З 1 жовтня 2022 року Україна приєдналася до Конвенції про процедуру спільного транзиту з Європейським Союзом і таким чином розпочала міжнародні операції у New Computerized Transit System (NCTS). Використання можливостей цієї комп'ютеризованої транзитної системи компаніями, які завозять товари на митну територію України або, навпаки, експортують з нашої країни до ЄС, називають митним безвізом.
Україна стала 36-ю країною, яка приєдналася до Конвенції про процедуру спільного транзиту (далі – Конвенція) та до NCTS. Причому система тестувалася українськими експортерами й імпортерами ще у 2020 і 2021 роках. Однак повною мірою почала діяти, лише коли Україна пройшла всі необхідні процедури й перевірки.
Плюси
Експерти й підприємці, які вже відчули переваги митного безвізу, сходяться на тому, що завдяки використанню системи міжнародного транзиту переміщення товарів через кордон стало швидшим і простішим, скоротилася кількість бюрократичних процедур на митниці, зменшилася можливість для зловживань.
«Щоб долучитися до митного безвізу з країнами ЄС, необхідно стати авторизованим відправником або отримувачем вантажу», – пояснює президент Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтин Іванов.
Починаючи з 1 жовтня 2022 року авторизований імпортер / експортер, зареєстрований на митниці у системі (NCTS), може всі документи подавати й оформляти онлайн.
«Ви робите процедури з оформлення вантажів самостійно, а митницю інформуєте онлайн. Тут ідеться про довіру до авторизованих відправників / отримувачів. Але досягається такий рівень довіри завдяки тому, що бізнес стає відкритим: надає доступ до інформації про обіг товарів та коштів, про використання товарів, надає доступ до фінансової звітності. Це європейський підхід, і такі стандарти відкритості й прозорості запроваджуються й у нас. Натомість підприємець отримує спрощені й пришвидшені процедури на митниці та може відправляти товар напряму до отримувача, без заїзду на проміжні термінали, без додаткових затримок і формальностей», – підсумовує експерт.
Щодня в Європейському Союзі NCTS використовується 50 тисяч разів, тобто системою послуговуються дуже інтенсивно.
Хто може користуватися
Юридичні особи, які стали авторизованими користувачами нової комп'ютеризованої транзитної системи, заповнивши одну декларацію, можуть відправляти свої товари у будь-який регіон ЄС. Щоправда, слід ретельно перевірити список країн, які беруть участь у безвізі, оскільки є певні винятки. Наприклад, Швеція та Норвегія не входять до цього списку, в них власний митний простір.
Додаткова перевага авторизованих експортерів / імпортерів – з ними охочіше та за меншими тарифами співпрацюють перевізники.
Так, перевірка декларації неавторизованого експортера може відібрати 4 й більше годин на митниці, авторизований учасник пройде цю процедуру за 10–15 хвилин. Вантаж не стоїть у багатокілометрових чергах, оскільки не потрібно жодних додаткових документів, вантаж їде просто до замовника.
Отже, митний безвіз – це не про окремі групи товарів, яким надані якісь преференції, а про юридичних осіб, які погодилися пройти процедуру авторизації, стати більш відкритими й працювати з більшою довірою з митними й органами контролю. Не важливо, що ви будете відправляти чи отримувати, важливо, як ви це будете робити.
Як взяти участь
Щоб стати авторизованим відправником / отримувачем, необхідно дотримуватись чітких інструкцій Державної митної служби України. Реєстрація у системі – це покроковий процес, підставою для отримання авторизації є заява до митниці про бажання юридичної особи долучитися до митного безвізу й стати авторизованим користувачем.
Є перелік вимог, які потрібно виконати, і документів, які необхідно зібрати. Все це законодавчо врегульовано. Після підготовки документів та написання заяви митниця проводить нескладну перевірку. Надати авторизацію заявнику можуть вже за 15 робочих днів.
З авторизацією компанія отримує право переміщувати вантажі з ЄС до України та у зворотному напрямі без додаткових переоформлень у внутрішній транзит. Сплату митних платежів гарантує відправник, це покращує логістику, що особливо важливо в умовах війни.
Можна не перейматися стосовно ризиків несплати митних платежів через цю систему, оскільки всі товари, що ввозяться в Україну та перевозяться транзитом через неї, підлягають гарантуванню.
Коротка довідка. Станом на липень 2022 року у NCTS було зареєстровано понад 1 100 українських трейдерів, її використовували 4 500 українських митників. Юридичні особи подали до системи більш як 5 500 декларацій, 13 компаніям присвоєно статус фінансового гаранта.
Підтримка експортерів
Окрім митного безвізу, з метою збільшення експорту для українських виробників товарів та постачальників послуг на державному рівні було ініційовано низку можливостей, які дадуть новий поштовх для розвитку та розширення діяльності. Зокрема, українські банки-партнери Експортно-кредитного агентства готові надати кредити на фінансування експортного контракту під заставу договору страхування ЕКА.
«Ощад – один з ключових банків в Україні, що надає клієнтам сегмента мікро-, малого та середнього бізнесу доступний кредитний ресурс за ставкою від 0% річних у рамках державних і партнерських програм, зокрема за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Фінансування експортно орієнтованого бізнесу є одним з пріоритетів банку. Завдяки виданим кредитам у рамках співпраці з Експортно-кредитним агентством забезпечено додатково не менше 0,5 млрд грн експортної виручки протягом ІІ-ІІІ кварталу 2022 року», – зауважила Наталя Буткова-Вітвіцька, членкиня правління, відповідальна за мікро-малий та середній бізнес Ощадбанку.
Умови фінансування зможете знайти за посиланням.