Гранти є одними з найбільш бажаних для бізнесменів-початківців інструментів отримання стартового капіталу. Однак основною проблемою бізнесмена-початківця є брак знань про механізми та умови отримання грантів. В рамках проєкту «Ощадбанку» «Будуй своє» ми розповімо, як підприємцю отримати грант для створення власної справи.
Гранти від Державної служби зайнятості
Отримати грант в Україні на розвиток бізнесу можна через Державну службу зайнятості. В принципі, цей грант є аналогом допомоги по безробіттю, яку може отримати кожен громадянин, який не має офіційного працевлаштування (стоїть на обліку як безробітний) і відповідає всім встановленим вимогам. Грант надається на поворотній основі (тобто цю суму доведеться повернути в установлений термін), але без відсотків.
Отримати грант на відкриття бізнесу в Україні у 2019 році може кожен, хто зареєстрований в Державній службі зайнятості як безробітний. З цього правила є винятки - така допомога не може бути надана наступним категоріям осіб:
- тим, хто був зареєстрований як підприємець останні два роки або вже отримував подібний грант у минулому;
- засудженим, якщо є рішення суду, яке набрало законної сили;
- звільненим із попередньої роботи за службовою невідповідністю або за прогул.
Перед тим, як отримати грант на бізнес, слід мінімум один місяць перебувати в статусі безробітного на обліку в службі зайнятості. Якщо претенденту буде підібрана відповідна спеціальність або він відмовиться від влаштування на таку роботу - право на отримання допомоги буде втрачено.
Через місяць після реєстрації в Державній службі зайнятості (якщо людині не знайшли відповідну роботу) можна подавати заяву про видачу гранту, до якої слід долучити розроблений бізнес-план свого проєкту. Бізнес-план необхідно підготувати вкрай ретельно, оскільки його буде аналізувати спеціальна комісія і за результатами розгляду буде прийнято рішення про видачу допомоги. Рішення ухвалюється протягом 10 робочих днів з моменту подачі повного пакету документів. Якщо комісія схвалить бізнес-план, заявник повинен зареєструватися як фізична особа-підприємець, після чого може отримати виділену суму і почати діяльність.
Гранти від закордонних партнерів
Європейський союз декларує підтримку підприємництва в Україні, сприяння в розвитку малого і середнього бізнесу. З 2016 ЄБРР у рамках програми ЄС EU4Business надає грантову підтримку малому і середньому бізнесу для реалізації різних проєктів в Україні. На сьогодні грантами скористалися понад 1000 українських компаній. Найактивнішими стали підприємства харчової промисловості і торгівлі. ЄБРР запланував на 2019 рік близько 160 грантових проєктів для підтримки малого та середнього бізнесу. В ЄБРР чекають заявок від підприємців із будь-яких галузей, крім представників грального, військово-промислового, фінансового, тютюнового і пов'язаного з міцним алкоголем бізнесу. Як правило, фінансування проєктів здійснюється за схемою 50/50 - половину грошей дає заявник, половину - ЄБРР. Однак сума гранту може досягати і 90% від загального бюджету проєкту. Для роботи над проєктом ЄБРР залучає консультанта, який допоможе трансформувати бізнес. Це може бути український консультант або міжнародний експерт-практик, який має підтверджений досвід не менше 15 років роботи на аналогічному ринку. У проєктах, де консультант - представник закордонної компанії, сума грантових виплат досягає 90% від загального бюджету проєкту. З 2010 року за рахунок коштів ЄБРР було реалізовано близько 1 тис. проєктів. Ті, хто вже скористувався грантами ЄБРР, відзначають, що у співпраці з донорськими організаціями вкрай важлива наявність прозорої звітності.
У жовтні нинішнього року була презентована ініціатива Європейського союзу House of Europe («Будинок Європи»), в рамках якої можуть отримати гранти ті, хто бажає реалізовуватися у сфері креативних індустрій і соціального підприємництва. У реалізації програми задіяно багато відомих інституцій: очолює проєкт Goethe-Institut Ukraine як головний партнер проєкту, а також над ним працюють British Council, Institut Français та České Centrum. Усі вони також долучились до співфінансування. Програма House of Europe приділятиме окрему увагу середнім та малим містам: працюватиме з місцевими хабами, підтримуватиме креативних підприємців у регіонах, а мобільний павільйон «Дому Європи» мандруватиме українськими містам. Програма підтримує творчу кооперацію та співпрацю між українцями та їхніми колегами з ЄС у галузі культури та креативної індустрії. Наступна хвиля подачі заявок на гранти стартує з січня 2020 року.
З 2015 року Програма розвитку ООН в Україні (ПРООН) надає грантову допомогу мікро-, малому та середньому бізнесу, який постраждав від конфлікту на Сході України в рамках Програми відновлення і розбудови миру. За цей час програму підтримували чотири міжнародні донори: уряду Японії, Польщі, Великобританії та Чехії. Мета цієї ініціативи – поліпшити життя переселенців та місцевого населення Донбасу через підтримку підприємницької діяльності та малого бізнесу в регіоні. Обсяг допомоги залежить від кількості робочих місць, які передбачається створити в рамках бізнес-плану (від одного до чотирьох), і становить 75-250 тис. гривень.
Подані на конкурс бізнес-плани мають демонструвати високий потенціал, довгострокові перспективи отримання прибутку та мати реалістичні ринкові показники. Вони також мають передбачати створення умов для самозайнятості та/або створення додаткових робочих місць, в тому числі й для членів сімей.
У 2015-2016 роках ПРООН реалізувала окрему ініціативу - програму співфінансування робочих місць, в рамках якої надавався грант на покриття до 67% фонду заробітної плати або кошти на закупівлю обладнання підприємствам і організаціям, які працевлаштовували переселенців і місцеве населення Луганської та Донецької областей.
В цілому за роки дії Програми відновлення и розбудови миру ПРООН надана грантова підтримка в розмірі 5 млн доларів. Було створено та модернізовано понад 650 мікро-, малих і середніх підприємств по всій Україні, переважно в Донецькій і Луганській областях. У результаті було створено близько 3,3 тис. нових робочих місць. Крім того, підприємцям надається підтримка у вигляді безкоштовних тренінгів і консалтингу.