Дістало заповнювати нескінченну касову документацію? Рулони з касовими чеками заполонили усі шафки? Касовий апарат нагадує касетний магнітофон і ламповий телевізор одночасно? Тоді вам у революційний проект! Урядовий, до речі.
Як зараз
Нещодавно виявилось, що в уряді працюють уважні та чуйні урядовці. Вони дійшли висновку, що касові апарати стають непопулярними серед підприємців, тому що незручні ще й надто коштовні.
Виявляється, витрати бізнесу за першій рік використання однієї каси становлять більш, ніж 20 тис. грн. Це вперше, коли підрахували не тільки самі платежі, а і витрачений підприємцем час. Судіть самі:
Придбати — від 5 до 16 тис. грн.
Передати звітність — 2,16 тис. грн на рік (або 6 грн в день).
Відремонтувати, зробити профілактику — 2,16 тис. грн на рік (180 грн на місяць).
Що ще обтяжує? Складна процедура реєстрації і виснажливі облік зі звітністю.
Нащо він взагалі потрібен, цей реєстратор розрахункових операцій, або РРО, або просто касовий апарат? Для фіксування інформації про кожну продаж товару та кожен виданий чек. Вона зберігається в пам’яті каси, як в звичайному комп’ютері або смартфоні.
«Чи корисна ця інформація? Звичайно. Для підприємця, щоб знати обсяги продажів та контролювати підлеглих продавців. Для податкової, яка може перевірити, скільки грошей пройшло через касу. І для споживача, адже саме за допомогою чека він має змогу захистити свої права та отримати назад свої гроші. Тобто функції РРО потрібні. Але технологічні рішення та правила використання елементарно застаріли. Я вже мовчу про те, що в першій рік роботи 25 тис. грн ми обертали за місяць праці без обіду і вихідних», — розмірковує Олексій Чаусов, власник невеличкої кав’ярні у м. Дніпро.
Що пропонують в уряді
Пропонують електронні касові чеки та систему e-Receipt. Це програмне забезпечення, яким будуть користуватися продавці, покупці, ну, і Державна фіскальна служба, звісно, куди ж без неї. Також e-Receipt буде об’єднано з Електронним кабінетом платника податків на сайті ДФС. В системі закладені дійсно вражаючі новації! Йдеться про використання в якості РРО… смартфонів, ноутбуків, комп’ютерів та планшетів! Далі ще цікавіше.
По-перше. Реєструвати гаджети можна онлайн. Жодних візитів у контролюючі органи, жодних паперів.
По-друге. Жодної абонентської плати за користування e-Receipt немає. Жодної плати взагалі. Усі можливості системи безкоштовні.
Третє. e-Receipt можна пов’язати з програмами з бухобліку. Бухгалтери оцінять!
Хвилиночку. А що відбуватиметься, власне, із самими електронними чеками?
Сценарій приблизно такий:
- В момент покупки e-Receipt створює електронний чек.
- Потім e-Receipt вносить електронний чек в систему ДФС.
- Чеку присвоюється QR-код.
- І, нарешті, вся інформація передаватиметься на пристрій.
В e-Receipt, до речі, електронний чек можна будь-коли переглянути в Кабінеті платника податків. Також є можливість налаштувати відправку чеків на електронну адресу покупця або продавця.
Що отримають підприємці?
Суцільні переваги. Купівля та обслуговування РРО не коштуватиме ні-чо-го. Ви вже маєте смартфон або планшет? Отже, маєте і сучасний РРО. Купувати спеціальне обладнання більше не треба.
Вартість передачі звітності РРО-смартфона — нуль гривень. Безкоштовно.
Технічне обслуговування… як часто ви здаєте в ремонт свій мобільний? Користуйтеся акуратніше! Вважатимемо, що і тут витрати нульові.
І, нарешті, покупець стає більш мотивований вимагати електронний касовий чек. А це означає, що готівкові розрахунки поступово виходитимуть із тіні. Економіка країни стає «білою».
Всі ці переваги можна отримати невідкладно. У червні Кабінет Міністрів України започаткував пілотний проект з використання сучасних гаджетів у якості РРО.
Як прийняти участь у проекті?
1. Зареєструватись у Електронному кабінеті платника податків.
2. Зареєструвати свій гаджет у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій. (Зараз у ДФС закінчують складати перелік моделей гаджетів, які братимуть участь у «пілоті»). Реєстрація здійснюється онлайн. Вона безкоштовна. Паперові документи не потрібні!
3. Встигнути зареєструватися до 1 квітня 2019 р.
Голова Державної фіскальної служби Мирослав Продан підкреслює, що пілотний проект є альтернативою використанню «класичних» РРО. Якщо все пройде добре, електронні чеки узаконять так само, як і звичні паперові фіскальні чеки. Примусового переходу на смартфони в уряді не планують.
«Я подамся, чому ні? Працюємо з дати заснування закладу тільки «в білу». Я зацікавлений в такому істотному спрощенні ведення бізнесу, а, значить, і мого життя. Буду економити час та гроші для родини», — резюмує кав’яр Чаусов.