Діма Гадомський, адвокат і партнер юридичної фірми AXON Partners, розповів «Будуй своє» про важливі аспекти взаємовідносин з інвесторами на будь-якій стадії розвитку проекту — від ідеї до бізнесу.
Для різних стадій розвитку проекту існують і різні інструменти фінансування, а з ними — трохи різні питання, на які слід витрачати свою увагу.
Стадія FFF (Friends, Family, Fools — з англ. друзі, родина, дурники)
Це первинний етап фінансування будь-якої ідеї, а гроші тут потрібні для базової валідації цієї ідеї.
На цій стадії гроші можна залучити на умовах позики, і це буде величезною помилкою. Замість позики заведено ділитися часткою у майбутньому бізнесі, а оформлювати цю домовленість простим договором на 1 сторінці.
За наслідками кількох гучних спорів між фаундерами і їхніми «ранніми інвесторами», які заробили свої статки у 90-х роках, я вистраждав для вас головну пораду: підписуйте договір незалежно від того, хто позичає — родичі, друзі, знайомі. Як мінімум, ви завжди будете пам’ятати і, можливо, навіть однаково з інвестором розуміти, на яких умовах ви отримали гроші. Як максимум — вам не доведеться повертати гроші з відсотками, якщо проект «не злетить».
У договорі пропишіть наступне:
— що за ідея/бізнес;
— на яких умовах вносяться гроші та що сторони обіцяють одна одній, в які терміни тощо (= що це не позика);
— умови виходу з проекту;
— порядок розподілення майна на випадок банкрутства (тобто, хто та які активи отримує, і в якій послідовності);
— послідовність дій, якщо умови договору не виконуватимуться сторонами.
Бізнес-янгол
Зазвичай це підприємець з досвідом венчурних інвестицій і, бажано, з досвідом продажу бізнесів та досвідом банкрутств. На те він і янгол — адже має не просто дати гроші, він повинен допомогти проекту. І допомогти не теоретичними порадами із бізнес-книжок, а практичними.
В процесі переговорів засновники показують проект, розповідають, чи були залучені інвестиції, від кого, на яких умовах, як і на що використані та наскільки ефективно. Бізнес-янгол може дати гроші, поділитися офісом, контактами і експертизою. Відбувається це також в обмін на частину у майбутній компанії.
Хоча він і янгол, але договір теж потрібен. Зазвичай це щось на зразок Convertible Note, або меморандум.
Головне, щоб у договорі було передбачено:
— все вищезазначене у рекомендації для договорів FFF;
— як рахувати оцінку компанії;
— окреслені межі втручання янгола у прийняття рішень.
Акселератор
Це формат на кшталт «Будуй своє» та школи Google Campus, де дають підприємцям «чарівний копняк» по напрямках SMM, продажів, бізнес-аналізу. Акселератори переважно надають послуги за частку в бізнесі.
З акселератором теж потрібно підписати договір. Договір вам дасть акселератор. І найголовніше тут — зрозуміти його умови. Раджу звернути увагу на те, які саме послуги надасть акселератор. Якщо допомога менторів — то яких. Якщо місце в офісі — то в якому. Якщо гроші — то скільки й як. А ще з’явиться питання нерозголошення конфіденційної інформації, інтелектуальної власності.
На цій стадії я все ще не раджу звертатися до юриста (хіба, якщо це іноземний акселератор і у вас дійсно серйозні наміри). Умови договорів — стандартні, і достатньо просто добре володіти навичками пошуку в Investopedia, аби розібратися.
Венчурний фонд
Від стадії до стадії ризики інвесторів зменшуються, а розмір необхідних для масштабування інвестицій — збільшується.
Венчурний фонд або кілька фондів долучаться, коли вже готовий і провалідований продукт, зрозумілий ринок, є компанія і є команда. На цій стадії фаундерам я дуже раджу мати юриста. Як мінімум тому, що у фонду юрист точно буде. І тут мало просто зрозуміти умови акціонерного договору, важливо не помилитися з оцінкою, з дотриманням прав інвесторів на попередніх стадіях, і взагалі — поторгуватися.
В Україні не дуже розвинена підприємницька культура. Ясно, що підприємці є, але переважна більшість випускників університетів мислять категоріями працевлаштування, а не «як би мені зробити бізнес». А якщо думки про бізнес виникають, то здається, наче в Україні неможливо займатися бізнесом без вищої юридичної освіти, або без армії юристів.
Це не так. В Україні держава, дійсно, більше впливає на ринок, ніж «невидима рука». Але суворість законодавства компенсується вельми неочевидною відповідальністю за порушення. Тому раджу не перейматися юридичними питаннями на старті бізнесу — все, що потрібно знати, можна прочитати і розібратися самому.