Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Військові облігації: надійна допомога ЗСУ

Олена Залєвська

Сьогодні українці неабияк згуртовані й шукають можливості долучитися до боротьби проти російської навали. Щоб країна вистояла і ворог отримав гідну відсіч, кожен обирає свій шлях допомоги. Хтось стає до лав ЗСУ чи тероборони, а хтось волонтерить, вивозить і рятує з облоги дітей, ділиться продуктами із сусідами, приймає переселенців, підбирає покинутих тварин. 

Держава пропонує ще один дієвий інструмент підтримання нашої армії – військові облігації. Вони будуть не лише вкладом у перемогу, а й допоможуть українцю зберегти й навіть примножити власні кошти.

10 млрд доларів! Саме в стільки за підрахунками експертів стає для нашої держави місяць війни. Величезна сума. Тож ЗСУ постійно потребують поповнення ресурсів, щоб боронити країну від загарбників. Вагомим фінансовим інструментом для підтримання війська є розміщення військових облігацій. 

Від початку березня 2022 року уряд регулярно проводить аукціони таких цінних паперів, і кожен може допомогти ЗСУ, а заразом диверсифікувати й збільшити власні збереження. 

Що таке військові облігації

Це державні цільові цінні папери. Після їх розміщення держава отримує кошти, які спрямовує на потреби країни та фінансування ЗСУ в умовах воєнного стану.

Держава і раніше випускала облігації для поповнення бюджету, тільки називались вони облігаціями внутрішньої державної позики. Багато хто з інвесторів охоче послуговувався таким інструментом для отримання зиску. Тепер це облігації військові і, купуючи їх, кожен розуміє: він не просто заробляє, а ще й робить вагомий вклад у спільну перемогу. 

Юридичне підґрунтя

25 лютого 2022 року уряд ухвалив постанову про випуск облігацій внутрішньої державної позики «Військові облігації». За допомогою цього фінансового інструменту КМУ планує залучити до 400 млрд грн.

Важливо, що цільове використання ваших коштів гарантується відповідними указами президента про введення на території України воєнного стану, де уряду доручено, зокрема, забезпечити повне фінансування потреб ЗСУ. Поза цим гарантується і своєчасне повернення інвестованих коштів та відсотків.

Види військових облігацій

Держава позичає ваші кошти на певний період. Розміщують кошти на термін від 3 до 6 місяців. Який саме відсоток доходу отримає інвестор, визначається під час кожного аукціону, що проводить Мінфін. Але гарантується стартова дохідність не менше ніж 10 % у гривні та від 3,5 % у валюті. 

Є облігації тривалого погашення – 1 та 3 роки. Тут відсоток більший, до того ж інвесторам виплачується регулярний купон (відсоток) кожні 6 місяців протягом життєвого циклу облігацій.

Цінні папери можна придбати у таких валютах:

  • гривні;
  • євро;
  • доларах США.

Алгоритм продажу

Держава максимально спростила механізм розміщення чи продажу військових облігацій. Придбати їх можна через дилерів – фінансові установи. Візьмемо за приклад Ощадбанк, бо його послугами зручно користуватися широким верствам населення.

Фінустанова бере участь в аукціонах з розміщення військових облігацій на первинному ринку від свого імені, але за дорученням, в інтересах та коштом клієнта. Клієнтом може бути юридична чи фізична особа (залежить від банку). 

В умовах воєнного стану військові облігації можна придбати, звернувшись до відділення Ощадбанку або зателефонувавши до свого менеджера банку. Наразі процес придбання таких цінних паперів спрощено – відвідувати саму установу банку не має потреби. 

Необхідні документи:

  • договір купівлі-продажу цінних паперів;
  • генеральний договір;
  • договір про обслуговування рахунку в цінних паперах.

Папери зараз оформлюються у вигляді сканованих копій підписаних документів, які надсилаються на електронну пошту. Протягом 45 робочих днів після завершення воєнного стану оригінали всіх документів можна отримати у відділеннях банку. 

Коли ваша заявка прийнята, банк обробляє її і придбає облігації. Далі надає депозитарні послуги щодо їх зберігання та обліковує по них доходи.

Скільки можна інвестувати

В деяких фінансових установах встановлено мінімальну суму від 50 тис. грн, а максимально за раз можна інвестувати 500 млн грн. Проте зараз, в умовах війни, є можливість придбати навіть 1 цінний папір, від 1 000 грн.

Ощадбанк та багато інших банків скасували або зменшили до мінімуму комісії за проведення депозитарних і торгових операцій щодо військових облігацій, щоб залучити якомога більше інвесторів.

Наразі вже відбулося 6 аукціонів. Так, на торгах 5 квітня 2022 року було розміщено облігацій на суму понад 5,5 млрд грн.

Військові облігації гарантовані зобов’язаннями держави. Отже, саме держава гарантує повернути позичені в інвесторів кошти та обов'язково виплатить дохід, що сформується за період користування цими коштами. Погашення облігацій планується Кабінетом Міністрів України. Для цього щороку в проєкт бюджету закладатимуться необхідні кошти.

Податки: додаткова перевага для вкладника

Дохід від військових облігацій не оподатковується. Ба більше, не обкладається військовим збором. 

Звідси випливає додатковий плюс інвестицій у такі цінні папери, адже вклад у банку оподатковується податком на доходи фізичних осіб у розмірі 18 % та військовим збором 1,5 %. 

Варто зауважити, що військові облігації як цінні папери можна подарувати, перепродати або залишити у спадок – вони діятимуть увесь період їхнього життєвого циклу.

В Ощадбанку передбачено придбання військових облігацій за спрощеною процедурою. Щоб дізнатися деталі, перейдіть за посиланням або зателефонуйте менеджеру банку. 

АТ "Ощадбанк"