Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

єРобота: проміжні підсумки, нові гранти й нововведення програми

Олена Залєвська

Що його робити, коли нема роботи? Строфа з пісні Олега Скрипки зараз актуальна для понад 2,6 млн безробітних, кількість яких зросла проти 2021 року щонайменше вдвічі. Є різні шляхи подолання цієї проблеми. Можна скористатися порадою гурту «ВВ», а можна спробувати щось змінити в житті. Держава дає шанс для самореалізації навіть зараз, в умовах повномасштабної війни. Мова про проєкт державних грантів на розвиток власного бізнесу єРобота.

Суть програми

єРобота працює з липня 2022 року. Чи не найголовнішою її перевагою є легкість оформлення грантів через державний електронний сервіс «Дія». Суми грантів становлять від 250 тис. до 8 млн грн. І напрями, за якими можуть бути надані гранти, постійно розширюються. 

Мікрогранти

Держава дає гроші на створення або розвиток малого бізнесу за програмою «Власна справа»: мікрогранти у 250 тис. грн. Призначені вони для оновлення обладнання, оренди приміщення, придбання сировини тощо. Є важлива умова – отримувач гранту має створити хоча б одне робоче місце.

Гранти для переробних підприємств

Інша програма в межах платформи єРобота називається «Новий рівень» і розрахована на підтримання переробних підприємств. Максимальна сума, яку можна отримати за нею, становить до 8 млн грн. Гранти розраховані на закупівлю обладнання, розвиток виробництва, налагодження експорту. Тут підприємцеві вже потрібно створити до 25 робочих місць, а також мати бізнес-план, в який закладено самостійне фінансування 30 % діяльності.

Садові гранти

Схожі умови у програми «Своя теплиця». Максимальна сума гранту – 7 млн грн, для отримання грошей треба створити щонайменше 40 робочих місць. 

Трохи відрізняються умови програми «Свій сад»: грант видається з розрахунку 400 тис. грн за гектар посадкової площі, на сезон підприємець зобов’язаний найняти до 425 працівників. 

Загалом підприємці, які отримували гранти протягом липня – листопада 2022 року, вже зобов'язалися створити понад 5 тис. нових робочих місць.

Зараз у процесі розроблення грантові програми для підтримання ІТ-стартапів до 3,5 млн грн і тих, хто бажає навчатися ІТ-професії, щоб стати конкурентним фахівцем на відповідному ринку експорту. Деталі програм і час їхнього старту ще опрацьовуються.

Попит на гранти

За 4 місяці дії програми єРобота видно, що попит на наведені гранти значний. 

Мікрогранти видає лише Ощадбанк. За його даними, до банку надійшло понад 13 тис. заявок на суми до 250 тис. грн. Пройшли етап схвалення 1 911 проєктів. 167 позитивних рішень отримано за програмою «Переробка» та 53 – за програмами «Свій сад» та «Своя теплиця».

Здебільшого за мікрогрантами звертаються ФОП – понад 50 % усіх заявок. Чимало заявок банк відхилив після перевірки ділової репутації (наявні судові справи, погана кредитна історія) або через неякісну підготовку документів. 

За липень-листопад підтримкою держави переважно скористався бізнес, що надає послуги громадського харчування, – приблизно 9 % від загальної кількості мікрогрантів.

На початку листопада уряд додатково виділив понад 33 млн грн на фінансування програми мікрогрантів «Власна справа». Після ухвалення цього рішення перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко зазначила про надзвичайну важливість розвитку грантових програм як для відновлення й розвитку економіки, так і для подолання проблеми безробіття в країні.

На початок листопада за 4 програмами проєкту єРобота надійшло 14,6 тис. заявок на гранти. Ухвалено 2 131 позитивне рішення. Загальна сума, отримана підприємцями за грантовими програмами за 4 місяці, становить понад 1,8 млрд грн. 

Як подати заявку

Подають заявку через сторінку Урядової програми безповоротних грантів для створення та розвитку власного бізнесу на порталі державних послуг «Дія». До заявки додається власний бізнес-план. Далі перевіряється ділова репутація заявника, який згодом отримує офіційне рішення щодо відмови або погодження запиту. За позитивної відповіді необхідно відкрити спеціальний рахунок, на який надійдуть грантові кошти. Ось і все, що потрібно зробити, аби розпочати власний бізнес на державні кошти. 

Строки розгляду документів та ухвалення рішень досить стислі. За програмами «Власна справа», «Свій сад» та «Своя теплиця» цей термін триває до 10 робочих днів. Для програми «Новий рівень» – 15 днів. 

Крім того, Ощадбанк пропонує клієнтам скористатись комплексом програм з підтримки бізнесу. Наприклад, в рамках програми єРобота можна отримати грант на придбання обладнання для переробного підприємства. Потім, якщо клієнт має намір експортувати продукцію, отримати предекспортне фінансування, скориставшись державною програмою 5-7-9 та програмою фінансування експортерів за підтримки ЕКА. При цьому клієнт надає заставу в розмрі всього 15% від суми кредиту. Все інше покриє страховка ЕКА,  при цьому максимальна сума кредиту не більше 16 млн грн. 

Уряд наголошує на планах продовження грантових програм на 2023 рік і сподівається на подолання безробіття й поновлення економічної активності в державі завдяки активним підприємцям, які скористаються наданими можливостями.

АТ "Ощадбанк"