Підбірка контенту
Мартен Хеллберг, колишній спортсмен швейцарської олімпійської команди з каякінгу, магістр інженерно-молекулярних біотехнологій, СЕО швейцарської компанії OrganoClick витратив шість років, щоб випустити перший органічний продукт на основі зелених хімічних технологій.
Ідея створення OrganoClick у Хеллберга виникла 2006 року під час навчання в університеті Стокгольма. Він разом із двома викладачами помітив, що після лісових пожеж ті дерева, які виростають на попелищі, стають вогнетривкішими.
Науковці дослідили цю природну особливість і винайшли хімічну формулу, що дозволяє робити папір, деревину, упаковку (те, що містить целюлозу) вогнетривкими, водостійкими та такими, що під час утилізації найменше впливають на довкілля.
Хеллберг згадує, що у них була формула і розуміння того, що вона може створювати екологічні речі, але які саме і кому вони знадобляться, вони не знали. Проте бізнесмен ризикнув, заснував компанію OrganoClick і вийшов із пропозиціями про продаж на ринок. Вчені телефонували компаніям, які використовують целюлозу у виробництві, і розповідали про свою формулу. Після такого «виходу в люди» вони зрозуміли, якими є основні проблеми галузі, і отримали перші замовлення, а вже 2008 року – першого інвестора.
Трохи згодом у компанії вирішили зосередитися на розробці технологій щодо заміщення пластика і токсичних важких металів, які використовують в індустрії. Вчені детально вивчали та розробляли понад 10 продуктів, а залишили декілька. Нині OrganoClick надає наступні технологічні рішення: водовідштовхувальну здатність, підвищення механічної міцності, протипожежний захист і захист від грибка.
Перший продукт (вогнетривку деревину) вчені змогли виготовити 2012 році, через шість років після заснування компанії. Вони отримали замовлення знизити кількість токсичних речовин під час виробництва деревини. Їх надихнув рис, який оточений захисною оболонкою, і за цим принципом покрили деревину похідними силіцію, менш токсичного, ніж миш'як, креозот, хром і мідь, які застосовують за виготовлення деревини. Зараз таку деревину використовують під час будівництва шкіл і дитячих садів у Швеції.
Як екологічно піти на той світ
У 2009 році Хеллберг отримав дивне замовлення від найбільшого виробника трун у Швеції. Компанія хотіла створити нові труни, які б під час спалювання виділяли менше вуглекислого газу і вписувалися у норми крематоріїв. Ось тут, згадує Хеллберг, почався справжній виклик.
Вчені вивчали технологію виробництва трун, потім шукали інженерів, які побудували б спеціальну машину для формування біоволокна, необхідного для створення екологічної труни. Ніхто не хотів вкладати гроші на дорогу покупку в маленький стартап. Але за вісім років OrganoClick побудували необхідне обладнання і 2017 року створили труну, що на 100% складається з біологічної сировини, є на 100% біорозкладаною і на 50% легше, ніж традиційна. Вчені збираються масштабувати створену технологію та хочуть виробляти контейнери для небезпечних відходів для лікарень. У лікарнях використовують пластикові контейнери, які потім спалюють. Органічний контейнер буде на 100% біорозкладаний, що скоротить викиди вуглекислого газу під час спалювання на 80%.
Хеллберг пояснює, що за 11 років існування компанії він сформулював для себе кілька правил, які допомогли досягти успіху. По-перше, забиратися на правильні вершини і завжди пам’ятати про головну проблему, яку вирішує продукт або технологія. По-друге, приділяти особливу увагу деталям і вивчати якомога глибше тему, в якій працюєш. По-третє, довгострокове планування. Але найголовніше, за словами Хеллберга, – горіти своєю справою. Він говорить, що якби не пристрасть і віра в OrganoClick, то вченим би давно стало
Підбірка контенту