Рішення НБУ про дискваліфікацію одразу п’яти новообраних членів наглядової ради Ощадбанку є безпрецедентним викликом реформі корпоративного управління держбанків

Новини Ощаду

Спільна заява членів наглядової ради Ощадбанку 

Ми, члени наглядової ради Ощадбанку, шоковані та збентежені рішенням Національного банку України дискваліфікувати п’ять членів наглядової ради. П'ять висококваліфікованих фахівців із бездоганним досвідом роботи і репутацією були дискваліфіковані кваліфікаційною комісією НБУ без пояснення причин. За відсутності пояснення можна зробити висновок лише з опублікованого сьогодні релізу НБУ, що реальною причиною відхилення кандидатур стало невдоволення деяких членів комісії НБУ недавнім рішенням ради продовжити трудовий контракт із головою правління Ощадбанку Андрієм Пишним. Ми очікували, що відповідно до загальновизнаних стандартів об'єктивності і належного проведення процесу комісія НБУ оприлюднить причини, з яких п'ятеро з нас були дискваліфіковані, щоб дозволити нам хоча б спростувати ці заперечення. Навіть дискреційні повноваження мають здійснюватись не в самовільній манері, а відповідно до критеріїв справедливості.

Незалежно від того, що будь-хто суб'єктивно може сказати про наше рішення, воно було прийнято в повній відповідності з нашими статутними повноваженнями відповідно до законодавства України та Статуту Ощадбанку та при повній обізнаності Національного банку України про всі етапи його прийняття. Як результат, рішення Національного банку України про нашу дискваліфікацію є, на нашу думку, порушенням закону та може мати небажані наслідки у вигляді зриву реформ корпоративного управління в Україні на стадії становлення. Це є основоположний принцип – якщо наглядовим радам дозволяється працювати лише в тому випадку, коли вони приймають рішення на користь регуляторів, то реформи не матимуть результату.

Членів наглядової ради було обрано відповідно до вимог Закону України «Про банки і банківську діяльність». Незалежні члени пройшли жорстку оцінку незалежної міжнародної рекрутингової компанії з-поміж сотень внутрішніх та зовнішніх кандидатів. У процесі відбору міжнародна консалтингова компанія і призначений Урядом Номінаційний комітет провели оцінку всіх претендентів на їх відповідність вимогам чинного законодавства, включаючи нормативні вимоги НБУ, та надали всі необхідні документи на затвердження Кабінету Міністрів України.

Два місяці наглядова рада Ощадбанку працює відповідно до отриманого мандату в суворій відповідності з чинним законодавством України, особливо з банківським законодавством та Статутом Ощадбанку. Принципово важливо, що всі рішення, пов’язані з процесом оцінювання голови правління були (і будуть) прийняті в присутності представника Національного банку України на засіданнях наглядової ради. Саме це забезпечує інформування НБУ у режимі реального часу про роботу наглядової ради. Законодавство зобов’язує нас у першу чергу оцінювати діяльність менеджменту Ощадбанку, що і було зроблено. Нами було встановлено високі, з урахуванням міжнародних стандартів, кваліфікаційні вимоги до голови правління та залучено міжнародних фахівців з пошуку керівного персоналу для проведення оцінювання голови правління Ощадбанку Андрія Пишного на відповідність цим вимогам. Після ретельної перевірки було повідомлено, що голова правління відповідає встановленим критеріям або перевищує їх і має здатність рухати банк до реалізації стратегії і місії. Також нами було заслухано результати діяльності Ощадбанку за п’ять років, особливо за два останніх, і відзначено прогрес у виконанні стратегічних планів, затверджених у 2018 році КМУ та НБУ. За результатами діяльності (голова правління дійсно та об'єктивно досяг дивовижного повороту в розвитку Ощадбанку з 2014 року) і в зв'язку з відсутністю виправданих причин для відсторонення його від посади наглядова рада скористалась своїми виключними повноваженнями щодо продовження роботи голови правління, тому що нам дозволено діяти в повній відповідності з законодавством та Статутом Ощадбанку, який було затверджено НБУ. Якби ми не схвалили цю оцінку, було б оголошено відкритий конкурс для пошуку нового голови правління, оскільки ця посада стала б вакантною. Жодних заперечень з боку представника НБУ на засіданні наглядової ради щодо процедур та по суті висловлено не було. Ми переконані в правильності і законності всіх наших рішень. Вони приймаються в інтересах банку.

Право наглядової ради Ощадбанку здійснювати свої повноваження без зовнішнього втручання виборювалось понад п’ять років. За підтримки міжнародних партнерів Україна йшла до реалізації реформи державного банківського сектора, метою якої було припинення прямого втручання в роботу державних банків. І хоча Національному банку або комусь ще може не сподобатись рішення наглядової ради, воно було прийнято тільки нами, і було прийнято в інтересах банку. Тільки коли ми побачимо результати реалізації стратегії банку головою правління і менеджментом, ми будемо знати, чи прийняли ми правильне рішення. Зараз ми впевнені в цьому.

У цьому контексті нашу репутацію на внутрішній та міжнародній арені, що є головним активом всіх директорів та наглядових рад у будь-якій компанії світу, наразі намагаються необґрунтовано перекреслити тим, що ми вважаємо упередженим і неприйнятним процесом перевірки Національним банком. 

Звертаємо увагу, що це рішення було прийнято через два тижні після безпрецедентної кампанії на різних інтернет-ресурсах та у Фейсбуку, де голову правління та наглядову раду намагалися скомпрометувати. У цій кампанії, на жаль, також були задіяні працівники НБУ, в тому числі директор департаменту управління ризиками НБУ. У своєму пості він у маніпулятивній формі викривив фінансовий стан Ощадбанку та піддав критиці законність наших рішень. Ми висловили свою думку щодо неприпустимості таких публікацій з боку співробітників НБУ в офіційному листі. 

Багатьом з нас здалося, що кульмінацією цієї кампанії стала стандартна кваліфікаційна співбесіда в НБУ 14 серпня 2019 року. Згідно з процедурами НБУ вона дає можливість членам кваліфікаційної комісії НБУ особисто познайомитися з членами наглядової ради, що є заключним етапом тривалого процесу перевірки, включаючи подання необхідних документів і складання письмового іспиту на компетентність. Замість цього деякі з нас були піддані допиту заступником голови НБУ Катериною Рожковою з одного питання – нашого рішення про продовження повноважень голови правління. Практично не було проведено серйозного обговорення інших суттєвих питань, що стосуються нашої придатності, а решта присутніх членів Правління НБУ не брали активної участі в обговоренні. 

У результаті п'ять членів наглядової ради було дискваліфіковано. Окрім відсутності пояснень та справедливої процедури, дивно, що за цих обставин лише п’ять членів, а не вся рада була дискваліфікована, оскільки 8 із 9 членів проголосували за переукладення контракту з головою правління (був один, що утримався, оскільки він приєднався до засідань ради тільки цього дня і, можливо, не встиг ознайомитись із документами). Куратор НБУ, який присутній на всіх наших засіданнях, може підтвердити, що наглядова рада обговорює рішення керівництва Ощадбанку в жорстких дискусіях стосовно всіх питань, за якими ми здійснюємо нагляд.

Чому тоді дискваліфікація? Кому вигідно відсторонити наглядову раду, яка практикує незалежність, яка їй гарантується законом? Ми запрошуємо всіх зацікавлених у реформі корпоративного управління задуматись над цими питаннями.

Ми твердо впевнені, що рішення кваліфікаційної комісії НБУ не має жодних правових підстав, є упередженим та необ'єктивним. Зараз ми звернулись із офіційним листом до Ради НБУ з вимогою запобігти цим неналежним діям стосовно членів наглядової ради системного українського банку. Це принципова справа, щоб дії конкретних посадових осіб НБУ в цій ситуації не зашкодили його авторитету, як незалежного та неупередженого банківського регулятора.

Члени Наглядової ради Ощадбанку:

  • Шевкі Аджунер
  • Олексій Грінченко
  • Олексій Резніков
  • Дмитро Власов
  • Байба Апін
  • Міхаель Вайнштейн
  • Даніель Білак
  • Пітер Бріггс

Новини Ощаду

Прес-служба Ощадбанку

Це ви ще не читали