Нерідко трапляються ситуації, коли у платників податків виникає заборгованість зі сплати податків. І не всі боржники знають, до чого, окрім штрафу, може призвести такий податковий борг.
Тому для випадків заборгованості або ухилення від сплати податків та інших обов’язкових платежів податківці мають право використовувати податкову заставу. Такий спосіб забезпечення зобов’язання є одним з найефективніших і полягає в тому, що контрольний податковий орган бере у заставу майно боржника на суму боргу і у разі погашення податкового боргу повертає його, а у разі непогашення відчужує заставне майно.
Якщо платник податків вчасно не сплатив належну суму податків, яку він зазначив у податковій декларації або яку йому визначив податковий орган, від дня виникнення податкового боргу, то одним із способів його отримання для держави є застава майна (що мало б зобов'язати боржника заплатити). Слід наголосити, що за новими правилами податківці можуть застосовувати право податкової застави, якщо сума боргу у платника податків більше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто заборгованість повинна перевищувати 1020 грн. Раніше обсяг заборгованості, яка призводила до застави, становила 300 грн.
Законодавство передбачає, що заставне майно залишається у боржника. Він має право користуватися таким майном, продавати або передавати в оренду, щоправда, узгодивши це із податковою. Податкова ж попередньо має описати майна не звільняє його від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюють у присутності не менше двох понятих.