Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Ветеранський бізнес: де знайти підтримку, знання і стартовий капітал

Підхід до реабілітації військових повинен бути комплексним. Адже тільки сесії з психологом чи лікування не забезпечать повернення до повноцінного життя, якщо в людини банально немає коштів на гідне існування. Тож важливо підтримувати бізнес ветеранів та їхніх родин. Про потрібність таких програм свідчить і дослідження Українського ветеранського фонду (УВФ): майже 64% ветеранів хочуть мати власну справу. 

В Україні вже є ініціативи, які допомагають військовим започаткувати чи розширити бізнес. Зокрема, у квітні стартувала програма в межах єРобота за підтримки Ощадбанку. Також періодично гранти надає УВФ.

У статті ми зібрали кілька можливостей для бізнесу та навчання ветеранів.

Попередній досвід

СУВІАТО з ветеранами впродовж 9 років війни

З 2014 року ветеранами опікувалися переважно волонтери. Одна з таких організацій - ГО СУВІАТО. Організація утворилася після Революції гідності, коли на фронт поїхали перші добровольчі батальйони. 

«Ще влітку 2014-го ми зрозуміли, що про повернення бійців додому треба думати в розпал бойових дій. Звісно, у 2014-му ми більше працювали на підтримку передової. Але паралельно займалися й іншими напрямами, зокрема, реабілітацією», – розказує координаторка організації Ольга Харькіна.

Спочатку СУВІАТО сприяла працевлаштуванню ветеранів: допомагала скласти резюме, шукала вакансії. А згодом в організації помітили, що багато ветеранів замислюються над відкриттям власної справи. 

«У грудні 2018 року ми провели Форум розвитку ветеранського бізнесу. На одному майданчику об’єднали різних людей: хтось уже мав бізнес, хтось – тільки ідею, хтось був на стадії відкриття й шукав однодумців, знання, підтримку. Захід був успішним і викликав велику зацікавленість», – згадує Ольга. 

Такий форум проводили тричі. За його результатами видали посібник, як ветерану розпочати власну справу.

У 2019-му заснували окремий проєкт «Ветеранський бізнес-клуб», куди входили ветерани-підприємці. На його базі проводили освітні заходи, запрошували експертів з різних питань: фандрейзинг, бухгалтерія, правовий супровід тощо. 

На грудень 2021-го вже була розроблена стратегія клубу. Там проводили зустрічі, СЕО-клаби: підприємці  надавали супровід і менторську допомогу ветеранам. Так в СУВІАТО прагнули акумулювати всі можливості, які є в Україні, щоб підтримати військових на шляху до відкриття власної справи.

Фінансової підтримки не надавали, але допомагали ветеранам подаватися на гранти міжнародних та українських організацій. 

За цей час чимало учасників СУВІАТО відкрили власний бізнес. Серед успішних проєктів – завод з виробництва пелет, виробництво сублімованих сухофруктів, готових страв, в’ялених томатів, спиртових серветок для чищення зброї тощо. 

Але в лютому 2022 року ветерани-підприємці знову пішли воювати, бізнес багатьох із них став на паузу. А СУВІАТО знову зосередилася на підтримці фронту.

«Ми розуміємо, що ветерани не з’являться в один день. Хтось уже списується, хтось проходить лікування. Запит на реабілітацію знову стає гарячим, як і в 2015-му», – каже Ольга Харькіна. 

Ініціативи сьогодення

Гранти для ветеранів від єРобота в Ощадбанку

У межах програми єРобота уряд за участі Ощадбанку запустив гранти для старту чи масштабування ветеранського бізнесу. Гроші можуть отримати учасники та учасниці бойових дій або їх подружжя. За ці кошти можна оплатити оренду, придбати сировину, обладнання, матеріали, ліцензійне програмне забезпечення і навіть замовити рекламу. 

Є три види грантів: 

  • до 250 тис. грн – лише для бізнесу ветерана;

  • до 500 тис. грн – у тому числі й для подружжя учасника чи учасниці бойових дій;

  • до 1 млн грн – тільки для ветерана, який є фізичною особою-підприємцем не менше ніж 3 роки.

500 тис. та 1 млн грн можна отримати лише на умовах співфінансування: держава покриває 70% вартості проєкту, решту – отримувач. Також обов’язковою умовою надання гранту є створення від 1 до 4 робочих місць залежно від типу підтримки. Держава розраховує, що на таких підприємствах працюватимуть насамперед побратими ветерана. 

Рішення про надання гранту ухвалює Державний центр зайнятості після того, як отримає інформацію від Ощадбанку, перевірить репутацію та відомості у заяві. Також регіональний центр зайнятості має провести співбесіду з отримувачем. Її результат також впливатиме на рішення. 

Одержувачі грантів зможуть пройти безплатне навчання з підприємництва та отримати консультації в регіональних центрах зайнятості. 

Щоб взяти участь у програмі єРобота, треба заповнити заяву й завантажити бізнес-план на порталі Дія.

#ВАРТО та мікрогранти від УВФ

Український ветеранський фонд Міністерства у справах ветеранів у партнерстві з благодійним фондом «МХП – Громаді» запустили конкурс грантів #ВАРТО Робити своє. Це гроші на відкриття власної справи, які можуть отримати ветерани та члени їхніх родин. 

У 2022 році конкурс оголошували двічі. В УВФ розповіли, що тоді було 53 переможці, а загальна сума фінансування їхнього бізнесу за контрактами становила 49 млн грн.

Найчастіше ветерани обирали для бізнесу такі сфери господарювання:

  • заклади харчування – 16,98%;

  • виробництво харчових продуктів – 13,21%;

  • агросфера – 9,43%;

  • сфера оборонно-промислового комплексу – 9,43%.

Зокрема, коштом гранту релокували кав’ярню «Veterano Coffee»: раніше вона працювала в Маріуполі, а роботу відновила в Черкасах. Також відкрили цех з пошиття етно- та термоодягу, військової форми й іншого трикотажу «Вишиваночка». Крім того, запрацювали піцерії за франшизами Pizza BRO у Києві та VETERANO PIZZA у спальному районі Одеси.

У квітні 2023-го відбувся перший конкурс для ветеранського бізнесу галузі АПК: це не тільки фермерські господарства, а й перероблення харчових продуктів, ресторани тощо. Суми фінансування становили від 500 тис. до 1,5 млн грн. Наразі конкурсна комісія розглядає та відбирає заявки. 

Крім того, почався конкурс фінансування для громадських організацій #ВАРТО+ГО, які опікуються ветеранами. Учасник може отримати на розвиток організації від 500 тис. до 1 млн грн.

Приймання заявок триватиме до 4 травня 2023 року. Умова: ГО має працювати не менше ніж два роки.

Триває програма мінігрантів на суму 20 тис. грн для ветеранів та членів їхніх родин (подружжя, батьки, дитина). Гроші призначаються для купівлі товарів та обладнання для ведення власної справи. Усього на програму виділено 10 млн грн для допомоги 500 особам. Наразі УВФ профінансував менше ніж 200 заявок. 

Невдовзі мають з'явитись нові гранти та програми. Про актуальні можливості від УВФ дізнавайтеся на сторінці фонду

Навчання для ветеранів

Багато організацій періодично проводять безплатні курси для ветеранів та ветеранок. Одні знання допоможуть відкрити бізнес, інші – змінити професію. 

  • Мінцифри та Дія.Цифрова освіта запустили безкоштовний мінісеріал «Як знайти бажану роботу після військової служби». Його створили за участю військових, які успішно працевлаштувалися, та компаній, де працюють ветерани.

  • Національна Асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України відкрила Школу сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок війни. Для них готують навчальний курс з основ сімейного фермерства, низку інформаційно-навчальних заходів, допомагатимуть створити ФГ, забезпечуватимуть дорадчий супровід. Для початку навчання фахівці зробили опитування для виявлення ветеранів і ветеранок, зацікавлених у створенні та розбудові сімейних ФГ.

  • Ukraine Economic Outlook та бізнес-школа MIM-Kyiv після перемоги подарує навчання тисячі ветеранів ЗСУ на «Базовому курсі з макроекономіки від Михайла Кухара». Взагалі цей курс викладають для бізнесменів, що навчаються у бізнес-школі MIM-Kyiv на програмах MBA та Senior Executive MBA.

  • До 30 квітня триває відбір на проєкт «Професійний розвиток ветеранів для роботи на посадах державної служби та служби в органах місцевого самоврядування».

Подібні курси ще будуть з'являтися, тому періодично шукайте в Google «Навчання для ветеранів» і подавайте заявки. А вже зараз на «Будуй своє» є розділ з безплатним навчальним контентом

АТ "Ощадбанк"