Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Як зробити бізнес-планування гнучким

Катерина Спориш

Порада від спеціаліста

Ксенія Шишенок, співзасновниця та співвласниця консалтингової компанії «Якість гарантовано», розповіла «Будуй своє» про гнучке планування бізнесу

Інформаційна довідка: «Якість гарантовано» 一 консалтингова компанія, що створює бізнес-плани для клієнтів з України та інших країн світу. Офіси компанії працюють в Україні та Німеччині. 

Без планування сучасного світу не існувало б. Лікарі не мали б інструкцій, пілоти порушували б плани, військовики не дотримувалися правил під час виконання операцій.

Без планування не існувало б відомих світових компаній та корпорацій. Всі вони або не розвинулися б до такого масштабу, або занепали багато років тому. Тож планування 一 надійна опора та рушійна сила бізнесу, тому що допомагає: 

一 спрогнозувати ті чи інші ситуації;

一 керувати ризиками;

一 підготувати бізнес до випробувань;

一 приймати правильні управлінські рішення;

一 дістатися кінцевої мети.

Саме тому підприємцям вартує занотувати основні правила планування в умовах невизначеності. Правила зорієнтують у поточному стані справ бізнесу, допоможуть розробити стратегії, поставити цілі та насамкінець досягнути бажаних результатів.

1. Зберіть максимальну інформацію про бізнес і галузь

Без досліджень бізнесу не існує, тому що підприємець не розуміє проблем галузі та запитів споживачів. Чим краще проведені дослідження, тим краще для бізнесу, тим легше керувати справами. Окрім цього, обов’язково відслідковуйте та враховуйте усі законодавчі і податкові зміни, особливо у складні періоди, як для галузі, так і для економіки країни в цілому. 

2. Систематизуйте інформацію

До будь-яких фактів, даних, графіків, статистики та цифр ставте питання «Що є головним?». Далі факти та іншу інформацію розподіляйте за принципом від головного до опосередкованого. Це допоможе зорієнтуватися у трендах, порозумітися з клієнтом. 

3. Фокусуйтеся на головному

До завдань ставте запитання:«Що потрібно бізнесу тут і зараз?». Відповіді, як-от змінити формат, вийти на нові ринки, стати лідером тощо, занотовуйте та рухайтеся за ними. 

4. Проаналізуйте цілі

Цілі змінюються — це звичний процес. Тож від початку року до сьогодні цілі могли змінитися. Тому зробіть «прибирання» у бізнесі, поставте до кожної з цілей питання «Чи актуальні вони на сьогодні?». Якщо ні, то відкидайте такі або відкладайте на інший проміжок часу у майбутньому. 

5. Розробіть декілька стратегій 

Бізнесу не існує без стратегій. Чим більше варіацій, тим краще для бізнесу. На час кризи розробіть декілька варіантів розвитку подій. До кожного плану дій ставте запитання «Що буде, якщо...?». Запитання підштовнуть до правильного вибору одного або декількох варіантів. 

6. Створіть систему показників

Бізнесу не існує без показників оцінки його успішності. Тому потрібно розписати показники та індекси, що демонструватимуть поточний стан справ. 

7. Відстежуйте динаміку показників

Для цього підійде інструмент 一 бізнес-панель. Це інформаційна панель компанії, де відображені показники бізнесу, норми та відхилення від норм. Це подібно на показники корисних речовин в організмі, стан обмінних процесів, як в людському тілі, так і в бізнесі. 

8. Розробляйте короткотермінові плани

Кризовий час для короткотермінових планів. Тому занотовуйте цілі, відслідковуйте прогрес, змінюйте плани, плануйте далі. 

9. Контролюйте витрати

Що в бізнесі, що в житті, є регулярні та майбутні витрати. Про них потрібно не тільки знати, а й контролювати. Це допоможе прийняти рішення у майбутньому, якщо доведеться скоротити витрати. 

10. Створюйте колаборації та партнерства

Бізнес у партнерстві 一 це успішна історія, тому що сильні сторони партнерів доповнюють один одного, бізнеси розвиваються. 

11. Автоматизуйте рутину та складні завдання

У бізнесі багато складних або одноманітних завдань. Вони забирають багато часу, уваги, ресурсу підприємців та команди, заважають рухатися. Від одноманітних завдань команда та власники перевантажені, наче переповнена автівка. 

Автоматизація допоможе вивільнити час керівників та команди, краще працювати над ризиками, пришвидшити розвиток бізнесу або досягнення поточних цілей. 

12. Додавайте або примножуйте все

Для бізнесу найстрашніше слово «один» — власник, канал збуту, одна концепція. З таким підходом 一 це дорога в нікуди. Бізнесові потрібно розвиватися, шукати нових можливостей, керувати ризиками, створювати нові партнерства та не бути «одинаком». 

 

Порада від спеціаліста

АТ "Ощадбанк"