Порада від спеціаліста
Найвигіднішим інструментом збереження коштів в умовах інфляції є валютний депозит у банку. З 21 жовтня 2022 року Нацбанк дозволив фізичним особам купувати долари за курсом НБУ з подальшим розміщенням їх на строковому депозиті в банках та обов'язковим зворотним продажем після завершення строку депозиту за офіційним курсом на день зворотної операції. Це означає, що піддаватися панічним настроям та ризикувати на валютному ринку не варто.
В умовах війни
Спочатку, у липні 2022 року, НБУ дозволив банкам продавати безготівкову валюту громадянам із подальшим її розміщенням на депозит на строк від трьох календарних місяців без права дострокового зняття грошей у межах щомісячного ліміту 50 тис. грн (в еквіваленті).
Пізніше, 21 жовтня, ліміти були скасовані, і тепер сума й кількість таких вкладів для одного клієнта банку не обмежуються.
Зараз відсоткова ставка за депозитом встановлюється згідно з відсотковою політикою банків, а кошти вкладаються на строк від 6 місяців з можливістю пролонгації, але без права дострокового розірвання угоди.
Банки зможуть купувати долари США в НБУ на суму операцій з таких валютних депозитів за офіційним курсом, щоб нівелювати власний валютний ризик, і розміщувати придбану валюту на окремому рахунку в НБУ.
Фінустановам не дозволяється використовувати цю валюту з іншою метою, крім її зворотного продажу НБУ за актуальним офіційним курсом після закінчення терміну таких валютних депозитів.
Загалом зазначене рішення НБУ сприяє збереженню вкладів громадян в умовах війни та інфляції. Розміщення валютних депозитів на встановлений строк дає змогу отримати вищу відсоткову ставку, ніж при розміщенні коштів на поточному рахунку. Додатково забезпечується збереження купленої валюти за офіційним курсом – так вкладник уникає втрат від коливань курсу на валютному ринку.
Однак слід пам'ятати, що розміщення валютних депозитів не є зовсім безризиковим інвестуванням, оскільки існує ймовірність банкрутства банку. Тож важливо обирати надійні фінустанови.
Рішення регулятора щодо продажу валюти дало змогу стабілізувати валютний курс та попит на іноземну валюту в Україні, а також сприяло збільшенню кількості банківських депозитів.
Позитивна динаміка
Торік кількість валютних депозитів значно зросла. За даними НБУ, обсяги депозитів, розміщених фізособами у банках, за підсумками 11 місяців 2022 року збільшилися на 22,4 % порівняно з попереднім роком і сягнули 889,5 млрд грн.
Показник щодо депозитів зростає, бо громадяни побачили, що зараз купувати долар у безготівковій формі вигідніше, ніж у пунктах обміну.
Різні банки розробили власні програми розміщення валютних депозитів. Так, в Ощадбанку це робити зручно й вигідно, адже це державна фінустанова, де високий рівень надійності та на 100 % гарантовані вклади.
Програма Ощадбанку для фізосіб
Програма «Мій валютний депозит» дає змогу купити долар по курсу 36,9 грн (станом на 16 лютого 2023 року) і забрати гроші за шість місяців по курсу, який буде на той час. Розмістивши, наприклад, 500 тис. грн на валютному депозиті Ощабанку, ви можете отримати прибуток від 25 тис. грн вже за пів року при офіційному курсі долара 38,5.
За умовою програми виплата відсотків відбувається щомісяця. Стартувати можна з депозитом від 1 000 доларів США. Відсоткова ставка – 0,01 % у доларах.
«Мій валютний депозит» є привабливим для тих, хто бажає зберегти гроші в надійному місці та отримати вигідну ціну на валюту. Програма дає змогу уникнути великих витрат на покупку доларів у разі його подальшого зростання.
Варто зазначити, що держава гарантує 100 % вкладів під час воєнного стану, що робить депозити дійсно привабливими для обережних людей.
Програма Ощадбанку для бізнесу
Якщо йдеться про пропозиції для бізнесу, то інформацію про види депозитів можна знайти на сайті.
Лінійка депозитів для бізнесупочинається з програми «Максимальний депозит»: сума покупки стартує від 5 тис. грн, або 1 000 доларів, строк розміщення коливається від 30 до 1 095 днів. І аж до відкриття «Депозитної лінії», де стартова сума буде від 100 тис. грн, або 50 тис. доларів.
Загалом Ощадбанк пропонує депозити:
з можливістю виведення коштів на картковий рахунок клієнта в будь-який час;
з частковим виведенням коштів тощо.
Купівля валюти в безготівковій формі та розміщення її на депозит у надійному банку є вигідним інвестиційним рішенням. Ви захищаєте гроші від інфляції та отримуєте гарантований прибуток, що особливо важливо у часи економічної нестабільності.
Порівняти умови депозитів та вибрати найвигідніший варіант для себе зручно на сайті банку.
Військові облігації
Нагадаємо, що зберігати гроші можна й у військових облігаціях. Це є безпечним та надійним способом отримати зиск від відсотків, які нараховуються на облігації. Тут поєднується високоприбуткове розміщення коштів з патріотичним моментом – підтриманням армії.
Облігації є цільовими, й кошти від їх розміщення спрямовуються суто на фінансування ЗСУ та інші потреби країни в умовах воєнного стану.
Клієнти Ощадбанку вже інвестували у військові облігації майже 140 млн грн!
Придбати їх зручно саме через Ощадбанк. Він є первинним дилером на ринку державних цінних паперів, тож купує військові облігації безпосередньо на аукціонах Міністерства фінансів, що проводяться щовівторка.
Незалежно від того, в якій формі люди зберігають свої гроші, важливо мати достатній рівень фінансової грамотності. Це дасть змогу ухвалювати прагматичні рішення, зберегти свої заощадження та отримувати максимальний зиск від власних інвестицій.
Ще більше корисних порад та рекомендацій можна почитати у наших попередніх публікаціях щодо фінансової грамотності.
Порада від спеціаліста