Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Як диверсифікувати бізнес

Катерина Спориш

Досвід топів

Юрій Лазебніков, керуючий партнер холдингу TECHIIA розповів «Будуй своє» про диверсифікацію, розвиток нових напрямів, експортування товарів та послуг до інших країн.

Інформаційна довідка: Міжнародний технологічний холдинг TECHIIA створює програмне забезпечення та IT-продукти, виготовляє плюшеву сувенірну продукцію преміум-класу, організовує кіберспортивні турніри, а також будує інфраструктурні об‘єкти. 

В Україні є всі умови для виробництва товарів та послуг. І мова не тільки про ІТ. Від виробництва продуктів харчування до пошиття одягу чи взуття, послуг онлайн-маркетингу та надання business process outsourcing консультаційних послуг (юридичних, перекладацьких тощо). Цьому сприяє і високий професійний рівень фахівців, і наявність якісної сировини, і розвинені новітні технології. 

Але попри всі умови, ринок споживання в Україні досить малий. Проста математика — середньостатистичний поляк з місячним доходом 1100 євро може купити більше, ніж українець з середньою зарплатою 450 євро. Тому українські бізнесмени нерідко шукають зацікавлених у їхніх товарах та послугах замовників за кордоном. Це шанс створювати якісні товари і надавати професійні послуги за конкурентною на світовому ринку ціною. Саме тому багатьом українським компаніям вдалося розвинутися та стати впізнаваними по всьому світу. Ми з моїм партнером Олегом Кротом також пішли цим шляхом і за 14 років розширили ринки збуту до понад 45 країн світу. 

На перший погляд може здатися, що в розширенні бізнесу немає нічого складного. По ходу розвитку основної справи відкриваються все нові і нові напрямки, в яких можна працювати. Та насправді, все як у стартапах — «вистрілює» один із десяти. Хоча без розробки нових продуктів, товарів або послуг, виходу на нові ринки, тобто всього, що вміщує у себе поняття «диверсифікація», бізнесу зараз не вижити.

Що потрібно знати про диверсифікацію

Будь-яка справа створюється під запити клієнтів, а бізнесу не існує без клієнтів. Тому підприємцям вкрай необхідно грати за правилами споживачів:

1. Розумійте запити. 

Наприклад, ми почали з мережі комп'ютерних клубів, і одразу команда помітила запит клієнтів: вони хотіли великі екрани, потужні машини і найновіший софт та чим менше контактувати з адміністратором клубу, замовляти час оренди комп'ютера для гри і сплачувати онлайн. Так ми створили компанію Enestech, яка розробила рішення для автоматизованого управління комп’ютерними клубами та кіберспортивними аренами. 

Інший приклад, коли наше захоплення комп’ютерними іграми та бізнес з клубами масштабувалися — ми заснували кіберспортивну компанію WePlay! Esports. 

Для одного з турнірів WePlay! ми хотіли закупити тематичний мерч — фігурки персонажів гри. Але жодна компанія в Україні, ЄС чи Азії не могла запропонувати продукцію справді хорошої якості. Тому ми вирішили розробити власні ескізи і замовити пошиття — але і тут не знайшлося підрядника з належною якістю. Так ми відкрили власне виробництво, першу партію мерчу позитивно сприйняло кіберспортивне ком'юніті. Зараз компанія WP Merchandise! пропонує ліцензований мерч українського виробництва за мотивами відомих комп'ютерних ігор і коміксів Dota2, Assassins Creed, World of Tanks, Mortal Kombat для клієнтів зі всього світу.

А щоб продавати більше — ми заснували дистрибуційну компанію зі складами в різних куточках світу і продаємо мерч не тільки свого виробництва, а й інших виробників.

2. Будьте максимально корисними.

При купівлі рішення для автоматизованого управління комп’ютерними клубами від Enestech кожен клієнт отримує сервіс підтримки 24/7 на семи мовах. Клієнт розуміє, що вже після оформлення передплати продукту він може в будь-який час зателефонувати і отримати консультацію щодо налаштування продукту чи його використання своєю мовою.

У WePlay! Esports ми якось вирішили, що хочемо дати можливість гравцям з різних країн слідкувати за турнірами. Тому почали запрошувати в Україну англомовних коментаторів та аналітиків для трансляцій кіберспортивних турнірів. В результаті зросли рейтинги турнірів і перегляди, а WePlay! отримав доступ на англомовні ринки, почав там продавати контент і шукати рекламодавців. 

3. Якщо працюєте як підрядник, ставтеся до проектів замовника як до своїх.

Наприклад, якщо це розробка програмного забезпечення, то в J:Mind Systems, що теж входить до холдингу TECHIIA, не просто пишуть код, а й аналізують цільову аудиторію, потреби, як люди будуть використовувати це рішення, розробляють маркетинг-стратегію і т.д. З нашого досвіду, клієнти високо цінують такий підхід і навіть пропонують стати інвесторами своїх проектів. А це також спосіб диверсифікувати бізнес.

Що потрібно знати про експорт як частину диверсифікації

За кризи 2014 року вигравали два типи підприємців: або ті, що працювали винятково з українською сировиною, або 一 з іноземними клієнтами. Власникам таких підприємств експорт допоміг зберегти робочі місця, наймати найкращих фахівців, купувати нове обладнання. 

Тому підприємцям потрібно знати декілька правил експорту:

一 Відповідати нормам та законодавству кожної країни.

Продукт має відповідати законодавству, маркуванню, нормам сертифікації тощо. Якщо цього не зробити одразу, то можна дуже довго потім виправляти помилки та погоджувати, втрачати час та клієнтів. Наприклад, якщо це продукти харчування, такі можуть зіпсуватися, одяг — вийти з моди. 

一 Бути гнучкими.

Ринок в кожній окремій країні диктує свої правила і ваш бізнес має бути достатньо гнучкий, щоб враховувати цю різноманітність. Пам’ятайте, клієнтів з інших країн об'єднує одне — вони прагнуть високої якості за менші гроші.

一 Бути швидкими.

Великі компанії бувають не гнучкими, а маленькі一 не мають потужності для реалізації проектів. Тому потрібно балансувати. Приміром, наша J:Mind Systems виросла з 20 до 70 співробітників за півроку саме завдяки гнучкості і швидкості. 

一 Пропонувати найкращу ціну.

Наприклад, в ІТ-сфері іноземні клієнти мають великий вибір компаній з України, Білорусі, Індії і Китаю. Всі вони готові взятися за замовлення вже завтра, втім пропонують різні ціни. Українцям надають перевагу саме через вигідну цінову пропозицію, до якої додається ще й велика працьовитість. 

 

Досвід топів

АТ "Ощадбанк"