Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Як зростали Airbnb та Uber

Ще 10 років тому вважалось малоймовірним, що можна у будь-який час доби сміливо сідати у машину до незнайомця або ж зупинятися на ночівлю в чужому будинку. Наразі Uber і Airbnb довіряються дедалі більше людей по всьому світу, оскільки ці сервіси значно заощаджують час і кошти та урізноманітнюють подорожі. Ці компанії за короткий час досягли неймовірного успіху, який викликає подив і заздрість конкурентів та інших «мешканців» Кремнієвої долини.

«Наш формат» і «Будуй своє» презентують одну з найкращих за версією Amazon книг 2017 р. «Вискочки. Uber, Airbnb та битва за Кремнієву долину» від автора світового бестселера «Продається все. Джефф Безос та ера Amazon» Бреда Стоуна. Бізнес-журналіст Бред Стоун зосередив увагу на особливостях роботи Uber та Airbnb, детально описав всі труднощі, а ще пояснив, як нове покоління підприємців перетворює Кремнієву долину.

«Синку, в інтернеті тобі ніхто не заплатить тисячі доларів»

Пол Блечарзик своєму сину Нейтану

«Ґреґ Макаду знав про неуспішні стартапи все. За півтора року до зустрічі із засновниками Air-bed-and-breakfast на нью-йоркського венчурного інвестора зійшло прозріння, як об’єднати ринок оренди відпусткового житла й надати йому обтічної форми. У власників малого бізнесу в індустрії подорожей, як-от господарі маленьких готелів типу «ліжко й сніданок», зазвичай вистачало бюджету тільки на місцеву рекламу. Інтернет міг дати їм змогу розповісти про себе мандрівникам по всьому світу.

Досліджуючи цю тезу, Макаду відвідав понад півдесятка веб-механізмів на зразок LeisureLink і Escapia і почав спостерігати, як компанія HomeAway з Остіна, що в Техасі, намагається стати головною мережею оренди житла на час відпустки й поглинає конкурентів — наприклад, VRBO. Ґреґ близько року придивлявся до цих компаній, але не був переконаний, що в якоїсь із них — особливо новітній підхід. «Ринок був дуже розрізнений, було незрозуміло, як усе це має виглядати онлайн, — сказав він через багато років. — Скажу прямо — я покинув це діло».

Потім, на початку 2009 року, він сів випити кави із шефом Y Combinator Полом Ґрегемом, заговорив про необхідну для стартаперів психологічну стійкість, і Ґрегем указав на яскравий приклад в іншому кінці кімнати — засновників Airbnb.

Того дня Макаду представився Браяну Ческі, Джо Ґеббії та Нейтану Блечарзику, і їхній підхід вразив його. Засновники стартапів із оренди житла, з якими він спілкувався раніше, намагалися покращити життя гостям; хлопці з Airbnb хотіли зробили життя кращим для господарів. Це була перша з багатьох зустрічей засновників Airbnb та Макаду і його партнерів із Sequoia Capital, які відбуватимуться впродовж наступних місяців, і шлях, яким YC — так у Кремнієвій долині називали цю стартап-школу високого рівня — кардинально змінить перспективи стражденної компанії.

Airbnb ледь-ледь потрапили в той зимовий набір у YC, почасти завдяки тому «вівсянка-гамбіту», хоча ніхто подібного ефекту від нього не очікував. Коли засновники потрапили в програму, Блечарзик винувато попрощався на деякий час із нареченою в Бостоні, повернувся у квартиру на Рауш-стрит і оселився на дивані у вітальні. До офісу YC у Маунтін-В’ю засновникам треба було їхати 45 хвилин; офіси розташовувалися на вулиці із оптимістичною назвою Пайонір-вей, і хлопці зазвичай розгортали роботу за довгими столами на козлах у головному обідньому залі.

У ті часи світова економіка розвалювалася, рівень безробіття був просто захмарний, і поради Ґрегема витвережували сильніше, ніж зазвичай. У якийсь момент він попередив Airbnb і 15 інших стартапів, що інвестори стали дуже лякливі, тож у презентації потрібно обов’язково мати графік, на якому намальована єдина лінія, яка рухається праворуч і вгору та демонструє прибутки. Засновники Airbnb, у яких і доходів майже не було, уже не кажучи про прибутки, зробили макет цього гіпотетичного графіка й наклеїли його на дзеркало у ванній на Рауш-стрит.

Попри економічну кризу, засновники були рішуче налаштовані взяти максимум від своєї удачі. Вони щовечора стирчали у YC й засипали питаннями Ґрегема та його колег. «Ми були завзятущими студентами», — каже Ческі.

Ґрегем, який усе ще ставився скептично до концепції спільного користування квартирами, поставив грубувате запитання: сайт узагалі хоч десь працює? У Нью-Йорку, відповіли засновники; у цьому місті десь сорок людей зробили свої кімнати доступними для короткострокової оренди. «То чого ви тут сидите? Летіть туди й поговоріть із тими людьми», — сказав Ґрегем.

Блечарзик лишився писати код, а Ґеббіа і Ческі полетіли на вихідні в Нью-Йорк і почали зустрічатися з господарями. Була одна очевидна проблема — квартири в інтернеті не виглядали привабливо. Фотографії були зернисті, їх зазвичай робили на примітивні на той час камери мобільних телефонів. Про це спостереження вони розповіли в Маунтін-В’ю. Ґрегем порівняв це з проблемою, з якою сам зіткнувся на онлайн-ринку Viaweb, коли довелося розповідати наївним продавцям, як продавати в інтернеті. «Їм потрібно було навчити своїх господарів продавати, — каже Ґрегем. — Це був саме той інгредієнт, якого бракувало».

Тож тієї зими Ческі й Ґеббіа писали господарям листи, що сайт безкоштовно відправляє в їхню квартиру професійного фотографа, і регулярно літали на вихідні у Нью-Йорк; згодом пункт про хороші фото став частиною професійного кодексу Airbnb.

Коли засновники прилітали в місто — вони брали в оренду високоякісну камеру, лізли по снігу, стукали в двері й фотографували спальні і двори. «У нас було дуже мало грошей. Пам’ятаю, ми обговорювали щонайменшу витрату — чи потрібен нам хороший штатив, наприклад», — каже Ґеббіа.

Мовою Долини, така робота «не вписувалася в масштаб». Хлопці витрачали час страшенно неефективно. Але саме вона допомогла засновникам налаштуватися на хвилю потреб своїх перших користувачів і розпізнати, що з великими, пишними, яскравими фотографіями домівок і хорошими фотографіями профілю господарів сайтом буде користуватися приємніше. «Пол першим дозволив нам сказати: думати про те, що не вписується в масштаб, — нормально, якщо це допоможе відійти від міфів Кремнієвої долини, — розповідає Ґеббіа. — Тепер ми могли по-справжньому вигадувати творчі шляхи підняття власного бізнесу». 

Із промокодом Buduysvoe на сайті nashformat.ua можна придбати книжку у електронному та паперовому форматі зі знижкою 10%. Промокод діє до 30 червня.

Копірайтинг — «Наш формат»

АТ "Ощадбанк"