Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Як запобігти адміністративним штрафам

У гостях у юриста

Адміністративні штрафи пов’язані з фінансовою відповідальністю та адміністративним правопорушенням. Тобто, коли відбувається адміністративне правопорушення, мова йде про грошові суми, які стягуються з правопорушника.

 Як вести свій бізнес так, щоб не потрапити під такі штрафи? Що необхідно знати, аби не дійти до межі адміністративного правопорушення? Про які нюанси та ризики має знати власник бізнесу? Розповідаємо про це далі.

Адміністративне правопорушення – це  протиправна дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідачем у такій ситуації буде конкретна фізична особа, керівник підприємства або бухгалтер. Рішення про накладення фінансових санкцій вручається особисто (або надсилається) відповідачу. Останньому слід памятати, що за одне правопорушення може бути накладена лише одна санкція.

Невиконання обов’язків перед працівником

Найперше адміністративні штрафи пов’язані з роботою роботодавця з кадрами та зарплатою. Роботодавець має певні обовязки перед працівником, за невиконання яких може понести фінансову відповідальність. Своєчасні відпустки, в деяких випадках додаткові, вчасна виплата заробітної плати – це те, що необхідно ретельно контролювати. Сьогодні існують різноманітні засоби, які допомагають це робити. Можна не просто вести документацію, а використовувати спеціальні додатки, на кшталт Tabelly, в яких можна спрогнозувати зарплату працівника та налаштувати схему розрахунку з кожним співробітником.

Також сьогодні банки пропонують зарплатні проєкти. Це зручно та вигідно, адже вибудовується певна система розрахунку та зникають додаткові витрати на переведення зарплат в готівку, а також уникаються ризики зберігання грошей.

Продуманий та скрупульозний контроль коштів підприємства робить ваш бізнес ефективним й без правопорушень.

Неподання декларації

Неподання або несвоєчасне подання платником або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки/збори, податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафуза кожне таке неподання або несвоєчасне подання.Такі штрафи поширюються на подання декларацій/розрахунків за всіма податками та зборами, сплата яких регулюється нормами ПКУ.

Що вважається неподанням або несвоєчасним поданням декларації? Що, якщо ви ніби і подали декларацію, а виявилося, що процедура не пройшла?

Власне, несвоєчасне подання може статися через неподання декларації внаслідок одностороннього розірвання фіскалами договору про визнання електронних документів.У такій ситуації, щоб уникнути штрафу, необхідно подавати декларації/розрахунки нарочно або поштою.

Можлива ситуація, коли ви своєчасно подали декларацію, проте не за правильною адресою (до іншого територіального податкового органу). Щоб такої прикрої помилки не сталося, переконайтеся, що надсилаєте документ у правильну інстанцію.

Якщо ви подали декларацію, але не в належному вигляді (у паперовій формі замість електронної, без підпису необхідної особи або без потрібних додатків), вона не буде вважатися дійсною. Переконайтеся, що ви ознайомилися з чинним порядком оформлення декларації.

Порушення строку оплати податку

Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, ФОП або осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.

Несвоєчасна реєстрація податкової накладної та/або розрахунку коригування або відсутність такої реєстрації

Податкова накладна (ПН) – це документ, який складається платником ПДВ при виникненні податкового зобов’язання.

 Розрахунок коригування (РК) – документ, який використовується для коригування кількісних і вартісних показників в уже зареєстрованій ПН з метою виправлення помилки чи відображення змін умов господарської операції.

Обидва документи – ПН та РК – існують виключно в електронній формі.

За несвоєчасну реєстрацію ПН або РК законодавством передбачені штрафи. Розмір штрафу залежить від кількості днів прострочення. Застосування цих штрафів має багато нюансі та прив’язку до дат, тому тут необхідний строгий регулярний контроль.

Звітності та перевірки

Як правило, підприємства ведуть статистичну та фінансову звітності. Статистична звітність вимагає точності й достовірних даних, адже, контролюючи її, державні органи складають загальну картину економіки України. Фінансова звітність — це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємств за звітний період.

Такі звітності мають циклічний характер, відповідно, це саме те, про що підприємець повинен завжди пам’ятати. Такі звітності мають бути точними, системними та без хиб. Цифри це важлива складова управління будь-яким бізнесом. Бізнесмен, особливо початківець, повинен приділяти цьому особливу увагу. Слабкий контроль фінансових потоків — одна з головних помилок у веденні бізнесу, адже ви не тільки піддаєте ризику підприємство з точки зору фінансової та адмінвідповідальності, але й втрачаєте власний прибуток.

 Для ведення обліків та звітів підберіть зручну та зрозумілу для вас модель. Наприклад, ValueReporting. Також стане у нагоді впровадження на підприємстві  CRM-системи. Сучасні CRM-системи пропонують усі необхідні управлінські звіти. Працювати із ними значно легше, аніж з електронною таблицею. Вони забезпечать системність та структурність.

Звіті, бланки, статистика, розрахунки це невідємні складові будь-якого бізнес-плану. Грамотне планування, контроль та систематизація допоможуть вести свій бізнес чисто, не потрапляючи у неприємні “штрафні” ситуації.

У гостях у юриста

АТ "Ощадбанк"