Тематичний тиждень
Костянтин Борисов, засновник кафе на деревах «Скворечник», розповів «Будуй своє» про ідею та її втілення, складнощі й особливості сезонного бізнесу. А також — поділився планами на майбутнє.
Від ідеї до втілення
Свій перший підприємницький досвід я отримав у 10-му класі школи, перепродаючи мобільні телефони. Пізніше, протягом 2007-2014 рр., мандрував світом, реалізуючи себе у найрізноманітніших галузях, у том числі як кухар. Коли повернувся до України, поринув у творчу атмосферу, працюючи кухарем на хуторі «Обирок» (Obyrok Art Island — творчий хутір у Чернігівський області. — ред.).
Згодом моїй дівчині Вероніці (на сьогодні — дружині. — ред.) наснилося кафе с будиночками на деревах, вона прокинулась i розповiла менi про це. І невдовзі, на початку 2015 р., ми взялися реалізувати задум у форматі кафе, звернувшись до друзів та знайомих. Завітали й до КМДА — з ідеєю та запитом облаштувати кафе на деревах. Однак там знизували плечима, бо до нас в Україні такого ніхто не робив.
На щастя, того ж року у столичному парку імені Пушкіна проводився фестиваль «Арт-пікнік Слави Фролової», де ми реалізували власну ідею, ставши частиною фудкорту.
Бюджет проекту склав 100 тис. грн, що були позичені у сім’ї. В сумі витрат валова частина — 70 тис. грн — це дерев’яні будиночки (розробка та будівництво). Інші витрати на обладнання — бар, а також монтаж та демонтаж, що тривали, 4 місяці — 2 місяці до старту літа і 2, відповідно, опісля. Насправді, так довго це тривало лише в 2017 р., а в 2015 р. ми за 2 тижнi побудували i розiбрали за пару днiв, тоді було ще небагато будиночків.
Поступово у парку на фестивалі з’являлася наша зона — 100-200 кв. м загальної площі. За задумом «Скворечника» гості розташовувалися у будиночках, страви готувалися знизу, потім їх доставляли співробітники. У меню запропонували вегетаріанську кухню та безалкогольні напої.
Тоді у «Скворечнику» працювали вдвох з дружиною: вона — на барі, я на кухні. Як результат нашого проекту — люди дізналися про новий формат. Ми отримали упізнаваність, задоволених гостей і повернули витрачені кошти з прибутком у 20 тис. грн!
Чому ми переїхали та що запропонували відвідувачам
У наступному, 2016 р. було простіше — про нас вже знали. А ми шукали нове місце. У КМДА нам запропонували 101 парк! Свій вибір зупинили на Трухановому острові, де «Скворечник» відкрився того ж сезону. Витрати на монтаж та інфраструктуру, як і першого разу, так само склали 100 тис. грн. Ми не те що раз на сезон, а й раз на мiсяць протягом сезону змiнюємо меню. Наприклад, у 2016 роцi бiльше експерементували з iндивiдуальним пiдходом до кожного гостя, але були й незмiннi позицii.
А на десерт ми запропонували транслювати позитивний контент, популяризувати сортування сміття, і майстер-класи — йога, проведення вечірок. Тоді про нас дізналося ще більше людей, а оновлений формат прижився. У підсумку ми знову ж таки повернули витрати, а ще й прийняли 10 тис. гостей.
Наступного, 2017 р., натхненні успіхом, ми вклали 500 тис. грн, щоб зробити більше будинків, розвинути нашу зону. Окрім інвестицій, ми змінили кухню і найняли талановитого шеф-кухаря. З його приходом розширилося наповнення меню — замість страви дня з’явилися ресторанні позиції.
Таким чином ми побудували ціле містечко з особливою атмосферою, де не палять, не п’ють, проводяться майстер-класи. Щоправда, по завершенні сезону витрачених коштів ми не повернули — лише 150 тис. грн. Проте отримали вже 20 тис. гостей!
У 2018 р. переїхали в Гідропарк, отримавши 2 га землі і договір оренди на 3 роки, а разом з ним і можливість працювати всі 4 сезони. Такої нагоди раніше не було — відтепер ми не витрачаємо час і кошти на демонтаж.
Непростий бізнес
Все, що ми розвиваємо, та як вкладаємося, робимо задля розвитку соціального підприємництва, працюємо над масштабуванням, структурою компанії. Ми — не звичний сезонний бізнес, де вкладені кошти повертаються за сезон. Адже «сезонники» діють за принципом: маленькі капіталовкладення — величезна маржа, як палатка або вагончик.
У нас довготривала гра з будиночками на деревах, що важать 20 тонн. У нас — своє містечко, свій простір, де люди проводять час разом з близькими. Разом з цим генерується цікавезний контент.
Через те, що ми обрали довготривалу гру, коштів ще не повернули. Я не буду приховувати, що ми допустилися фінансових помилок. По-перше, ми витратили 500 тис. грн минулого року, можна було менше. По-друге, зрозуміли, що арифметика — вперта штука, тому помножувати собівартість слід на 3. Тепер, маючи такий досвід, працюємо над фінансовою грамотністю. Та й зараз 一 ми зараз активно працюємо над залученням нових коштiв для подальшого розвитку проекту.
Разом з цим мріємо поширити та розвинути тему соціального підприємництва на прикладі «Скворечника» у інших містах України — відкривши франшизу. А ще — мріємо, щоб наш проект у майбутньому коштував $1 млн.
Тематичний тиждень