Ми вистояли
Інтерв'ю
Голова правління Ощадбанку Сергій Наумов про підсумки 2022 року й плани на наступний рік
Напередодні Нового року люди та компанії підбивають підсумки. Цьогоріч річні досягнення багатьох можна описати двома словами: ми вистояли! Вистояли окремі люди, які сміливо боронять країну від ворога. Вистояли компанії, яким вдалося лишитися «на плаву». Вистояла держава, яка на думку декого була здатна протриматися лише лічені дні.
Це загальне «вистояли» складається із багатьох вчинків та дій, які дозволили нам впоратися з викликами війни. Для Ощадбанку основний перелік цих складових виглядає наступним чином.
Пережили з клієнтами перші шоки вторгнення
Кінець лютого — початок березня — це час непростих дилем. Ситуація була непередбачуваною і багато рішень приймалося «з коліс». Робота мережі відділень у небезпечних зонах, евакуація персоналу та цінностей, забезпечення стабільної роботи дистанційних каналів — ось наш порядок денний у той час. Найскладнішим завданням було вгамувати попит на готівку — нашим мужнім інкасаторам доводилися виявляти чудеса винахідливості для того, щоб часто «лісовими стежками» доставляти гроші для пенсій та соціальних виплат. При цьому безпека — клієнтів, персоналу, комп’ютерних систем, — була і досі залишається ключовим питанням, про яке ми думаємо повсячас.
У партнерстві з державою підставили «кредитне плече» бізнесу
До програми «Доступні кредити 5‑7‑9 %» додалася нова ініціатива — «єРобота». Під час війни держава не тільки не зупинила програми підтримки бізнесу, але й започаткувала нові. Практично в усіх цих програмах важлива роль відводиться Ощаду.
На першому етапі найважливішим для нас було підтримати аграріїв, щоб ті змогли провести посівну. Активно допомагаємо бізнесу, який бажає здійснити релокацію в безпечні регіони. Співпрацюємо з Експортно-кредитним агентством для нарощування експортного потенціалу країни.
Що стосується малих підприємств, то тут особлива увага грантовим програмам у рамках уже згаданої «єРоботи». Ми основний банк програми. За напрямом «Своя справа» кількість профінансованих проєктів наближається до тисячі. Важливою є наша роль і в підпрограмах з розвитку переробки та садового / тепличного бізнесу. Сума кредитів, які ми видали підприємцям мікро, малого та середнього бізнесу з початку повномасштабного вторгнення становить 10,6 млрд грн.
* тут і далі цифри на кінець листопада 2022 року.
У співпраці з великим бізнесом насамперед фокусуємося на підтримці критичної інфраструктуру і знову-таки — сільському господарстві, адже надважливою під час війни є продовольча безпека країни. Таких компаній ми з початку великої війни профінансували на 13,6 млрд грн.
Допомагаємо українцям пережити складні часи
Як і багато інших банків, із початку війни Ощад оголосив кредитні канікули для позичальників, як малих підприємців, так і фізичних осіб. Де можливо мінімізували чи скасували комісії та тарифи. Мабуть єдині з великих банків не зменшували кредитні ліміти громадян.
Із плином часу зрозуміли, що навіть зараз наші клієнти потребують кредитів. У тому числі таких продуктів, як автокредитування та іпотека. Утримуємо впевнене лідерство у цих сегментах ринку. Українці наразі потребують житла замість втраченого, а також підвищеної мобільності завдяки власному автотранспорту. Тільки об'єктів нерухомості наші клієнти придбали з липня цього року (відколи ми відновили надання таких кредитів) — понад 220!
Рухаємося слідом за ЗСУ
Дякуємо нашим Збройним силам за те, що постійно додають нової роботи. Адже ця робота є дуже приємною: йдеться про повернення на деокуповані території. Як відновлювати свою присутність оперативно — цю компетенцію ми спочатку «прокачали» на півночі: на Київщині, Сумщині та Чернігівщини. Наразі повністю відновили свою минулорічну присутність там, а також у Миколаївській області.
Продовжуємо відновлення роботи у звільнених районах Донецької, Харківської та Херсонської областей. Ми — один із двох банків, який перший відчинив двері відділення у звільненому Херсоні. Коли був там, звернув увагу, що попри черги місцеві клієнти не висловлюють невдоволення, а навпаки постійно дякують банківським працівникам за оперативне повернення до міста.
Маємо план на майбутнє
Ми розробили власну стратегію (на базі кабмінівської стратегії держбанків), яким чином банк буде працювати під час війни і продовжувати свій розвиток після перемоги. Важливими для нас залишаються питання підтримки українців та стратегічних бізнесів / критичної інфраструктури. Банк і надалі демонструватиме операційну стабільність.
Із початком відновлення ми будемо фокусуватися на відбудові інфраструктури / бізнесів та логістичних проєктах. Звісно, допомагатимемо державі реалізовувати державні програми.
Гасло «Сміливість бути українцем» нині широко відомо в усьому світі. Близько 20 тисяч цих українців називають себе ощадівцями. Банк разом із країною долає всі негаразди великої війни і одночасно готується до активної участі в повоєнному відновленні країни.
Найбільш оперативні новини про роботу Ощадбанку, нові продукти та акції на Telegram-каналі голови правління Сергія Наумова за адресою: https://t.me/sergii_naumov
Інтерв'ю