активно долучилася до розвитку багатомільярдного ринку е-комерції. Аналітика Soul Partners фіксує його стрімкий розвиток. Так, у 2020 році цей показник був на 40 % більший проти 2019-го.

Найчастіше на маркетплейсах купують і продають в роздріб такі категорії товарів: 

  • одяг; 
  • продукти; 
  • дитячі товари; 
  • медичні, ліки; 
  • електроніку; 
  • продукцію для домашніх улюбленців; 
  • товари для краси. 

Українці небагато витрачають онлайн, у середньому за рік 104 долари. Значно менше, ніж в Європі чи США, проте ринок е-комерції в Україні має добрі перспективи. Портал Statista прогнозує, що він щороку зростатиме на 14 %.

Слід зазначити, що переважно вітчизняні підприємці торгують онлайн на експорт. У 2020 році було проведено понад 13 млн операцій на загальну суму 450 млн доларів. Третина товарів прямувала до США. 

Цікаво, що основним каналом е-експорту стали міжнародні торговельні майданчики:

  • Amazon;
  • Ebay;
  • AliExpress;
  • Etsy.

Преференції для українців

Зважаючи на російську агресію, кілька відомих електронних торговельних майданчиків скасували комісію за перший і другий місяці війни для наших представників малого й середнього бізнесу.

Деякі пішли далі й повністю вийшли з ринку країни-агресора та більше не надають послуг росіянам. 

Які ж саме маркетплейси надали преференції українському бізнесу?

Etsy

14 березня 2022 року представники Etsy заявили про підтримку українських користувачів, зокрема, про скасування комісійних платежів за свої послуги.
Діяльність цього маркетплейса фокусується на виробах ручної роботи та старовинних речах, унікальних товарах не масового випуску. Працює платформа з 2005 року. 
Ми поцікавилися у підприємця з Вишгорода, що робить дерев'яні іграшки та продає їх в США, чи змінилася його робота від початку війни.

«Наше місто – одне з перших потрапило під ворожі обстріли, але роботу моя майстерня не припиняла. Мав замовлення із США на партію дерев'яних дитячих машинок, 15 штук, тож повинен був їх виготовити. Були проблеми з відправками, але наразі ситуація стабілізувалася. Клієнти з розумінням поставилися до наших проблем. Те, що маркетплейс Etsy скасував комісію та штрафи для продавців з України, стало приємною несподіванкою. Про це я дізнався, коли за кілька проданих речей надійшли кошти. Добре, що партнери підтримують Україну в такий скрутний час», – зазначає Максим Мельник.

Joom

Маркетплейс із середини березня анулював комісію у 15 %. Представники Joom запевнили, що українські магазини не штрафуватимуть. Компанія допомагає тим, хто вирішив тимчасово закрити свій магазин.

Shopify

Не стягуватиме комісію з українських продавців. Shopify називають одним із найкращих рішень для створення власного інтернет-магазину, адже на цій платформі без особливих зусиль та практично з нульовими навичками користування можна створювати власні торговельні майданчики.

eBay

Сервіс, що надає послуги в галузі інтернет-аукціонів та інтернет-магазинів, також виявив лояльність до українського бізнесу. Адміністрація сайту запровадила правила, завдяки яким від березня всі товари українських продавців перебувають під захистом. Маркетплейс не фіксуватиме скарг на наші товари, бо менеджмент eBay розуміє: російське вторгнення може призводити до збільшення термінів доставки.

Wish

Електронний торговельний застосунок повернув на рахунки українських продавців місячну комісію за лютий. Ба більше – скасував для наших підприємців ці платежі строком на 6 місяців. Це підтвердили і в Укрпошті.
Wish є дуже популярною програмою для покупок. Встановлюється як на Android, так і на iPhone. Перевага застосунку – різко знижені ціни.

Допомога в Україні

Допомогу підприємцям, орієнтованим на експорт, надають і вітчизняні організації. Український католицький університет, його бізнес-школа та зовнішні експерти різних галузей створили платформу Do Business with Ukrainians для підтримання малого й середнього бізнесу. На цьому сервісі можна заповнити й розмістити анкети тим бізнесменам, які мають що запропонувати партнерам з-за кордону. На платформі вже зареєстровано понад 100 українських компаній.

Тож попри війну, яка спричиняє в економіці багато труднощів, чимало підприємців сприймають цей період як час нових можливостей. А ставлення міжнародних партнерів до малого й середнього бізнесу з України надає сил.

Порада від спеціаліста

АТ "Ощадбанк"