Перебої з електропостачанням шкодять бізнесу, але він адаптується виживати в нових умовах. Так само як фрилансери чи офісні працівники, які знаходять місця з електрикою, коли вдома чи на роботі немає світла й інтернету.
Проте успіх бізнесу залежить не тільки від зовнішніх чинників, а й від рівня розвитку його власника. Тож години без світла можна використати для самовдосконалення. Ось кілька корисних ідей.
Вчіть іноземну мову
Багато підприємців, які масштабували бізнес за кордон, кажуть про важливість вивчення мови. Зокрема, на цьому наголошували Олександр Соколов із Smilefood та Тетяна Кисла зі студії інтер’єрного дизайну Tetiana Kysla Interior Design Studio, коли розповідали про власні шляхи виходу на міжнародні ринки під час війни.
Тож темні години можна використати для покращення своєї англійської чи іншої іноземної, та навіть рідної мови. Слухайте й перекладайте улюблені пісні англійською. Вивчайте нові слова. Або ж учіть мову в мобільних застосунках. Деякі з них торік відкрили безкоштовний доступ до преміумверсій для українців:
Lingo Hut – на сайті з нуля можна вивчити понад 45 мов. Розширити словниковий запас, зрозуміти орфографію. Усі записи зробили носії мови. Це допоможе краще зрозуміти та натренувати вимову;
DuoLingo – уроки розроблені за методикою, завдяки якій вивчене закріплюється у довготривалій пам’яті. Щодня відкриватиметься доступ до одного уроку. Там буде нова граматика й лексика. Наприкінці уроку – ігровий тест на закріплення матеріалу;
EnglishDom – навчають студентів англійської вже 10 років. Обіцяють індивідуальний підхід до кожного студента.
Якщо смартфон розрядився, вивчати мову можна, читаючи книги, журнали чи просто роздруківки англійською. Або ж запишіться на офлайнові курси іноземної у вашому місті. Інший варіант – запросіть викладача в офіс і навчайтеся разом із командою.
Читайте книги
Книги дають змогу відволіктися від буденності. Під час читання приходять інноваційні ідеї. А якщо ви читатимете англійською, то паралельно ще й вдосконалюватимете мову.
Ось кілька книг, які допомогли творцю Amazon Джефу Безосу та власнику Microsoft Білу Гейтсу розвинути свій бізнес. Найімовірніше, ви вже читали ці бестселери українською мовою, тому прочитання англійською буде не таким складним:
Lean Thinking: Banish Waste and Create Wealth in Your Corporation, James P. Womack, Daniel T. Jones – розширений, оновлений, актуальний бестселлер для бізнесу про модель ощадливого виробництва Toyota;
The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable, Nassim Nicholas Taleb – у книзі автор досліджує непрозорість, талан, невизначеність, імовірність, людську помилку й ухвалення рішень у світі, який ми не розуміємо;
The Ministry for the Future, Kim Stanley Robinson – антиутопія, в якій природа, загнана людиною в кут, починає самоочищуватися. Звісно, при цьому знищуючи причину свого нездужання – самих людей. Можливо, після прочитання ви зможете зробити свою компанію більш екофрендлі та введете принципи соціальної відповідальності.
А ось добірка свіжих книг для підприємців українською мовою:
Саймон Сінек «Справжні лідери їдять останніми. Як створити команду мрії» – в книзі написано, чим справжні лідери відрізняються від фейкових. Ви дізнаєтеся, як стати лідером, надихнути колег на плідну співпрацю, створити атмосферу впевнених і задоволених роботою професіоналів, здатних розв’язувати завдання будь-якої складності;
Джо Фостер «Шлях майстра. Історія сімейної британської фірми, що стала світовим брендом» – щира розповідь співзасновника Reebok Джо Фостера (його дід Джо Фостер – винахідник взуття із шипами та власник майстерні J. W. Foster and Sons) про себе, родину й бізнес. Це історія, як непевний стартап став славетною компанією. Чудовий варіант для натхнення;
Найл Кіштайні «Коротка історія економіки» – прочитавши її, ви розрізнятимете ідеї Сміта, Кейнса та Мінскі. А також зрозумієте, чому економіка – це питання життя та смерті. А потім зможете перенести ці знання при побудові бізнес-плану вашої організації.
Створюйте бізнес-плани
Планування – це абсолютно творчий процес, тому бізнес-план можна писати без світла й інтернету, якщо працюватимете з таблицями, документами чи презентаціями Google. Коли навколо інформаційна тиша й телефон не відволікає повідомленнями, це найкращий час, щоб продумувати маркетингові стратегії, плани й ідеї для бізнесу.
Мрійте, відпочивайте, займіться спортом чи улюбленим хобі
Після якісного відпочинку приходять нові ідеї для розвитку бізнесу або способи вирішення якогось питання. Тож, якщо вимкнули світло, взувайте кросівки і йдіть на пробіжку, йогу, у спортзал, басейн, лазню. Це ідеальний час, який варто витратити на себе. І не сумнівайтеся: це принесе свої результати у майбутньому.
Можна зайнятися улюбленою справою, відвідати майстер-клас, який давно відкладали. Або просто помріяти за чашкою чаю біля свічки з ароматом ванілі чи вишні. І побачите, як згодом ваші мрії переростуть у цілком реальні плани чи бізнес-плани.
Запишіться до психолога чи коуча
Подбайте про ментальне здоров’я. Якщо у вас не вистачало часу на відвідування психолога, то використайте для цього години без електроенергії.
Також можна записатися до коуча з медитації, розвитку бізнесу, фінансової грамотності, харчування тощо. Впевнені, після цього ви будете сповнені ідей.
Кредити на енергозабезпечення
Якщо ж ваш бізнес критично залежить від наявності електроенергії, зверніть увагу на пропозицію Ощадбанку. В межах програми «Доступні кредити 5–7–9%» він пропонує позики на генератори, сонячні панелі, електронакопичувачі, акумулятори, вітрогенератори, біопаливо та інше обладнання, яке забезпечує безперебійну роботу енергосистеми бізнесу.
Кредит надають під 0% річних протягом дії воєнного стану та ще одного місяця після його припинення або скасування. Після цього відсоткова ставка буде на рівні 5% річних. Більше подробиць дивіться на сайті Ощадбанку.