Порада від спеціаліста
В Україні котрий тиждень триває карантин через коронавірус. Карантин став основною причиною переходу команд більшості компаній на віддалену роботу. В свою чергу ці стрімкі зміни створили нові тренди серед працівників — все, що було раніше офлайн, стало онлайн. Про тренди і виклики на ринку праці розповіли Ніна Левчук, керівник Startups, VCs & Technologies Industry в Google Germany, авторка курсу «Як вивести свій бізнес на міжнародний рівень», та Надія Двойнос, співзасновниця та керуючий партнер компанії Quadrate 28 Сorp., що надає послуги маркетингу і продажів для малого та середнього бізнесу.
Як змінився звичний хід справ в компаніях
Через коронавірус та карантин весь бізнес догори дригом. Компаніям терміново довелося адаптуватися до нових умов: нашвидкоруч переводити команди на віддалену роботу, шукати прості та зрозумілі інструменти, забезпечувати всіх співробітників ноутбуками або іншим офісним приладдям, перебудовувати процеси та вирішувати багато інших завдань. «Всім довелося змінювати свої звички, тому що весь офлайн став зараз онлайном. Тепер це найкращий спосіб прибрати суху частину комунікацій, поділитися емоціями з колегами, тому що іншого способу взаємодіяти наразі не існує», — вважає Надія Двойнос.
Можна сказати, що онлайн докорінно змінив звичний графік багатьох офісів в Україні та інших країнах світу, створив нові тренди. У онлайні з’явився формат тімбілдінгу, неформальних зустрічей команд у неробочий час, метою якого є об’єднання команди для досягнення спільної мети, проекту тощо. «Багато команд уже влаштовують тімбілдинги в форматі онлайн, п'ють каву або вино з колегами», — зазначає Надія Двойнос.
До того ж в онлайн-тімбілдінгу з’явилися ті ж самі тренди, що до карантину були притаманні офлайн — зустрічі розділені на декілька сегментів: окремо зустрічі з командою та керівниками, окремо без керівників за участю лише учасників команди або декількох команд, що працюють над проектом або проектами. «Така тенденція пов'язана з бажанням отримати особистий простір. Ні в якому разі не стосується неповаги до керівника», — пояснює Ніна Левчук.
Про виклики для керівників проектів
Через карантин отримали виклики й керівники проектів. Загалом вони пов'язані зі стресом працівників, що опинилися замкненими у домівках з багатьма іншими членами родини, чоловіками, дітьми, домашніми тваринами. Наслідком цього процесу є підвищений рівень стресу. Останній пояснюється такими аспектами: необхідністю частіше готувати або прибирати вдома, велика кількість людей у просторі в один і той самий час тощо. Для керівників підвищений рівень стресу означав непросте завдання, що потрібно було вирішувати. Адже чим нижче рівень стресу у працівників, тим краще просувається проект, чим більше, відповідно, тим повільніше. «Керівнику важливо працювати над емпатією, працювати з командою», — вважає Надія Двойнос.
У ситуації з підвищеним стресом важливо працювати з командами, давати їм різноманітні завдання або психологічні ігри. «Своїм командам я пропоную вправу Pulse Check. На слайді людина малює лінію — це пряма самовідчуття. Посередині цієї прямої стан дзену, зліва — стрес, зправа — радість. Я прошу кожного співробітника позначити точками, де він знаходиться. Далі кожен по колу може поділитися, чому він в тому чи іншому місті та з чим це пов'язано, наприклад, з роботою чи особистими подіями. Таким чином я отримую можливість відстежити настрій і загальний стан співробітників», — підказує Ніна Левчук.
До того ж, на думку пані Левчук, вкрай важливі індивідуальні менторські сесії із членами команди. А на думку Надії Двойнос, для роботи зі стресом у співробітників корисно застосовувати вправу «Водоспад». Суть її полягає у тому, щоб уявити водоспад перед очима. Цей «водоспад» знижує рівень стресу в незвичайних умовах. У позаробочий час, як зазначає Надія Двойнос, впоратися зі стресом допоможуть групові фізичні вправи онлайн, неформальне спілкування та інші звичні раніше активності, навіть якщо деякі з них тепер відбуваються у дещо зміненому форматі.
У нових умовах роботи керівникам вкрай важливо спілкуватися з командою, оцінювати стан співробітників, працювати над рівнем стресу. У позаробочий час запропонувати учасникам команди неформальні спілкування, заняття спортом та інші активності. Таким чином, вийде рухати проекти далі і досягати поставлених цілей.
Порада від спеціаліста