Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

З корчів до світла

Катерина Спориш

Про успіх

Друзі Віолетта Крюкова та Іван Серединський створили компанію з виробництва ексклюзивних світильників з гілок 一 Koryaga. В інтерв’ю «Будуй своє» вони розповіли, чому бізнес лежав під ногами, як шукали відповіді на питання незвичними шляхами та чому «сарафанне радіо» не спрацювало.

Чому прийшла така екстраординарна ідея бізнесу?

І.С.: Понад 10 років тому ми з батьком після снігопаду гуляли берегом річки та побачили багато гілок, що впали. А потім згадали, что моїй мамі знадобився світильник в альтанку. Саме тоді і виникла ідея взяти одну з гілок та зробити з неї електричний виріб ! Ідея була дивною, проте нам разом з батьком це було до снаги. І вже скоро світильник прикрашав альтанку на дачі.

Де шукали відповіді на питання з обробки деревини?

В.К: Ми пішли незвичним шляхом 一 шукали відповіді на фестивалі «Всі свої» у місті Києві. На нашу думку, там мали бути виробники меблів, які зможуть відповісти на наші запитання. І ми не помилилися. Саме там знайшли відповіді зрозумілою мовою про деревину, обробку, покриття, збереження та інші важливі речі.

Як з’ясувалося, нам знадобиться сосна, адже саме її корчі мають неповторні форми, що не схожі одна на одну, тому кожний виріб буде унікальним. А ще ця деревина має гарну текстуру та легша за бук чи дуб. Тож і маструвати світильники з неї простіше.

Для обробки дерева потрібні наждачний папір, шліфувальний станок та бор, що використовується у стоматології. В нашому випадку — для свердління дірочок. Та багато інших інструментів 一 струги, сокири, ножі, стамески, різачки, циклі, шліфувальні машинки, фрезі.

А ще — покриття, бо за мету собі поставили екологічність. У якості просочення вибрали натуральні епоксидну смолу та масло-віск, які б мали захистити деревину, продезинфікувати. Таке просочування також захищає виріб від загоряння у випадку пожежі або короткого замикання, виріб має тільки тліти.

Хто постачальники корчів?

І.С.: Матеріал ми шукаємо самостійно в лісах від Києва до Чернігова, та наші друзі — по всій Україні. Коли виходимо на пошуки, то наше завдання не лише знайти, а й одразу протестувати стан деревини на наявність пошкоджень, паразитів. Якщо матеріал підходить, то ми чи наші друзі забираємо його додому.

Розкажи про процеси, що проходить корч перед тим, як стати світильником?

І.С.: Можливо, будете сміятися, але перш за все ми вмикаємо нашу уяву, беремо до рук корч та прикладаємо до стін, стелі і уявляємо, що можна виготовити 一 люстру, світильник, торшер тощо. Після цього вже починається обробка.

Перший етап 一 просушування. До прикладу, гілка, що тільки-но впала, більш волога ніж та, що лежить давно. Зважаючи на це, нам доводиться витрачати 2 тижні на висушування у сухому приміщенні за однакової температури (квартирі, будинку тощо).

Другий 一 очищення від кори, бруду, усунення пошкоджень та нерівностей, відрізання зайвих гілок.

Третій 一 прокладання електропроводу з подальшим його тестуванням.

Четвертий 一 просочування масло-воском та смолою.

Всі процеси ми виконуємо вдвох: Віолетта очищує та робить первинну обробку, займається закупівлею комплектуючих 一 ламп та інших. А я просочую, займаюся шліфуванням та електропроводкою. Підкреслю, що все ми робимо самі, на аусорс нічого не віддаємо.

Якщо говорити про витрати часу на виріб, то в середньому, якщо деревина була сухою, то на виріб витрачається 5 днів, якщо вологою 一 3-3,5 тижні. Проте, час виготовлення можуть змінити інші параметри 一 розмір виробу, його складність і таке інше.

Кому та як продавали вироби?

В.К: Ми звернулися до організаторів фестивалю «Всі свої» та залишили заявку на участь у листопаді 2016 р. Для фестивалю підготували 4 світильники! Настав день фестивалю. Ми привернули увагу відвідувачів абсолютно новим та цікавим підходом до світлових виробів. Та не обійшлося без того, що Іван бігав та прикладав корчі до стін. І це спрацювало 一 люди не тільки звернули увагу, а й зацікавилися товарами. Та, як наслідок, купили наші світильники.

Для можливості спілкуватися в подальшому, ми брали візитівки у гостей фестивалю, які звернули увагу на наші вироби, та давали свої. Після заходу нам зателефонувала одна пані та замовила одразу 12 світильників для свого будинку! Ми були на сьомому небі від щастя! Вже за місяць всі вироби були готові. Тоді отримали кошти та повернули інвестиції 一 $1 тис, всього за 3 місяці від початку нашої справи!

Звідки приходять клієнти?

В.К: За нашою статистикою клієнти 一 жінки (65%) та чоловіки (35%) віком 28-50 років з достатком понад 20 тис. грн на місяць. Якщо говорити про канали, з яких вони про нас дізнаються, то картина виглядає так: 45% клієнтів приходять з фестивалів, 35% 一 з соціальних мереж, всі інші 一 через партнерські магазини. Проте, як не дивно, в нашому бізнесі не працює «сарафанне радіо». Всі хочуть мати унікальний виріб в своєму будинку або квартирі, а тому, як правило, знайомим не розповідають про виробника. Така от історія.

Чи існує сезонність?

І.С.: Так, існує. Найбільше продукцію люди замовляють восени та до зимових свят, а потім настає спад.

Маєте намір виходити на міжнародні ринки?

І наостанок, могли б ви щось з власного досвіду розказати молодим підприємцям?

І.С.: По-перше, приділяти увагу неймінгу. Адже спочатку ми називалися не Koryaga, а Iwoodlight. Перша назва не асоціювалася з виробами з гілок, а у відвідувачів фестивалів склалася саме таке асоціація, і через це ми змінили назву.

По-друге, не зупинятися на досягнутому та пам’ятати, що перший рік ти працюєш на бізнес, а потім він працює на тебе.

А ще не варто розслаблятися після перших успіхів, а рахувати гроші та витрати на комплектуючі, бути уважними.

І наостанок 一 намагатись витрачати лише 20% прибутку, а решту вкладати у розвиток бізнесу.

Про успіх

АТ "Ощадбанк"