В Україні ринок лінійного персоналу — кухарів, офіціантів, адміністраторів — останніми роками перебуває у нестабільному стані. Зрозуміло, що внаслідок трудової міграції і багатьох інших факторів найбільше страждають не працівники, а їхні потенційні роботодавці. Адже саме вони щосезону отримують нову порцію неприємностей. Тож до чого готуватися, якщо ви плануєте винаймати лінійний персонал для свого сезонного бізнесу, «Будуй своє» розповіла Юлія Сухорукова, засновниця Box Catering, компанії, що готує та доставляє готові страви у Києві та Одесі.
1. Низький рівень залученості співробітників
Насправді, це питання всеохоплююче. Воно стосується й рівня професійної підготовки співробітників, і вимог до роботодавця, і дотримання корпоративної культури. Для розуміння ситуації — наприклад, нерідко пошуком персоналу займається інколи директор або ж керуючий закладом. А от у мережевих і великих закладах цим питанням переймається переважно рекрутер або HR-менеджер. Але фінальна співбесіда все одно проводиться керівником/засновником закладу.
На жаль, такий підхід у 50% випадків не приносить суттєвого результату. Оскільки у підсумку з’ясовується, що не було спілкування за принципом «рівний — рівному», і місія бренду не була донесена. Втім, як і цінності компанії, її корпоративна культура, особливості роботи та багато іншого.
В результаті новий співробітник не отримує уявлення про компанію-роботодавця, чим вона займається, напрями діяльності тощо. Згодом це виливається у пасивну позицію — працівник приходить на роботу «відпрацювати зміну і отримати свої гроші». Такі кадри, не розуміючи, де вони працюють, зазвичай з дискомфортом реагують на виклики корпоративної культури на кшталт заходу для покращення внутрішньокомандної взаємодії або іншого.
2. Плинність кадрів
Ринок лінійного персоналу страждав і страждає через так звану плинність кадрів. Причини цього явища доволі прості: на ринку праці завжди є стабільний попит на лінійний персонал — кухарів, посудомийниць тощо. А через підвищену затребуваність персонал, у свою чергу, часто шукає кращої пропозиції від роботодавця. Тому зміна роботодавців кілька разів на рік для багатьох із них — нормальна практика.
Плинність робітників також спричиняють ще два найпоширеніші фактори.
Перш за все це сезонність. Перед початком сезону відпочинку біля моря багато закладів у містах втрачають своїх працівників, які йдуть працювати до сезонних готелів і кафе. Причини зміни роботи офіціантами, кухарями очевидні — передусім це бажання більшого заробітку. Багато хто прагне бути причетним до клубного життя, тусовок і розваг.
А роботодавці мають в екстреному порядку шукати заміну співробітнику — для них це вельми неприємна несподіванка.
Ще одна причина відтоку персоналу — робота на кораблях. Зрозуміло, це відбувається не зненацька, тому що співробітники попереджають заздалегідь. Але це не скасовує стресу від втрати важливого співробітника — на пошук, підбір, навчання і адаптацію нового витрачається забагато ресурсів часу, фінансів тощо.
3. Інші проблеми
Всі інші проблеми з персоналом легко об'єднати в один пункт. Випадків зникнення з робочого місця посеред дня, крадіжок, вживання алкоголю на робочому місці тощо за останні 5-7 років стало настільки мало, що окремо говорити про кожен з них не варто. З появою чорних списків (як співробітників, так і роботодавців), ситуації «ні в які ворота» майже зійшли нанівець: отримання поганих рекомендацій та внесення в ті самі списки з повним описом події — питання декількох хвилин.
Для бізнесу всі вище перелічені проблеми завдають додаткових клопотів. Щоб набрати наново команду, необхідно докладати значних зусиль. Через це збільшується внутрішнє навантаження в команді. Зрештою страждає не лише команда, а й кінцевий клієнт/покупець товару/послуги. Адже й він помічає напруження, зниження сервісу, якості тощо.
Але не все так страшно, як здається на перший погляд. Існує багато способів вирішити цю проблему. Як цього досягти, читайте у наступному матеріалі.